SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Özcan: “Çevre yolu vaatlerim arasında birinci sırada…”

Özcan: “Çevre yolu vaatlerim arasında birinci sırada…”
Bu haber 29 Mart 2024 - 14:10 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Özcan, projelerini anlattığı radyo programında gelen soruları da cevaplandırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Keşan Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Mehmet Özcan, Keşan FM ve Keşan Online ortak yayını ile canlı olarak yayınlanan “Seçim Özel” programında Cavit Deniz’in ve programda vatandaşların ilettiği soruları cevaplayarak projeleri hakkında bilgi verirken, üzerini kapatılmasıyla ilgili 15 Mart 2024 tarihinden 18 Mart 2024 tarihinde yapılacağı ihaleyi de değerlendirdi.

Moderatörlüğünü Cavit Deniz’in yaptığı “Seçim Özel” programı, saat 13.30’da başladı. Keşan FM’de ve Keşan Online’ın sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlanan programı açan Deniz, Özcan’a ilk olarak büyük bir sorun haline gelen trafiğin rahatlamasıyla ilgili projesini sordu.

Özcan: “Keşan için çok önemli bir proje”

2004 yılından bu yana üzerinde çalıştığı, ancak 18. madde uygulamasıyla hayata geçirilebilir duruma gelen çevre yolu projesinin Keşan’ın bu anlamda geleceğini kurtaracak bir proje olduğunu vurgulayan Özcan, “Çoklu noktalardan giriş-çıkış sağlanacak bir çevre yolu olacak. Bu yüzden vaadlerim arasında 1. sırada. Ciddi şekilde ekonomi ve zamanımızı alacak bir proje. 25 metre genişliğinde bir çevre yolu. Çoklu noktalardan giriş sağlanamadığı sürece trafik, öteberi yönlendirmelerle çok da fazla ıslah olmayacaktır. Bu proje Keşan için çok önemli, geleceğini kurtaracak bir proje.” dedi.

Parkomat mesajı veren Özcan “2 katlı otopark” projesini de açıkladı

Keşan’da otopark sorununun çözümüyle ilgili soruyu, “Dönemimde 1000 araçlık otopark yaptım. Eski Keşan dediğimiz yerlerde yollarımız maalesef dar. Bazı caddeler otopark olarak kullanılıyor. Otopark sayımız az. Yıkılan eski belediye binasının altına 2 katlı otopark yaptırmayı düşünüyorum. Parkomat sistemini elden geçirmek lazım. Burada bazı esnafların parkomat ile ilgili gereksiz yediği cezalar var.” diye cevaplayan Mehmet Özcan, Keşan’da tuvalet ile ilgili sorun ile ilgili de şunları söyledi; “Bir şeyle yapılmaya çalışılmış ama daha da darmadağın edilmiş. Bodrumdaki tuvaletlerin yenilenmesi gerekiyor. 5 yıl içerisinde hiçbir şey yapılmamış. Bazı yerler gereksiz şekilde genişletilmiş. Bunları gözden geçireceğim. Köy minibüslerini de kullanmamız gerekecek. Meydanda yeteri kadar alan var. Ortadaki büfeler karışık.  Kesin kabulü yapılmamış bir yer. Sadece 50 araçlık bir otopark yapıldı. Keşan’ın meydanında 24 saat hizmet verecek modern tuvaletler gerekiyor. Vaadlerim içerisinde var.”

“İmar planlarında Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi’ne 40’ar dönüm yer ayırdık”

Batı Trakya’dan Keşan’a alışverişe gelen vatandaşların araçlarını park edecek yer, otobüs ile gelenlerin ise bekleme yapacak bir yer olmayışıyla ilgili sorunun yıllardır devam ettiğini kaydeden Cavit Deniz’in bu yöndeki sorusunu, “Baştan, yıkılan cezaevinin orasını düşünmüştü. Ancak orasını birine otopark olarak kiralamışlar. Yeni yaptıkları meydanın betonarme kısmı aktif olarak kullanılabilir. Bekleyenlere de oturacakları, ihtiyaçlarını giderecekleri yerler yapılır.” diyerek cevaplayan Özcan, Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi ile ilgili soruyu da şöyle cevapladı; “Bunların yapılacağı arsa var. Son dönemimde imar planlarının revizyonunu yaptık ve 5 bin dönüm alanı imara açtık. İmara açılan yerlerde Engelsiz Yaşam Destek Ünitesi oluşumu için de 40’ar dönüm yer ayırdık. Huzurevi çok büyük ihtiyaç. Ayrıca engelli vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız ailelerini kaybettiklerinde yaşayabilmeleri için sosyal devlet olarak yerler gerekiyor. 2004 yılından beri düşünüyorduk. Ancak imar planlarındaki revizyonu 1/100 binlik planlar bitmeden imara açma haklarımız askıdaydı. Bu planlar bitince haklarımızı aldık. Böylece her ikisine de 40’ar dönüm yer ayırdık.”

“Yeni Adalet Sarayı’nın yanındaki 2 bin 800 metrekarelik yere belediye öğrenci yurdu yapacağız”

Deniz’in, üniversiteli gençlere ilişkin bir çalışması olup olmadığı sorusuna da, “Şehir içerisinde kafeler açıldı. Güzel de oldu ama bu ekonomik şartlar içerisinde öğrenciler sadece yeni mahalledeki kafelere gidiyor. Yeni ihtiyaçlara cevap verecek olan işyerleri ihtiyacı artıyor. Üniversite gençliğine yapacağım en büyük proje, yeni Adalet Sarayı’nın yanındaki 2 bin 800 metrekarelik yere belediye öğrenci yurdu yapmak.” diyerek cevaplayan Özcan, istihdam ile ilgili soruya da şu cevabı verdi; “Bu sadece belediye üzerinde olan bir şey değil. Genel iktidarda olanların bakış açısı çok önemli. 5 yıl önce 5000 kişiye iş verilecekti. OSB’nin daha yeni altyapı temeli atıldı. Bu konuda meslek edindirme kursları yapılır. Bölgeye gelecek yatırımcılara belediye açısından kolaylık sağlanabilir. Yeter ki istihdam yaratacak işletme açılsın. İlk döneminde kilit parke taşı ihaleleri yaptık. Bunlar çok zor işler değil. Dezavantajlı bölgelerden 5 tane ekip çıktı. Yazlıklarda bu işi yapanlar var. İnşaat sektörüne, dezavantajlı yerlerde çalışan insanlarımızın inşaat sektörüne giren kişi sayısı az. Müteahhit firmalar ile de bu konular konuşulur.”

“Teşvik anlamında bir şeyler olacaksa orası çabuk dolar”

Keşan Gıda İhtisas OSB’nin 5 yıl içerisinde ciddi sayıda işçi çalıştıran bir OSB olmasını beklemediğini kaydeden Mehmet Özcan, “Şuan kanalizasyon, elektrik, su gibi çalışmaların yapımı için temel atma töreni yapıldı. Ne zaman bitecek, o arsalara talep nasıl olacak? Karanlık olan noktalar bunlar. Devlet gelen yatırımcıya kolaylık sağlayacak mı? Teşvik anlamında bir şeyler olacaksa orası çabuk dolar. Ancak bugünün şartları ile 5 yılda büyük bir şeyler göreceğimizi zannetmiyorum. Ancak teşvik olursa hızlanır.” diyerek, daha önce de gündeme gelen Keşan-Enez yolunun yapılarak, özellikle yaz mevsiminde meydana gelen trafik kazalarının önüne geçilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

“Karar verirken bu karara vatandaşı da katmak istiyorum”

Belediye Başkanı olması durumunda eski itfaiye yerinin, 2 kat otopark, zeminin üzerinde tuhafiyeci pazarı, 800 ve 1200 kişilik 2 düğün salonu ve nikah salonu yapılmasıyla ilgili projesinin bulunduğunu vurgulayan Özcan, döneminde 294 adet işyerinin çıktığı bir çalışma yapıldığını hatırlattı. Eski belediye binasının yıkıldığı ve şuan otopark olarak kullanılan alan ile ilgili projesini de paylaşan Mehmet Özcan, “Karar verirken bu karara vatandaşı da katmak istiyorum. Yukarı mı çıkalım ya da altına otopark yapıp üzerine çok boğmadan işyerleri, düğün salonu, kafeler mi yapalım? Bunu mimarlar ve mühendisler odasıyla da görüştük. Eğer açık kalınsın denirse iyi olur. Şuan mevcut alan var ama kullanılmıyor.” dedi.

Pazaryeri ihalesinin 15 Mart’tan 18 Nisan’a ertelenmesi…

Kent Meydanı’nın tamamlanmamasıyla ilgili gelen soruyu cevaplayan Özcan, “Karlı havada çay dağıttılar. 5 yıl geçti seçime 15 gün kala ihale hazırlıklarına girdiler ve olmadı. Biz yapacağız orasını. Kent Meydanı bitmedi. Birtakım sıkıntılar olabilir. Daha kesin kabul olmadı. bizim düşüncemiz çok farklıydı. 3 tane büfe olan bir yer oldu.” ifadelerine yer verirken, Cavit Deniz’in, “15 Mart’ta ihale vardı. Ancak bu ihale yapılmadı, 18 Nisan’a ertelendiği söyleniyor. Bu pazaryeri kapatma ihalesinin 15  Mart’ta yapılmasını nasıl yorumluyorsunuz?” sorusunu da şeyle cevapladı; “Samimiyetsizlik. Bir işin ihale süreci vardır. Ne kadar para tutacağına bakarsınız. Belli bir bedelin üzerindeki işlerde süreler var. Buna hangi süre yetecek. Belediye başkanının değişmeyeceği garantisi var mı? Ben bunu yapıyorum kazanacağım diye kendi kendini avuntu, milletle dalga geçmek.”

“Cumhurbaşkanı’ndan bakanlara kadar devletin ne olanağı varsa kullanıp belediyeyi almayı düşünüyorlar”

Keşan’a son günlerde bakanların ziyaret etmesiyle ilgili, “Tek partili sistemde bunlara alışacağız. Sayın Cumhurbaşkanı bir partinin genel başkanı. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’nın Edirne ilindeki yansıması o partinin il başkanı, buradaki yansıması partinin ilçe başkanıdır. Önceden bu tür seçimlerde belli bir süre önce bakanlar istifa eder, yerine tarafsız bakanlar atanırdı. İstanbul’da da bakanlar cirit atıyor. Seçim döneminde ben izne ayrılırdım ve kendi aracımı kullanırdım. Kendisi hala makam aracıyla geziyor. Bu belediyeyi almak için Cumhurbaşkanı’ndan bakanlara kadar devletin ne olanağı varsa kullanıp almayı düşünüyorlar. Keşanlılar zeki insanlar görüyorlar bunları.” ifadelerini kullanan Mehmet Özcan, seçim için adil bir yarış ortamı olmadığı yönündeki eleştirilere de katıldığını söyledi.

“Engellendim”

Mahalle mitinglerine köylerden insan getirildiği yönündeki iddiaların, gerçeği yansıtmadığını, böyle bir şey yapılması durumunda sadece kendisini kandıracağını vurgulayarak, “Kendisi yapıyor bunu” sözleri ile karşı iddiada bulunan Özcan, Keşan Belediyesi’nde çalışan işçiler ile görüşmesinin engellendiğini vurgulayarak, “’Saat 13.00’ü bir dakika geçerse tutanak tutarım’ denilmiş. Ben de işinize gidin zarar görmeyin dedim. Sevgili kardeşimiz aday olduğunda ‘Ağabey belediyeyi gezmek istiyorum’ dedi. Buyur gez dedik. Her iş bölümüne girdi. Süre kısıtlaması da yapmadık. Ben gittiğimde her kattaki memurların yüzde 60-70 i yerinde yoktu.” diye konuştu.

“Erikli Sahili’nde arıtma için 2020 yılından itibaren alıcı ortam ruhsatı iptal oldu”

Sazlıdere, Gökçetepe sahillerinin mücavir alana alıp almamama konusundaki düşüncesi sorulan Mehmet Özcan, “Valilik onaylarsa alırız. Gökçetepe ve Sazlıdere’nin iptal edilen imar planlarının biran önce yerine konması gerekiyor. İptal nedeni imza noksanmış. Aynı planları yapıp imzalar tamamlanır ve yürürlüğe sokulur. İl Genel Meclisi bu konuda çok da heyecanlı değil. Vatandaş arsa aldı oradan. Arsa alırken ona göre aldı bu insanlar.” cevabını verirken, Erikli Sahili’ndeki arıtmayla ilgili de şunları kaydetti; “Erikli arıtması yetersiz. 2020 yılından itibaren orada alıcı ortam ruhsatı iptal oldu. Yenisi de yok. Hiçbir işlem yapılmadı. Arıtma 10 bin nüfusa göre yapılmıştı. Biz bunu düşündüğümüz için 2019 seçimlerinden önce 12 dönüm bir alanı arıtma tesisi yapmak için aldık.”

“Biz yaptık diye o hale geldi”

Yayla Sahili’ndeki arıtmanın içler acısı durumda olduğunu vurgulayan Özcan, “Ağlayasım geldi. Bu devletin parası. Biz yaptık diye o hale geldi. Cennet Bahçesi, Toptancı Hali darmadağın. İnsan biraz bakar. Yukarıdan aşağı Cumhuriyet dönemi eserleri tahrip edilir gibi ben ve benden önceki dönemleri kapsayacak bir durum. Belediye önünde elektrik direkleri kesilmiş. Yağmur suyu oluklarına beton kaplanmış. Yayla arıtmada kilit vurulmuş. Demek ki bir süredir çalışmıyor anlamına gelir. Kimsenin gıkı çıkmamış.”

“Asfalt şantiyesini sattılar mı verdiler mi bilmiyorum”

Erikli Sahili’nde devam eden tapu iptal davasıyla ilgili “Torba Yasa”ya dikkat çeken Mehmet Özcan, “Bir ‘Torba Yasa’ya bakar. Kıyı kenar çizgisi 100 metreden 50 metreye gelmiş. Bir Torba Yasa ile bunlar çok rahat çözülür. 10 yıl önce de çok başkan eskiteceğini söylemiştim.” derken, asfalt plentiyle ilgili de şunları söyledi; “Asfalt şantiyesini biz kurduk. Kendi asfaltımızı kendimiz ürettik. Çok işimize yaradı. Günde 250 ton asfalt üretme kapasitemiz vardı. Ancak asfalt şantiyesini sattılar mı verdiler mi bilmiyorum. Başkan olursam ortaya çıkaracağım.”

“Kazanırsam borcu çarşaf çarşaf yayımlayacağım”

İzleyicilerden gelen; genel siyaset, öğrenciler, bundan sonraki düzenlemeleri, projeleri, emeklilere ne gibi haklar geleceği, halk ekmekte ekmeğin daha ucuz olması gibi soruları cevaplayan Özcan, Halk Ekmek ile diğer fırınlardaki ekmek fiyatı arasında yüzde 40 fark olması gerektiğini söyledi. Yerel seçimde adayın yüzde 50 oranda etki edeceğini kaydeden Mehmet Özcan, Cavit Deniz’in “Sayın Helvacıoğlu Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde araçlarımız rehin alınmıştı.” şeklindeki söylemleri üzerine şunları söyledi; “Yalan! Propaganda sürecine girdiğimizden beri yukarıdan aşağı hep yalan. 10 tane yalan at 3’ü tutarsa karlısın. Elektrik ücretlerini ödemedikleri için seçim sonrasına yalvar yakar bıraktırdılar. Hiçbir aracımız icralık değildi. 8 milyon piyasa borcu, 12 milyon piyasa alacağı bırakmıştım. Ben kazanırsam borcu çarşaf çarşaf yayımlayacağım. imar müdürleri inşaat yapıyor. Gizli gizli kasalar. Az önce ambulansta konuştu. İnşallah birilerine kısmet olmaz diyor. Ayıp.”

“Bunlar yalan makinesi”

Helvacıoğlu’nun “Dertleri Kılıçköy’u mahalle yapmak” dediğini söyleyen Özcan, “Bir atasözü vardır; ‘Şaşkın ördek göle geri geri gidermiş’ Arkadaşımızın şirazesi kaydı. Ne alakası var. İmara açılacak ‘mış!’ Yanıma ekonomik anlamda iyi biri gelince böyle diyor. Bu insanlara hakarettir.” derken, “Bakanlıkların önünde 2-80 yattım. Ankara’ya 5 kere gitmiş.” şeklindeki söylemler  ile ilgili de şunları söyledi; “Yalan! Bunlar yalan makinesi. Belediye kayıtların da var.” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarımız mevcut ile geçmişin farkını gördüler”

Son olarak, vatandaşlara hitap eden Mehmet Özcan, şunları söyledi; “Sokaktaki insanların daveti üzerine ‘2 yıldır senden başkasıyla olmaz’ diye önerileri doğrultusunda niyetlendik ve girdik. Ön seçimden çıktık. İnşallah bu seçimi birlikte alacağız ve tekrar Keşan Belediyesi’ne çeki düzen gelecek. Bu süre içerisinde vatandaşlarımız mevcut ile geçmişin farkını gördüler. Eğer memnun olsalar beni arar durumda olmazlardı. Propaganda döneminde 3 ayda yalan üretmekten başka bir şey söylemeyen, yapmayan bir belediye başkanı var karşımızda. Son zamanlarda terbiye sınırlarını aşacak şekilde beyanları oluyor. Ben cahilliğine veriyorum. Allah korusun 2. dönem olursa, öyle bir megalomanlık sergiler ki ‘karşıki dalları ben yarattım’ anlamında sıkıntılar ortaya çıkar. Sizlerden sağ duyulu olmanızı talep ediyorum. İnşallah 1 Nisan ile birlikte yeni bir dönem açılacak. Hepinizi candan seviyorum. Her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ediyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA