SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Tarım danışmanı Açar:Hububatta ilaçlamaya dikkat

Tarım danışmanı Açar:Hububatta ilaçlamaya dikkat
Bu haber 23 Mart 2016 - 11:56 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar; Hububat üretiminde gelinen zamanı değerlendi.

Lütfü Açar, Hububat üretiminde son uygulamalar devresine girildiğini hatırlatarak, “Önümüzdeki günlerde özellikle hububatlar başak çıkarma devresine girecektir. Bu devrenin başında son azot uygulaması yapılmalıdır. Özellikle bu devrede nitrat formunda azotlu gübreler uygulanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, bu devrede azot uygulaması ne kadar doğru yapılırsa neticesi de o derece olumlu olacaktır. Çünkü bu dönemde yapılan azot uygulaması danenin kalitesi ve de verimi ile direk ilişkilidir. Neticesinde, belki de bir yıllık emeğin ve de masrafın karşılığını bu devrede ki doğru uygulamalar ile neticelendirecektir.” dedi.

 Açar, sözlerinin devamında: “Bu dönemde özellikle mantarı hastalıklardan olan pas ve küllemeye karşında hububat ekilişleri ilaçlanmalıdır. Tabiidir ki üretici, ekilişlerini gezmeli ve de konu uzmanlarından faydalanarak bu konularda karar vermelidir. Bu şekilde hareket etmesi muhakkak ki menfaatlerine olacaktır.”

Tarım danışmanları olarak, yaptıkları demonstrasyon hakkında da  Açar, şunları söyledi: “Biz danışmanlık olarak da, sürece katkı vermek amacı ile Tarım Danışmanı Osman Tuman ile birlikte ikimiz ortaklaşa, 14 çeşitten oluşan bir hububat çeşit demonstrasyonu kurduk. Demonstrasyonu, bizlerden danışmanlık hizmeti satın alan Lalacık Köyü üreticilerimizden Meryem Çakıcı’nın, ilçemiz Kozköy’de Edirne-Keşan Karayolu bitişiğinde işlediği arazi üzerinde kurduk. Kurmuş olduğumuz bu demonstrasyona Trakya Araştırma Enstitümüzden temin ettiğimiz 1 adet tritikale, 3 adet arpa ve de 5 adet buğday çeşitlerine ilave olarak, ilçemizde tohumluk üretimi yapan özel bir firmadan da temin ettiğimiz 4 çeşit buğday tohumlarına ilave olarak üreticimizin de kendisinin temin ettiği 1 buğday tohumu olmak üzere toplamda 14 çeşit olarak kurulmuştur.

Bizler bu demonstrasyondaki ekilişlerimizi , 5 Kasım 2015 tarihinde yaptık. Bugüne kadar yapılması gereken uygulamaları da zaman itibari ile üreticimize söyleyerek uygulattık. Bundan sonra da uygulanması gerekenleri de zaman itibari ile uygulatacağız. Tabiidir ki, üreticilerimiz demonstrasyonumuzu gezsinler. Zamanı geldiğinde de burada bir tarla günü de yapacağız. Neticesini de üreticilerimiz ile paylaşacağız.”

Lütfü Açar sözlerini “Sertifikalı Tarım Danışmanlığı yapan bizler, Tarım Danışmanlığı yaptığımız konular üzerinden mevzuatımız gereği bu ve de buna benzer eğitsel, görsel faaliyetlerde bulunmamız gibi bir mecburiyetimizin de olduğunu hatırlatmak isterim.” diyerek tamamladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA