SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

 Elmas: “Bentonit Ocağı Açılması Tarımı ve Hayvancılığı Bitirir”

 Elmas: “Bentonit Ocağı Açılması Tarımı ve Hayvancılığı Bitirir”
Bu haber 24 Mart 2022 - 20:56 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.
Enez Ziraat Odası’da bölgede açılması için çalışılan bentonit ocaklarına karşı çıktı.
Enez sınırları içinde Çandır, Şehitler, Sütçüler, Işıklı, Hasköy ve Yazır köylerini kapsayacak olan 8 bin 200 dönüm araziye açılması düşünülen “Bentonit Ocağı Kapasite Artışı, Kırma Eleme Öğütme ve Paketleme Tesisi İlave Projesi” Tarımı ve hayvancılığı bitireceği belirtildi.
Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas yaptığı açıklamada; “Bu olay tüm bölgemize zarar verir. Tarım, hayvancılık ve arıcılık yok olur. Gelecek nesilin yaşamını etkiler. Üretime zarar verir. Geçtiğimiz günlerde Edirne’ye gelen eski Başbakan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, biz çiftçilere seslenerek “Tarlarınızı ekin. Ekilmedik boş yer kalmasın.” dedi. Ekonomik zorlukları ancak üretimle aşabiliriz. Bize zarar verecek bu Bentonit Ocağını kesinlikle istemiyoruz.” dedi.
Elmas, bir başka konuya da değinerek, “Amcol Bentonit Fabrikası bir örnek olarak ortada. Buradan salınan atıklar nedeniyle yıllardır Küçükevren, Gülçavuş, Sultaniçe derelerinde canlı kalmadı. Dereden sulanan tarım ürünleri kurudu. Bütün çevre zarar gördü. Şimdi ise yapılan arıtma nedeniyle bu zehirli atık salımı durduruldu. (Bir iddiaya göre, atıkların yeraltına verildiği söyleniyor.) Eğer böyle bir durum varsa bir gün doğa affetmez, gün yüzüne çıkar. Birde Keşan-Enez Karayolunda meydana gelen kaza raporlarında, en çok kazalar bu Bentonit Fabrikası önünde oluyor. Yani buradan çıkan tozlar yola yapışıp kaygan hale gelmesi nedeniyle kazalar meydana geliyor. Buna da bir çare bulunması gerekir.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. <Açık ihale usulü ile gerçekleştirilen ve yaklaşık maliyeti 4734 Sayılı Kanun’un 8. maddesinde öngörülen eşik değerin yarısına kadar olan ihalelerden 1/8/2022 tarihi veya sonrasında ilan edilenlerin uygulama yönetmeliklerinin elektronik ihale başlıklı maddelerine göre yapılması zorunludur.> hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
SON DAKİKA