SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

HUBUBAT VE KANOLADAKİ GELİŞME İYİ

HUBUBAT VE KANOLADAKİ GELİŞME İYİ
Bu haber 07 Ocak 2016 - 14:54 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

Bölgemizde güz dönemi ekilişlerinde ki gelişmeler  değerlendirdiğimizde şunları söylememiz mümkündür.

Eylül ayı içerisinde yeterli yağışlar düşmemiş, ayın son günlerinde kısmen düşen yağışlar ile ise kanola ekilişleri kısmen yapılmaya başlanılmıştır. Akabinde ekim ayı içerisinde düşen yağışlar ile de kanola ekilişleri büyük oranda yapılmıştır. hububat ekilişleri de  kısmen başlanılmıştır. Ekim ayı ortalarında düşen yağışlar ile de özellikle kasım ayı başlarında hububat ekilişleri tamamlanmıştır.

Ekilişleri esnasında düşen yağışlarla oluşan tavlar sonucunda çıkışlar olmuştur.  Uzun yıllar meteorolojik kayıtlarının incelenmesinden de;  hava ısısının mevsim ortalamalarının üstünde gitmesi de dikkate alındığında hububatlarda ve de kanolalarda gelişmelerin iyi olduğu görülmüştür.  Yeni yıl başı ile de hava ısısızında ani düşüşler ile birlikte yağan karlar neticesinde bitkilerde gelişmeler durmuştur. Bu durum aslında bitkilerde fizyolojik bakımından  istenilen bir durum olduğunu da ifade etmek isteriz.

Son 6 yılın son dört ayı dikkate alındığında; 2010 yılında 23 gün, 2011 yılında 13 gün, 2012 yılında 17 gün, 2013 yılında 17 gün, 2014 yılında 31 gün, 2015 yılında ise 11 gün yağışlı gün olduğu görülmektedir. Bu durum ise özellikle 2015 yılının kurak geçtiğini göstermektedir. Tabiidir ki önümüzdeki aylarda düşecek yağışlar ne olur bilinmez.  Havaların nasıl bir seyir izleyeceği bilinmez.  06.01.2016

Lütfü Açar

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA