SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ET FİYATLARI NE OLACAK ?

ET FİYATLARI NE OLACAK ?
Bu haber 24 Ağustos 2015 - 16:44 'de eklendi ve 108 kez görüntülendi.

Kasaplar,  kırmızı et fiyatlarında önümüzdeki günlerde bir iki liralık kalıcı olmayan bir düşüş görüldüğünü bildirdi.

Son dönemde hızlı bir yükselişe geçen kırmızı et fiyatlarını kasaplara sorduğumuzda yükselişin sebebinin piyasadaki hayvan azlığı olduğunu ancak asıl durumun Kurban Bayramı sonrası belli olacağı iletildi.

Koyuncu Et sahibi Levent Koyuncu ise et fiyatları ile ilgili: “Kurban Bayramı sonrası et fiyatları düşecek gibi görünüyor ama belli olmaz. Zaten Fiyatları bugünden itibaren 2 lira geri çektik.” dedi. Koyuncu’ya Et fiyatlarının yükselişinin sebebini sorduğumuzda ise “Kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin sebebini süt fiyatlarının çok ucuz oluşuna bağlıyorum. Süt fiyatları düşük olunca hayvan yetiştiricileri inek bakmıyor, inek bakılmayınca da dana sayısı artmıyor.” dedi. Ayrıca şu an için beyaz etin daha çok tercih edildiğini çünkü daha hesaplı olduğunu ileten Koyuncu dana ithalatının fiyatlarda kalıcı düşüşlere sebep olmayacağını de belirtti.

İkizler Kasap sahibinin oğlu Süleyman Kavla et fiyatlarında bir miktar düşüş olduğunu ancak gelecekteki durumun belirsiz olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Et fiyatlarında belli bir miktar düştü. Fiyatlarındaki oynama yöremizdeki hayvanların miktarına bağlı. Kurban Bayramı sonrası fiyatların ne olacağını bilemiyoruz. Daha önceden et fiyatlarındaki yükselişi de büyük baş hayvanların satışa sunulmamasına bağlıyorum. Üreticinin tüketiciyi de düşünmesi lazım. Bakım masrafları yüksek ama fiyatların yükselmesi tüketiciyi zor durumda bırakır. Bu konuda önlemlerin alınması gerekiyor. Yöremizdeki hayvanlar varken, ithal hayvanlara da talebin olmayacağını düşünüyorum.”

Güven Kasap sahibi Yusuf Cemil Çakıcı ise fiyatları 2’şer lira geri çektiklerini ancak piyasaya belirsizliğin hakim olduğunu, girdi maliyetlerinin artmasının bu duruma sebep olduğunu ifade etti.

Bozarı Kasap Sahibi Mehmet Bozarı da beyaz etin daha çok tercih edildiğini, Kurban Bayramı’nın et fiyatlarını değiştireceğini tahmin etmediğini, ithal dananın fiyatlarda düşüşe neden olabileceğini söyledi.

Kasaplar, kırmızı et fiyatlarının bir miktar değişim göstereceğini ancak yetiştiricilerin doğru yönlendirilmemesi durumunda fiyatlarda kalıcı bir düşüşün mümkün olmadığını belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA