SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan Gıda İhtisas OSB ve İpsala Karma OSB İle ilgili Ankara Ziyareti

Keşan Gıda İhtisas OSB ve İpsala Karma OSB İle ilgili Ankara Ziyareti
Bu haber 21 Aralık 2023 - 21:24 'de eklendi ve 103 kez görüntülendi.

18.12.2023 – 19.12.2023 tarihlerinde Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne AK Parti Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TB (Ticaret Borsası) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, İpsala TB Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Sezer, Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak ve Keşan Gıda İhtisas OSB (Organize Sanayi Bölgesi) Müdürü Murat Sınar, Keşan Gıda İhtisas OSB ve İpsala Karma OSB ile ilgili Ankara’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Ankara programı kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Bozkurt, T.C. İçişleri Bakan Yardımcıları Bülent Turan, Münir Karalaoğlu, Mehmet Aktaş, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek ziyaret edildi.

Başkan ŞAPÇI: “Bölgemize; Yatırım, İstihdam, İmalat Ve İhracatta Büyük Ölçüde Katkılarının Olacağını Düşünüyorum.“

Ankara ziyaret programı sonrasında açıklamalarda bulunan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı şunları dile getirdi: “Bilindiği üzere, Keşan Gıda İhtisas ve İpsala Karma OSB’lerimizde sanayi arsası ön tahsis işlemleri, Müteşebbis Heyetlerimizin kararları doğrultusunda başlatılmıştır. Bölgemize teknolojisi gelişmiş, marka değeri olan, katma değerli yüksek ürün üreten firmaları getirebilmek birinci önceliğimiz. Bu amaçlarla yapılan Ankara ziyaretlerimiz kapsamında İlgili Bakanlıklarımızı, Genel Müdürlüklerimizi, TOBB Başkanımızı, Odalar ve Borsa Başkanlarımızı ziyaret ederek, nitelikli firmaların bölgemizi tercih etmelerini sağlamak amacıyla, bölgemizde ön tahsislerine başladığımız OSB’lerimizin tanıtımını, proje kapsamını, parsel alanlarını, yurt içi ve yurt dışı ulaşım kolaylıklarını anlatıp, broşür ve dokümanları kendilerine ileterek desteklerini istedik. Hamzadere Bölgemiz için oldukça önemli olan iki OSB’miz faaliyete geçtiği zaman bölgemize; yatırım, istihdam, imalat ve ihracatta büyük ölçüde katkılarının olacağını düşünüyorum.

Başkan ŞAPÇI: “Bugüne Kadar 10’a Yakın Parselin Ön Tahsis Başvuruları Gerçekleşti“

Keşan’daki OSB’mizin Gıda İhtisas OSB olması sebebiyle bölgemizde tarım ve hayvancılık alanında üretilen ürünlerin büyük bir kısmının, bölgemizde yatırım yapacak firmaların hammadde ihtiyacına cevap vereceği; Organize Sanayi Bölgemizin İpsala ve Kapıkule Sınır Kapılarına, TEM – Kuzey Marmara Otoyoluna, köprülere ve ticaret limanlarına yakın konumda olması nedeni ile ihracata yönelik nihai ürünlere dönüşeceği, bölgemiz ve ülke ekonomisine ciddi katkı sunacağı beklenmektedir. Bugüne kadar 10’na yakın parselin ön tahsis başvuruları Keşan Gıda İhtisas OSB Müdürlüğümüzce kabul edilmiştir. Başvuru yapan ve inceleme süreçleri devam eden firmalarda bulunmaktadır. Tüm bunların içerisinde çiftçilerimizi yakından ilgilendiren; süt endüstrisi, kurutulmuş – dondurulmuş (fresh) gıda, meyve, pirinç, buğday, ayçiçek vb. ürünlerle çalışmalarını sürdürecek işletmeler bulunmaktadır. Ön tahsislerden elde edilecek gelirin tamamı 2024 yılı başında ihalesi yapılacak olan altyapı yapım işi giderlerine harcanacak olup, 2024 yılı sonuna kadar tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarının tamamlanması ön görülmektedir. Bununla eş zamanlı olarak, yine 2024 yılı ortalarında üretici firmaların yatırımlarına başlama imkanı olacaktır. OSB’lerimizin mülkiyetine geçmiş olan; sanayi alanları, mesleki ve teknik eğitim alanları, idari, sosyal tesis ve teknik altyapı alanlarının tamamı 4562 sayılı OSB kanunu gereği, harca esas değer üzerinden maliye hazinesinden satın alınmış olup, altyapı ve üstyapı yatırım giderleri de üzerine eklenerek arsa birim maliyeti oluşturulmuştur. Arsa bedellerimizin tamamı Müteşebbis Heyetlerimizi oluşturan resmi kurumlarca karşılanmıştır.

OSB’ler, kurumsal yapılarıyla, belirlenmiş bölgelerinde, belediyelerle eş değer hizmetlerin tamamını gerçekleştiren kurumlardır. Tahsise yönelik gelirler arttıkça altyapı ve üstyapı projelerinin uygulanması, elektrik, doğalgaz, arıtma faaliyetleri vb. tüm hizmetlerin ekonomik ve doğru yöntemlerle karşılanması, mesleki ve teknik eğitim, sağlık, teknoloji geliştirme ve ARGE merkezleri vb. yatırımları da yapacak, bu doğrultuda teşkilat yapılarını, nitelikli çalışanlarla oluşturarak güçlendirecektir. OSB’lerimizde doluluk oranları ve üretim hacimleri arttıkça, OSB içerisinde bulunan firmaların ihtiyacı olan hammadde ve çalışan istihdamının karşılanmasında, öncelik OSB’mize verilecektir. Süreç ilerledikçe bölgemizdeki üreticilerimizi, çiftçilerimizi ve yerel işletmelerimizi sık sık bilgilendireceğiz.

OSB’lerin kuruluş süreçleri, ilgili mevzuata bağlı olarak, Bakanlıklarımızın tamamına yakını ve bunlara bağlı kurumların görüşleri alınarak yürütülmekte, tarım alanlarının korunması, çevresel etkilerin değerlendirilmesi yönünde hassasiyet gösterilmekte, bu nedenle uzun süreçlere yayılabilmektedir. OSB’lerimiz; stratejik konumları, ulaşım kolaylığı, ürün tedariki avantajları, istihdam potansiyeli yeterliliği gibi birçok alanda gerçekten cazibe merkezidir.

Ankara ziyaretimizin bölgemize hayırlı olacağı inancı içerisindeyim. Yapmış olduğumuz görüşmelerimizin tamamı olumlu yönde gerçekleşmiştir ve bu tür Heyetli Tanıtım ziyaretlerimize ülkemizdeki diğer büyükşehirlerde de belli dönemlerde devam edeceğiz. Keşan TSO olarak OSB’lerimizi desteklemeye, bölgemizi geliştirmeye, yatırım ve teşvikleri getirmeye arttırarak devam edeceğiz. tüm Üyelerimize, Yerel İşletmelerimize ve hemşerilerimize hayırlı işler dilerim.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA