SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

İçinde bulunduğumuz zamanın ruhu

İçinde bulunduğumuz zamanın ruhu
Bu haber 16 Nisan 2015 - 10:33 'de eklendi ve 177 kez görüntülendi.

 

03 Nisan Cuma günü Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimcileri ve Keşan İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen ekonomi panelinde de konuşan Figen Özavcı, “Türkiye ve Dünya’da Paranın Yönü” başlıklı başarılı bir sunum yapmıştı. Aynı panelde birbirinden önemli ekonomistler KEŞAN’DA iş insanlarımızla buluşmuştu…
Geride bıraktığımız Cumartesi akşamı “Alternatifsiz Gündem”de Figen Özavcı’yı KEYİAD (Keşanlı Yönetici ve İşadamları Derneği) olarak, Tek Rumeli ekranlarında Ahmet Eler’in hazırlayıp sunduğu “Alternatifsiz Gündem” adlı programda biz de konuk ettik.
“Habertürk Bloomberg TV Ekonomisti” olarak geçen Figen Özavcı, kendine has üslûbuyla gündemi değerlendirdi.
Aynı zamanda “MEKSA Yatırım Genel Müdür Yardımcısı” Figen Özavcı, ekonomide son gelişmeleri anlattı.
Elbette ki TÜSİAD Başkanı’nın açıklamaları, bu değerlendirmelerin dışında kalamazdı:
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’ın sözlerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştirmişti.
TÜSİAD ve Koç Üniversitesi tarafından Türkiye’de Enflasyon Dinamikleri: “Fırsatlar ve Riskler” konferansında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, enflasyonu büyümenin önünde bir engel, ülke itibarını bozan bir değişken olarak bir daha yaşamak istemediklerini belirterek, “Hedefinden sapan enflasyon, bozulan Türkiye tablosunun kritik sonuçlarından sadece biridir” demişti. Yüksek enflasyonun ileriye dönük beklentilerde bozulmalara yol açtığını da belirten Symes “Geçmişteki örnekler hala hafızalarımızda, bu da bizi oldukça tedirgin ediyor” diye konuşmuştu.
* * *
“Alternatifsiz Gündem”de ana hatlarıyla şunlar konuşuldu.
Cari açık rakamları, ön görülenin üzerinde gelince, cari açık verisi can sıktı.
Enerji nedeniyle cari açığımız hep var. Enerjiyi ithal etmek zorunda olduğumuzdan dolayı bu sonucun kısa dönemde kolayca değişmesi olası değil…
“Yeni Dönem Ekonomi”
Genel ekonomide, geçen dönemlerle kıyasla kırılganlığımız artıyor.
“Hane halkı enflasyonunda gıda fiyatları endeksi dikkate alınmalı.” F.Ö.
“Gıdada tedarik zincirinin çok iyi kontrol edilmesi ve caydırıcı cezalarının olması gerekir ki tüketici ve zirai üretici gerçek anlamda korunabilsin.” F.Ö.
“Seçime yaklaştıkça kurda daha sert hareketler görme olasılığımız var, Haziran ayına kadar döviz en yüksek seviyeyi görecektir.” F.Ö.
“FED Dünya’ya, bilanço büyüterek çok büyük bir likidite yaydı.” F.Ö.
“Büyüme ne olur?” A.E.
“2015 Gelecek Öngörüleri” Tek Rumeli TV.
“Ekonomi hukukunda çok ciddi boşluklarımız var. Bu nedenle yabancı yatırımlar ülkemize gelmekte çekingen davranıyor.” A.E.
Tarımda küçülme var, tarım aslında Türkiye için önemli bir motor. Tarım üreticilerinin çok ciddi sıkıntıları var, bu nedenle en büyük kan kaybı tarımda, istihdamda, ekilen alanda azalma, giderek daralan bir tarım üretimi; ekonomide önemli sorunumuzdur.
* * *
Ekşi Sözlükte “kozniku” rumuzuyla, Figen Özavcı için şöyle yazılmış:
“Ekranda olmak hoşuna gidiyor belli ki içinde bulunduğumuz zamanın ruhuna çok aykırı değil, profiline bakınca çok da yadırganmaması gerekir diye düşünüyorum.
Ancak kendine taktığı iddialı isimler, kendini bazen fazla ciddiye alan tavrı ve aşırı özgüvenli hali piyasadaki kadınlara haksızlık yapılmasına neden olabilir.
Yaptığı iş aslında büyük oranda maço bir iş, erkek egemen bir iş bu nedenle tavrında biraz da ofsaytı anlayan kız gururu görüyorum ki kadınlara asıl haksızlık bu.
Ancak, daha 15 yıl öncesinden paranın kraliçesi olan kadınlar tanıyorum ki kamuoyunda tanınmasalar da 50-100 milyon USD büyüklüğünde pozisyonları oje rengi seçer gibi sakince alır, kapatır hazine yönetirler. Bir de ekranlarda bu kadar görünmeyi, yorum yapmayı seven insanlar, ne büyüklükte pozisyon alıyorlar, hangi fonları yönetiyorlar merak ediyorum. Bana öyle geliyor ki aslında çok mütevazı rakamlarla trade ediyorlar ve büyük oyuncuların aksiyonlarını yorumluyorlar; yani zenginin malı züğürdün çenesi durumu…” (Ekşi Sözlük’ten)
__________ o ___________

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA