SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Tekirdağlı öğrencilere AB’nin gönderdiği para ödenmedi iddiası

Tekirdağlı öğrencilere AB’nin gönderdiği para ödenmedi iddiası
Bu haber 24 Ekim 2023 - 22:05 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün,Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik bölümündeki 21 öğrencinin Erasmus projesiyle Letonya’nın başkenti Riga’ya gönderildiğini,ancak AB’nin 21 öğrenci için gönderdiği 122 bin 577 Euro’nun (3.6 milyon TL) okul idaresi tarafından öğrencilere gönderilmediğinin ortaya çıktığını iddia etti.

Aygün bununla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı’na soru  önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanmasını arz ederim. 23.10.2023

Dr. İlhami Özcan AYGUN

CHP Tekirdağ Milletvekili

Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik bölümündeki 21 öğrenci Erasmus projesiyle Letonya’nın başkenti Riga’ya gönderilmiştir. AB’nin 21 öğrenci için gönderdiği 122 bin 577 Euro’nun (3.6 milyon TL) okul idaresi tarafından öğrencilere gönderilmediği ortaya çıkmıştır. Türk öğrenciler, Erasmus paralarını almadığı için çok zor duruma düşmüş ve Letonya’da işe girmek zorunda kalmıştır. Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın bu konuda soruşturma açtığı öğrenilmiştir.

Bu bağlamda;

1. Avrupa Birliği; Eğitim, Gençlik ve Spor alanında Öğrenci Değişim Projesi Erasmus’un Tekirdağ’daki 21 öğrencimiz için gönderdiği paralar nerededir?

2. AB Erasmus Programı tarafından; Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Turizm Otelcilik bölümünde okuyan 18 yaş altı 19 öğrenciye iletilmesi şartıyla okullarına kişi başı 5.735 Euro ve 18 yaş üstü 2 öğrencinin de banka hesabına 5.856’şar Euro yatırılmıştır. Basında yansıyan haberlere göre, okul idaresi öğrencilere sözleşme imzalatmıştır. AB’nin gönderdiği toplam 122 bin 577 Euro (3.6 milyon TL) para, Letonya’daki öğrencilere gönderilmemiştir. Bu paranın, öğrencilerimize gönderilmesi için nasıl bir çalışma yapacaksınız?

3. Söz konusu okul idaresi için işlem yapacak mısınız? Okul müdürü, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerini görevden alacak mısınız?

4. Letonya’da 4 ay boyunca çaresiz kalan öğrencilerin uğradığı mağduriyeti ivedilikle giderecek misiniz?

5. Okul yönetimi hakkında soruşturmaya izin vermeyen Süleymanpaşa Kaymakamlığı’na karşı Savcaılık, üst mahkeme İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etmiştir.

Mahkeme, bu iddiaların araştırılması için Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na, soruşturma izni vermiştir. Çocuklarımızın çıkarlarını koruyacak önlemler alacak mısınız?

6. AB’nin; Erasmus Programı’na ilişkin okul yönetiminden kaynaklanana bu suiistimal nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamasını engellemek için ne yapacaksınız?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA