SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kısa Çalışma Ödeneğinin Uzatılması Çağrıları Yanıt Buldu

Kısa Çalışma Ödeneğinin Uzatılması Çağrıları Yanıt Buldu
Bu haber 24 Nisan 2021 - 23:11 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada tüm sektörlerde geçerli olmak üzere nisan, mayıs ve haziran aylarında kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağını söyledi. Karar, sektör temsilcileri ve iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) önderliğinde, oda ve borsaların destekleriyle kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesine yönelik girişimler yanıt buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile kısa çalışma ödeneğinin nisan, mayıs, haziran aylarında da ödeneceğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası(KTSO) Yönetim Kurulu tarafından kısa çalışma ödeneğinin devam etmesine yönelik düzenlenen basın açıklamasında da Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Covid-19 salgınının devam ettiğinin altını çizerek, istihdamı korumak adına salgın süreci son buluncaya kadar kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Kadir Mutaf: ‘’Kısa Çalışma Ödeneğinin Devam Etmesi Kıymetli Bir Karar’’

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, yaptığı yazılı bir açıklamada dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle ilgili her alan gibi iş dünyasının da önemli ve zor bir süreçten geçtiğini ifade ederek, ‘’Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre günlük vaka sayılarımız 50 binin üzerinde. Salgın gücünü artırarak devam ediyor. Çalışma hayatında da bir yılı aşkın süredir pandemi koşulları çerçevesinde yeni bir yönetim modeli oluştu. İşyerlerimizi pandemi kuralları içerisinde yönettik. Personel servislerinden, giyinme odalarına kadar tüm alanlar yeni kurallara göre düzenlendi. Pandemi süresince alınan tedbirler de maalesef ki işletmelerimizin ekonomik anlamda sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkiledi. Pandemi döneminde istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan biri olan kısa çalışma ödeneği ile işletme sahipleri ve çalışanlar bir nebzede olsa nefes aldı. Salgın hala seyrine devam ederken kısa çalışma ödeneğinin uzatılması doğru ve kıymetli bir karar oldu. İş dünyası olarak üyelerimizin adına dile getirdiğimiz bu talebimizin kısa sürede cevap bulması ve kısa çalışma ödeneğinin nisan, mayıs ve haziran ayına kadar uzatılması nedeniyle yetkililere teşekkürlerimizi sunarız.’’ Dedi.

‘’Turizmde KDV İndirimi de Uzatıldı’’

Açıklamanın devamında turizm sektöründe KDV indirimlerinin uzatılmasına da değinen Başkan Yardımcısı Mutaf, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm sektörleri yakından takip ettiklerini belirterek, turizm sektöründe mayıs ayında sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam etmesi yönünde alınan kararında sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Mutaf, ‘’Beklentimiz bir an önce Covid-19 salgınının etkilerinin azalıp normalleşme sürecine geçmek; ama mevcut durumda da işletmelerin ticari faaliyetine devam edebilmesi ve bu işletmelerde çalışanların işlerine devam edebilmeleri için kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve KDV indirimi gibi doğrudan desteklerin pandemi süresi boyunca uygulanması ticari yaşamın devamı için mutlaka göz önüne alınmalı’’ Dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA