SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kar Yağışı Yeraltı Sularına Can Kattı…

Kar Yağışı Yeraltı Sularına Can Kattı…
Bu haber 13 Ocak 2017 - 14:38 'de eklendi ve 171 kez görüntülendi.

Keşan TSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Akif Topçu tüm yurdu ve özellikle de bölgemizi son bir haftadır etkisi altına alan yoğun kar yağışının tarıma olumlu etkileri olacağına dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

Topçu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, kar yağışlarının gerek yer altı sularına, gerekse doğadaki habitata birçok yönden katkısı olacağını söyleyerek şunları kaydetti; “Yağış ortalamalarını göz önüne aldığımızda böyle yoğun bir yağışın gerçekleşmesi bölgemiz için sevindirici bir durum oldu. Kar yağışı öncelikle yeraltı sularını besliyor. Tarım alanların üzerini bir yorgan gibi kaplayarak soğuktan çok fazla etkilenmelerini önlüyor. Kar yağışının bir diğer özelliği de havayı temizliyor olması. Yağışların özellikle kıraç alanlarda çiftçiler açısından oldukça önemli. Sulu tarım yapan çiftçiler açısından ise; yağışların sulama maliyetini düşüreceğinden ve buna bağlı olarak kar ve yağmur sularının yer altı sularından daha etkili olması verim açısından da önem arz ediyor.”

Türkiye Genelinde Etkili Olan Kar Yağışı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü…

Özellikle kuru ve soğuk geçen kış günlerinde kar yağışı nedeniyle havanın yumuşadığını ve böylece birçok bitki türünün aşırı soğuklardan etkilenmediği belirten Akif Topçu açıklamasına şöyle devam etti, “Kar erimeleri önemli bir su kaynağıdır. Toprak nemimin artmasına ve yeraltı suyunun zenginleşmesine olanak verir. Bölgemizde de etkili olan bu kar yavaş yavaş eriyerek yüzey akışına geçmeden, toprak tarafından emilen kar suları, bitkiye su ihtiyacı bakımından büyük yarar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kar suyunun toprağın derinlerine sızması yer altı suları miktarını da artıracaktır. Eriyen ve toprağa giren kar suyu topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin kolayca yararlanmasını sağlayacaktır. Yağışlar bitkinin alabileceği forma dönüşmesi için gereklidir. Yani eriyen kar suları minerallerin çözünmesini kolaylaştıracak.”

M. Akif Topçu son olarak, 2017’de çiftçilerin mahsul açısından daha iyi ve verimli bir yıl geçireceklerini umut ettiklerini belirterek, tüm bölge çiftçilerine hayırlı, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA