SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

CHP’Lİ YÜCEER: ÇOCUKTAN İŞÇİ OLMAZ

CHP’Lİ YÜCEER: ÇOCUKTAN İŞÇİ OLMAZ
Bu haber 13 Haziran 2022 - 22:23 'de eklendi ve 307 kez görüntülendi.

CHP’Lİ YÜCEER’DEN 12 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE GÜNÜ AÇIKLAMASI

“ÇOCUKLAR İŞE DEĞİL OKULA GİTMELİ”

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİNDE EN BÜYÜK ETKEN YOKSULLUK”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, artan çocuk işçiliğine karşı “Ülkemizdeki 23 milyon çocuktan 2 milyonu çalışma hayatının içinde. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu rakamın 720 bin civarında olduğunu söylüyor. Devlet ise çocuk işçiliğine göz yumuyor, kendi mevzuatını uygulamıyor. Türkiye’de 2022 yılının ilk beş ayında 15 çocuk, son 9 yılda ise en az 556 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuktan işçi olmaz. Çocuklar, sabah kalktıklarında işyerlerine değil okullara gitmelidir” dedi.

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Dünya genelinde son 4 yılda çocuk işçilerin sayısının 8,4 milyon artarak 160 milyona yükseldiğini belirten Yüceer, Türkiye’de 5-17 yaş aralığında bulunan 16 milyon 457 bin çocuktan iki milyonuna yakınının çalışma hayatının içinde fiilen yer aldığını, çocukların ağır koşullar altında, hiçbir sosyal güvenceleri olmadan çalıştırıldığını vurguladı. Çocuk işçiliğine karşı etkili ve yeterli denetim yapılmadığını ifade eden Yüceer, “Devletin çocuk işçiliği konusunda mevzuatları var. Ancak devlet kendi mevzuatlarına bile uymuyor” dedi.

“ÇOCUKLAR ÇALIŞIRKEN ÖLÜYOR”

Çalışma hayatındaki yetersiz denetimlerin çocuklar için bir yaşam hakkı ihlaline dönüştüğünü aktaran Yüceer, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, 2013’te 59 çocuk, 2014’te 54 çocuk, 2015’te 63 çocuk, 2016’da 56 çocuk, 2017’de 60 çocuk, 2018’de 67 çocuk, 2019’da 67 çocuk, 2020’de 68 çocuk 2021’de 62, 2022’nin ilk beş ayında 15 çocuk; yani 2013 ve 2022 (ilk beş ay) yılları arasında en az 571 çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çocuk iş cinayetlerinde genel olarak her yıl mayıs ayından itibaren ciddi bir artış görülmektedir. Okulların tatil olduğu aylarda çalışan çocuk sayısındaki artış, tarım istihdamının mevsimsel artışı, stajyerliğin artması gibi nedenlerle bu dönemlerde çocuk iş cinayetlerinde büyük bir artış yaşanmaktadır. Temmuz-Ağustos ayları en fazla çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği aylar olmaktadır. Bu cinayetlerin ve artan çocuk işçiliğinin sorumlusu devlettir. Çünkü devlet çocuk işçiliğine iş cinayetlerine göz yumuyor, önlem almıyor, denetleme yapmıyor” diye konuştu.

EKONOMİK KRİZ ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ ARTTIRDI

Çocuk işçiliğinin artışında en önemli etkenin çocuk yoksulluk oranının yüksekliği olduğunu vurgulayan Yüceer, “Türkiye’de etkisini her geçen artıran ekonomik kriz, halk genelinde yoksulluğu arttırdı ve arttırmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak çocuk yoksulluğunun artmasıyla birlikte çocuk işçiliği de artmaktadır. Ekonomik kriz nedeniyle çocuk işçiliğinin daha fazla artmaması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

TÜRKİYE’DE SURİYELİ ÇOCUK İŞÇİ GERÇEĞİ

CHP’li Yüceer, “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’de 3 milyon 700 bin Suriyeli yaşıyor. Türkiye’de kalan Suriyelilerin arasında 10-18 yaş aralığındaki kişi sayısı 660 bin. Türkiye’de Suriyeli çocuk işçi sayısının 200 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu rakamların çok daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Mülteci çocuk işçiler kayıt dışı sektörlerde çok daha kötü koşullarda çalışıyorlar ve çalıştıkları yerlerde ayrımcılığa maruz kalıyor. Okullaşamayan mülteci çocuklar, erken yaşta evliliğe ve çocuk işçiliğe zorlanmaktadır. Hiçbir çocuk, eğitim hakkından maruz bırakılmamalı. Çocuklar çocukluklarını doyasıya yaşamalılar” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK İŞ CİNAYETLERİ TARIM ALANINDA YOĞUNLAŞIYOR

Türkiye’de çocuk işçilerin yüzde 30,8’i tarım, yüzde 23,7’si sanayi, yüzde 45,5’i ise hizmet sektöründe çalıştırıldığını belirten Yüceer, “Çocuk işçiler, çocuk işçiliğinin en acımasız biçimleri arasında olan sokakta çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışma, aile işleri dışında, ücret karşılığında gezici ve geçici tarım işlerinde çalıştırılıyor. Tarım, Türkiye’de ücretli ya da ücretsiz aile işçisi çocuk işçiliğin en yoğun olduğu iş kolu. Çocuk iş cinayetleri de çocuk istihdamının en yoğun olduğu ve kötü çalışma koşulları nedeniyle tarım alanında yoğunlaşıyor. Tarım işçisi çocukların yüzde 64’ü 5-14 yaş arasında” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR İŞYERLERİNE DEĞİL OKULA GİTMELİ”

Yüceer, “Çocuktan işçi olmaz. Çocuk işçiliğine son verilmesi için ihtiyaç duyulan yasal düzenlemelerin bir anca yaşama geçirilmesi gerekmektedir. Çocukların stajyerlik ve çıraklık gibi yasal kılıflar altında ucuz iş gücü olarak çalıştırılması son bulmalıdır. Çalışma yaşamı, çocukların fiziksel, ahlaki, toplumsal ve ruhsal açısından olumsuz izlerle büyümesine neden olmaktadır. Çocuklar işyerlerinde aile korumasından uzakta her türlü sömürüye ve istismara açık hale gelmektedir. Çocuklar, sabah kalktıklarında işyerlerine değil okullara gitmelidir” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA