SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

” KALBİMİZ AYNI ATIYOR” PROJESİ

” KALBİMİZ AYNI ATIYOR” PROJESİ
Bu haber 04 Nisan 2022 - 21:40 'de eklendi ve 344 kez görüntülendi.

Enez^de öğrencilere beşeri hekimlik ile veterinee hekimlik meslekleri tanıtılacak.

Proje Ortakları: T.C Enez Kaymakamlığı, Enez Devlet Hastanesi Başhekimliği, Enez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Enez Kartopu Gönüllüleri Derneği, Enez Doğa Derneği, Yük Hayvanlarını Koruma Kurtarma Derneği ( WARF Work Animals Rescue Foundation) STK Üyesi ve Bağımsız Gönüllüler

Projenin Amacı: İlköğretim seviyesindeki öğrencilere Beşeri Hekimlik ve Veteriner Hekimlik mesleklerini tanıtmak. Öğrencileri meslekleri temsil eden rol modeller ile bir araya getirerek doğru örnekler ile tanıştırmak. Geleceğe yönelik ufuk açmak, vizyon sahibi olmalarına olanak sunmak. Beden ve ruh sağlığı konusunda bilgilendirme yapmak. Diğer türler ile uyumlu dengeli yaşam, hayvanlarla doğru ve sağlıklı temas konularında bilgilendirme yapmak, diğer türler ile empati kurma yeteneğini geliştirmek, yaşama hakkı kavramını vurgulamak, sağlıklı, bilgili, barışçıl ve huzurlu bireylerin oluşturduğu bir toplum olabilmek.

Proje Kapsamı ve Uygulanma Şekli: Bu farkındalık çalışması ilk öğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmıştır.

Enez ilçe merkezi ve bağlı köylerindeki okullardan Enez Kaymakamlığı tarafından seçilecek okulların ilgili sınıflarına önceden programlamak suretiyle bir Beşeri Hekim ( Tıp Doktoru) ve bir Veteriner Hekim eşliğinde ziyaretler yapılır. Çocuklara proje ortaklarından bir kişi veya STK temsilci tarafından, yapılacak çalışma hakkında bir ön bilgilendirme yapılmasının ardından Veteriner Hekim ve Beşeri Hekim kendilerini tanıtarak meslekleri hakkında ve genel sağlık konularında çocukları bilgilendirirler. Varsa çocukların sorularını yanıtlarlar. Bilgilendirme ardından çocuklara hediye edilecek olan steteskoplar, her bir çocuk bir adet alacak şekilde dağıtılır. Veteriner Hekim tarafından önceden sağlık kontrolü yapılmış, aşılı bir kedi veya köpek sınıfa getirilir. Tıp Doktorunun yapacağı uygulama için de bir gönüllü kadın veya erkek seçilir. Eğitime katılan çocukların her biri kendilerine verilen steteskopları kullanarak, Tıp Doktoru eşliğinde önce insan kalbinin ritmini, ardından Veteriner Hekim eşliğinde sınıfta bulunan hayvanın kalbini dinler. Çocuklarla kalp atım ritimleri hızları hakkında konuşulur. İnsan dışındaki hayvanların da kalbi olduğu ve yaşamsal açıdan aramızda bir fark olmadığı anlatılır.

Proje Koordinatörü: Ege Sakin

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA