SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Bisiklet coşkusu

Bisiklet coşkusu
Bu haber 09 Eylül 2015 - 15:49 'de eklendi ve 339 kez görüntülendi.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Keşan-Saroz Körfezi Dağ Bisikleti Festivali “Bisiklet sadece bir karne hediyesi değil, aynı zamanda bir ulaşım aracıdır” teması ile sosyal medyada yine geniş yer buldu.
Korudağ’ın yeşili, Saroz’un mavisi ve Keşan’ın soluk aldığı yerlerin tanıtılmaya çalışıldığı, doğal zenginliklerimize sahip çıkmak adına iyi düşünülmüş ve son aşamasına kadar başarıyla gerçekleştirilen etkinlik, ulusal zeminde de dikkat çekiyor.
Aynı zamanda, Saroz Körfezi kıyılarında ve Korudağ ormanlarında yer-yer tahribat, haksız kıyı işgalleri, çarpık yapılaşmalar ve taş ocakları benzeri olumsuzlukların  bölge için nasıl bir “doğa katliamına” sebep olduğu da gündeme taşınmış oluyor.
*
Keşan Belediyesi ile Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) işbirliğiyle gerçekleştirilen bisiklet festivali, yalnızca karne hediyesi ve gelip geçici bir eğlence aracı olmasından çok bisikletin sempatik, doğa dostu, çevreci bir ulaşım ve spor aracı olduğunu vurgulamış oluyor. Bu çerçevede var olan potansiyeli değerlendirmek ve fiilen doğada pedal çevirmek olarak özetlenen bisiklet festivali dört yıldır düzenleniyor ve büyük ilgi görüyor. İyi bir organizasyon ve geniş katılımdan dolayı festivale yoğun bir talep var.
Saklı kalmış bölgede doğal güzellikleri görme fırsatı da veren bu festival aynı zamanda hayatın değişik renklerine yakından bir bakış ve Saroz’un eşsiz atmosferini soluma fırsatı vermesi açısından oldukça ilginç! …
*
Keşan’da Korudağ’ın yeşili, Saroz’un mavisi ile kucaklaşan bu güzel coğrafya bütün konuklara, Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtılıyor olması, Keşan DOÇEK mensuplarının herhangi bir zorlama olmaksızın gönülden edindiği görevin, coşkunun ve çevre bilincinin sonucudur. Keşan Belediyesinin desteğini de unutmamak lazım. 200’ün üzerinde bisiklet kullanıcısının katıldığı bu yılki etkinlikte  DOÇEK Başkanı Hakan Eşme; bisiklet kullanıcılarının neden 200 ile sınırlandırılmak zorunda kalındığını anlattı:

Eşme, “Lojistik ve organizasyonun sağlığı açısından, arazide daha fazla kişiyle bir arada bulunmak sorun olabiliyor” diyor. Festival komitesine çok daha fazla katılım talebinin geldiğini de sözlerine ekliyor.
Festivalin büyük ilgi görmesi, bisiklet severlerden çok sayıda katılma isteğinin gelmesi, Keşan ve çevresindeki doğal güzellikleri göstermek adına yetkilileri daha da bir cesaretlendiriyor. Nitekim programın, bu yıl dördüncüsünün de ilk günkü coşkuyla gerçekleştirilmiş olması, bunun en somut göstergesi olsa gerek.
*
Gökçetepe sahili ÇAKIL mevkisinde sabit kamplı olmak üzere 3 gün süren dağ bisikleti festivalinin ilk gününde biz de oradaydık. Festival’in, Çamlıca – Gökçetepe etabını aracımızla izleyebildik.

Mola ve serbest zaman dilimlerinde coşkunun zirve yaptığı organizasyonda katılımcılar, bisiklet severleri kişisel yetenekleriyle de tanımış oldular. Her birini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Çeşitli faaliyetlerin yanı sıra Saroz’da oltacılık, denize girme ve kamp yapmanın keyfine de varıldı. Fotoğraflar çekildi, kısa filmler kaydedildi. Bu kayıtlar sosyal paylaşım sitelerinde anında paylaşıldı. Örneğin, herkese açık grup KEŞAN-SAROS KÖRFEZİ DAĞ BİSİKLETİ FESTİVALİ, (https://www.facebook.com/groups/273163876122120/) adresinde birbirinden güzel fotoğraf ve mesaj çok sayıda “beğeni” topluyor.

* * *

Hayatımızdaki renkleri görebilen ve Saroz’un güzelliklerini coşkuyla paylaşan “Pedalcanlar”, sizleri bir kez daha alkışlıyoruz.

__________ o __________

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA