Yetkilileri bilgilendirme adına kamuoyuna duyurumuzdur

Siyaset

.Bölgeyi vuran dolu felaketi konusunda İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’de açıklama yaptı.

Demir, çeltik üreticisinin büyük zarar gördüğüne vurgu yaparak,zarar gören bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Demir’in açıklaması şöyle:”Zor durumda olan Trakya çiftçisini bu kez de dolu vurdu.

12 Ekim 2021 Salı günü sabaha karşı düşen şiddetli dolu yağışı Edirne’de çeltik üreticisinin canını yaktı. Bölgemizde daha önce yapmış olduğumuz çalışmalardan almış olduğumuz bilgilere istinaden başak halinde topraktayken yine dolu düşmüştü.Doludan oluşan mantar hastalığı nedeniyle verimin düşük olacağı çiftçimiz bizlere bildirmişti.
İktidar bu olayı “oldu bittiye getirilerek” açıklanan çeltik fiyatlarında bunları görmemezlikten gelmiştir.
Her zamanki gibi bedeli üreticinin sırtına kalmıştır.
Bu mağduriyeti yaşayan çiftçilerimize bugün bir yenisi daha eklenmiş oldu.Sahadan almış olduğumuz bilgilere göre dolunun düştüğü alan yaklaşık 25-30 bin dekar arazi ve bu arazilerde %50 ile %80 arasında zarar var.

Buradan yetkililere sesleniyorum.
Edirne İli İpsala,Keşan,Meriç ve Uzunköprü ilçelerinde çeltik ekili alanlara vuran dolu zararları bir an önce tespit edilerek bölge “afet bölgesi” ilan edilerek çiftçinin zarar ziyanı karşılanmalıdır.

İktidar sigorta şirketlerini savunacağına vatandaşın yanında olmalıdır.

Çeltik üreticilerinin içerisinde bulunduğu mağduriyetin takipçisi olacağımızı buradan beyan ederek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gereğinin yapılması için her türlü girişime bulunacağımızı ifade etmek isterim.

Geçmiş olsun İpsala.
Geçmiş olsun Uzunköprü.
Geçmiş olsun Meriç.
Geçmiş olsun Keşan.
Büyük geçmiş olsun Edirne.”