SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KIRKLARELİ MEŞE BALI COĞRAFİ İŞARET ALDI

KIRKLARELİ MEŞE BALI COĞRAFİ İŞARET ALDI
Bu haber 09 Mayıs 2021 - 21:35 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi.

Kırklareli’de  Istranca Dağlarında meşe ağaçlarının  yaprak salgılarından  arıların ürettiği meşe balı  coğrafi işaret aldı

Kırklareli   İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  yetkilileri , Vize İlçesi Balkaya Köyü ve Kıyıköy beldesinde arıcıları ziyaret ederek, arıcılık ve meşe balı üretimi konularında eğitim çalışmaları yaptı.

Kırklareli , meşe ormanlarının yoğun olarak bulunduğu Istranca (Yıldız) Dağlarının eteklerinde yer alıyor. Trakya Bölgesinde üretimi yapılan meşe balı yüzde 80-85 oranında Kırklareli’nde sınırları içerisinde üretiliyor.

Meşe balı, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturuyor.Meşe balı hastalıkların tedavisinde destek amacıyla da kullanılıyor.

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  MEŞE  BALINI ARAŞTIRIYOR…

KTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kolaylı, “Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahiptir” dedi.

Türkiye’ de yeni yeni tanınmaya başlıyan yurtdışında Amerika’da, Avrupa’da çok bilinen bir bal olan meşe balı yani “oak honey”; diğer ballara göre daha az üretilen ve ağustos ayının belirli dönemlerinde elde edilen siyaha yakın koyu renkli bir baldır.

Meşe balı fenolik bileşiklerce oldukça zengin ve biyolojik aktif değeri yüksek bir baldır. Fenolik bileşikler bitkilerde fazla miktarda bulunan sekonder metabolitlerdir. Böcek ve hayvan zararlılarına karşı bitkiyi korurlar. Bitkilerde bulunan fenolik bileşikler fenolik asitler ve flavonoidler olarak iki gruba ayrılırlar. Yapısal olarak büyük farklılıklarından dolayı bitkilerde ve bunlardan elde edilen ürünlerde binlerce farklı fenolik bileşik bulunmaktadır. Fenolik bileşikler bitki kökenli pek çok gıdanın tat ve aromasına katkıda bulunabilirler. Özellikle gıdalarda acılık ve burukluğun kaynağıdırlar. Flavonoidlerin geniş bir grubu gıdaların renginden de sorumludur.

Flavonoidler arasında bulunan antosiyaninler doğal renk maddeleri olup sebzeler, meyveler, meyve suları ve şarapların pembe, kırmızı, mavi ve mor renklerinden sorumludurlar.

Fenolik bileşikler doğal antioksidan madde özelliği de göstermektedirler. Serbest radikallerin neden olduğu reaksiyonları durdurarak veya engelleyerek  kanser, kalp hastalığı ve akciğer hastalıkları gibi pek çok hastalıkların oluşumuna engel olurlar.

Fenolik bileşikler arıların meşe ağaçların yapraklarında havanın gece ani soğumasından dolayı yaprak uçlarında biriken minik tatlı bir salgıdan  aldıkları özsuyu midelerinde  bala dönüştürdükler bir baldır. Arılar bu salgıyı sabah hava ısınmaya başlayana kadar toplamak zorundadır aksi halde bu salgılar yaprak uçlarında kristalleşir. Meşe balının kendine has tadı olan karamel ve pekmez  tadında biraz  buruk bir tad yoğun orman kokulu bir baldır. Ağızda bir kaşık bal tadını çıkarın ve biraz sonra üst boğazın arkasında yanma hissi gelebilir.

Son üç yıldır Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapılan analiz çalışmalarında Kırklareli, Demirköy-Bulgaristan sınırlarında olan Istranca Dağları’nın farklı bölgelerinden alınan  meşe balı örneklerinin biyolojik aktivitesinin diğer ballara oranla daha yüksek olduğunu bildirilmektedir. Aynı ekolojik yapıya sahip Karadeniz ormanlarının bir çok bölgesinde de üretilebilmektedir. Ayrıca bölgede bulunan dişbudak, kayın, saplı meşe, sapsız meşe, ova akaça ağacı, çınar yapraklı akçaağaç, üvez, ıhlamur, kızılağaç, mürver, kızılcık, akasya,karaağaç , gürgen gibi ağaçlar ve binlerce çiçek florası mevcuttur.

Meşe balının biyolojik aktivitesinin yani toplam antioksidan kapasitesinin yüksek çıkmasının en önemli faktörlerinden biriside meşe balının içinde yüksek derecede gallik asit ve diğer bileşenlerin bulunmasıdır.

Gıda bileşkeleri olarak fenolik bileşikler insan sağlığı açısında işlevleri, tat ve koku oluşumundaki etkileri, renk oluşumuna katkıları, antimikrobiyal ve antioksidatif etki göstermeleridir.

Meşe balı; kokusuyla rengiyle içerdiği özelliklerle insan vücudunu kışa hazırlar. Diğer ballara göre antioksidan özelliği 5 kat fazladır. Bu bileşenlerin başında gelen kafeik asit fenetil ester, gallik asit ve ellagik asit birçok hastalık ve kanser türüne karşı savaşıyor. Bu balın koyu renkli oluşuda açık renkli ballara oranla daha fazla antioksidan barındırdığının bir kanıtıdır. Meşe balı enerji verir. Ayrıca ormandan elde edilen bal olduğu için solunum yolları enfeksiyonlarını engeller, mide rahatsızlıklarına iyi gelir. En önemli özelliklerinden biride içinde bulundurduğu enzimler sayesinde kanser hücrelerinin oluşmasını önler. Adeta onlara karşı doğal bir güvenlik duvarı örer.

KAFEİK ASİT FENETİL ESTERİN FAYDALARI

 • Antikanser /antititümoral etki,
 • Antibakteriyel (mikroplara/bakterilere) karşı etki,
 • Antiviral (viruslara) karşı etki,
 • İmmunomodülatör (bağışıklık sistemini uyaran, güçlendiren) etki,
 • Antiülser (mide koruyucu) etki,
 • Aantidiyabetik (şeker hastalığına karşı) etki.

GALLİK ASİTİN FAYDALARI

 • Antikanser /antitümoral etki,
 • Gallik asit hücrelere zarar veren serbest radikalları nötrrize aden kuvetli bir antioksidandır. Gallik asitin sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücrelere sitioksite gösterdiği bulunmuştur. Gallik asitin prostad kanseri ve lösemiye karşı koruma sunduğu görülmüştür.

ELLAGİK ASİT

 • Antikanser antitümoral etki,
 • Hepatoprotektif karaciğeri koruyucu etki,
 • Kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engelleyen etkiye sahiptir.

Allahın bizlere sunduğu bu mucize, özellikle 1 yaşından büyük çocuklara günde en az bir kaşık yedirlmelidir. Balı güvendiğiniz üreticilerden almayı ihmal etmeyin. Reçel fiyatına satılan ballardan mümkün olduğunca uzak durun. Glukoz yani mısır şurubu katılarak yapılan ballar insan sağlığını tehdit etmektedir. Maalesef piyasada bu tip ballar fiyatlarının ucuzluğundan dolayı satılmaktadır. Bunlara itibar etmeyin. Biz üretici olarak kendi soframızda bulunduramayacağımız bir balı tüketiciye sunamayız. Bu yüzden güvendiğiniz üreticiden bal almanızı tavsiye ederiz. Balı aracıdan değil güvendiğiniz,bildiğiniz arıcıdan alın.

Meşe balı; hastalıklarınızdan kurtulmak için yapmış olduğunuz tedavilerde destek olarak kullanacağınız doğal bir besin kaynağıdır. Hasta olmadan özellikle kış mevsiminden önce kullanacağınız meşe balı, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmaktadır.

* 1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmesi tavsiye edilmez.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA