SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Saros Körfezi yeni çıkan çıkan kanundan etkilenecek.Konaklama faaiyetlerinde düşüş yaşanacak…

Saros Körfezi yeni çıkan çıkan kanundan etkilenecek.Konaklama faaiyetlerinde düşüş yaşanacak…
Bu haber 07 Mayıs 2024 - 0:03 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Kaptan Saros Turizm  yetkilisi   Yasin Aydoğdu, 01.01.2024 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 7464 sayılı turizm amaçlı konut kiralamaya ilişkin kanun gereği 100 gün altı kiralamalarda köklü değişiklikler yapıldığı belirtti.

Aydoğdu, yaptığı açıklamada, turizm cenneti olan Saros Körfezi’nin de ciddi bir şekilde  bu kanundan etkileneceği söyledi.

Kanuna göre bölgemizde yaygın olarak yapılan konaklama faaliyetlernin ciddi bir düşüş yaşayacağına kayıt düşen Aydoğdu,  esnafların  ve   ev sahiplerinin etkileneceğini aktardı.

Aydoğdu’nun konu ile açıklaması şöyle: “Kanuna uygun şekilde verilebilecek ev sayısı özellikle Erikli bölgesinde çok düşmüştür.  Tapusu olmayan evlerin 100 gün altı kiralanmasının önü kanun ile kapatılırken tapusu olsa dahi konut özellikleri itibariyle gerek sitede bulunan gerekse kanuna göre müstakil sayılmayan evlerin turizm amaçlı kiralanmasının şartları çok ciddi şekilde ağırlaştırılmıştır

Bu bağlamda her bir konut kendi özelinde değerlendirilerek belgelendirilmektedir. Başvuru aşamasında bilgi girişleri doğru bir şekilde yapılmalıdır.Aksi takdirde beyana istinaden onaylanmış belgeniz olsa bile denetim aşamasında beyana aykırı bir durum söz konusu olduğunda cezai işlemler uygulanacaktır. En çok karıştırılan konu müstakillik kavramıdır . Kanunda bunun tanımı açık bir şekilde yapılmıştır. Bağlı bulunduğumuz İl Turizm Kültür Müdürlüğü de müstakil kavramı üzerinde durmuş ancak izlenimlerimize göre ev sahipleri tarafından konu yanlış değerlendirilebilmektedir. Bu konu iki taraflı da yanlış değerlendirilebilir örneğin sitelerde belge alınamaz gibi bir kanı yanlıştır. Bu konuda uzman kişilerle çalışmak her zaman için faydalı olacaktır. Biz Kaptan Saros Turizm olarak kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yeni çıkan genelgeleri de yakından takip ederek konut tipleri üzerinde ciddi bir şekilde uzmanlaştık.

Aynı çatı altında bulunup kanuna göre müstakil olarak tanımlanmayan evler komşularından alacakları muvafakat ile belgelendirilebilmektedirler. 22.02.2024 tarihli çıkan genelgenin 3. maddesinde müstakil tanımı yapılmaktadır. Komşularından muvafakat alamayan ev sahipleri konutunu turizme dahil edemeyeceği için bölgede ciddi bir kayba sebep olacaktır. Bu bağlamda Saros bölgemizdeki esnafı zor günler bekliyor gibi görünüyor. Turizm gelirinin düştüğü bir bölgede hizmetin de düşeceği yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple tüm ev sahiplerimizi sağ duyulu olmaya , turizme destek olmaya davet ediyoruz. Geçmişte yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle konuya olumsuz bakış açısı geliştiren ev sahiplerine hak vermekteyiz ancak yeni kanunla birlikte getirilen düzenlemeler bu olumsuzlukların yaşanmaması için önlemler almıştır.Bu nedenle de kurulması oldukça güç olan ve ciddi denetimlere tabi bulunan A gurubu seyahat acentaları aracılığıyla pazarlanması zorunlu kılınmıştır. Dolayısıyla sektör daha kaliteli hizmet vermeye yönlendirilmiştir. Acentaların yanı sıra turizm konutu belgesi sahibi şahıslar da pazarlama yapabilmekte olup vergisel boyuttaki kayıplar ve güvenlik zafiyetine neden olacak konular minimum düzeye indirilecek şekilde düzenlemeler getirilmiştir.

Tüm bu karmaşık sürecin içerisinde ev sahiplerini uyarmamız gereken bir diğer önemli konu da acenta olmadığı halde acenta faaliyeti yürüttüğünü iddia eden kişiler ile imzalanan sözleşmeler. Bu işletmeler A grubu Seyahat acentası olmadığı ve pazarlama yetkisi bulunmadığı için doğacak tüm cezai yükümlülükler yine ev sahibi üzerinde olmaktadır. Bu zor süreçte halkımız dikkatli davranmalı , muhatap olduğu firmaların acenta kuruluşlarının sezona yetişip yetişmeyeceğini de sorgulamalıdırlar, belgelerini göstermelerini talep etmelidirler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA