SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Gündoğdu, soru önergesi verdi

Gündoğdu, soru önergesi verdi
Bu haber 22 Nisan 2020 - 14:21 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla

Vecdi GÜNDOĞDU

Kırklareli Milletvekili

Yıllarca verimli arazilerimizi, üreticiyi, çiftçiyi, köylüyü yok sayan, görmezden gelen, ithalata dayalı hatalı tarım politikalarınız sonucu,

Bakanlığınız; COVID-19 salgını dolayısıyla, bitkisel üretimin devamlılığı, gıda arz güvencesini sağlamak ve ekilebilir verimli arazileri üretime kazandırmak amacıyla “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamında 21 ildeki üreticilerimize yüzde 75 tohum hibe edilmesine karar vermiştir.

Bu doğrultuda;

1- Gıda arz güvencesini sağlamak amacıyla “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” programı kapsamına dahil edilerek yüzde 75 tohum hibesi alacak 21 ilimiz hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

2-Trakya bölgemizde verimli topraklarıyla tarımsal üretim merkezi olan Kırklareli İlimiz hibe tohum desteği yapılacak iller arasına neden alınmamıştır, ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 60’ı karşılayan Trakya Bölgemizin, Kırklareli ilimizin destek kapsamına alınması için kararlarınızı yeniden değerlendirecek misiniz?

3-AKP Hükümetleri 18 yıldır uyguladığı hatalı tarım politikalarıyla, Kırklareli’nin çalışkan çiftçisini, köylüsünü, üreticisini toprağına küstürdü, üreticimizi sahipsiz bıraktı, ürettiğinin, emeğinin, alın terinin karşılığını alamaz hale getirdi.

Bu doğrultuda, üretmek için can siper hane çalışan Kırklareli çiftçisini desteklemek, üretmesini ve ürettiğinden emeğinin karşılığını alması için geçmişte yaptıklarınızdan farklı neler yapacaksınız?

4- “Köylü Milletin Efendisidir” sözü doğrultusunda ülkemizin yeniden kendi kendini besleyebilen bir ülke haline gelmesi için kısa, orta ve uzun vadeli hangi çalışmaları yapacaksınız, geçmişte yaptığınız hatalardan ders alarak 81 ilimizdeki çiftçimizi toprağıyla yeniden barıştırmak ve üretmekten mutluluk duyacağı şartları sağlamak için hangi tedbirleri alacaksınız?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA