SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

 EDİRNE’DE ÇELTİK EKİMİ TAMAMLANDI

 EDİRNE’DE ÇELTİK EKİMİ TAMAMLANDI
Bu haber 01 Haziran 2016 - 14:32 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

BU YIL EDİRNE’DE 500 BİN DEKAR,İPSALA’DA İSE 210 BİN DEKARLIK ALANA ÇELTİK EKİMİ YAPILDI

Edirne’de çeltik suyla buluştu

Türkiye’nin çeltik ambarı Edirne’de  bu yıl 500 bin dekarlık alana çeltik ekimi yapıldı.

Tarlalar sürüldü. Sonra lazer ile düzlendi. Ardında da su  verilerek  çeltik tohumu tarlaya saçıldı.

Çeltik Edirne çiftçisinin en önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor.

Edirne’nin en önemli çeltik  bölgesi ise İpsala ilçesi.

Türkiye’de üretilen çeltiğin yüzde 20’si bu bölgede ekiliyor.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balçılar,yaptığı açıklamada, bölgenin Türkiye’nin çeltik ambarı olduğunu  söyledi.

Türkiye’de üretilen çeltiğin yaklaşık yüzde  20’sinin  İpsala Bölgesi’nde üretildiğini aktaran Balcılar,şunları kaydetti:”2016 yılı ekimleri hıdrellez olarak  tabir edilen 6 mayıs döneminde başlamış olup,31 mayıs  itibariyle de çeltik ekilişi bölgemizde tamamen tamamlanmıştır.

-Üretici İtalyan tohumunu tercih etti

Balcılar bu yıl bölgede çeltik tohumu olarak daha yüksek verimli olduğuna inandıkları İtalyan menşeli tohumlara ağırlık verildiğini  vurgulayarak şöyle konuşt:”Bölgemizde diğer yıllarda ağırlıklı olarak Osmancık 97 çeşidi çeşit ekimi yapılırken bu yıl 2016 yılında İtalyan menşeli son yıllarda piyasaya girmiş olan tohumlar tercih edilmekte. Yaklaşık olarak bölgede yüzde 80 civarında  İtalyan menşeli yeni geliştirilen hastalıklara  ürün bereketine daha uygun olan çeşitler tercih edilmiştir.”

Edirne’nin Türkiye’nin en önemli çeltik bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Balcılar, Meriç Nehri’nin suyu ile can verdiği tarlalarda  dünya ortalamasının üzerinde üretim yapıldığını vurguladı.

Bu yıl Edirne Bölgesi’nde 500 bin dönüm civarında çeltik ekini yapıldığını aktaran  Balcılar,sözlerine şöyle devam etti:” Dünya ortalaması çeltikte dekar başına 480 kilogram civarındadır. Oysa bizim bölgemizde üreticimizin çok iyi çalışması vesilesiyle bu ortalama  750 kilogram civarınde gerçekleşiyor. “

Balcılar, bu yıl İpsala Bölgesi’nde 210 bin dekarlık alana ekim yapıldığını,Türkiye’de ise ekimin bir milyom 200 bin dekarın üzerinde olduğunu belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA