Keşan Haber
reklam

ÇELTİĞİN SORUNLARI TARTIŞILDI

ÇELTİĞİN SORUNLARI TARTIŞILDI
Bu haber 09 Ocak 2018 - 22:44 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
reklam

Türkiye’nin pirinç ambarı İpsala’da  çeltik üreticileri sorunları tartıştı.

Gündemin en önemli maddesi ise düşürülen gümrük vergileri nedeniyle ülkeye giren kalitesiz pirinçlerdi.

İpsala Ticaret Borsası Salonu’nda gerçekleşen toplantıyaioda ve borsa yöneticileri,sulama birlikleri,çeltik üreticileri birlikleri ile üreticiler katıldı.

Toplantı sonrasonda alınan kararlar şöyle açıklandı

31.12.2017’de düşürülen vergilerle birlikte kalitesiz pirincin ülkeye girmesi, gerektiğinden fazla ithalatına izin verilmesi üreticimizi ve ticareti olumsuz yönde etkileyeceği sonucuna varıldı. öncelikle kısa sürede devletimizin, yetkililerimizin tedbir almaları gereken hususlar dile getirildi.

  1. 31.12.2017 tarih ve 30287 sayılı resmi gazetede gümrük tarife uygulama tarihi bitişi olarak gözüken 01 temmuz 2018 yerine uygulamanın 01 nisan 2018’e çekilmesi.
  1. ülkemiz üretimine risk oluşturan, kalitesi düşük, ülke tüketicimize uymayan (ır8, düşük kaliteli çin ve hindistan pirinçleri gibi) gıda güvenliği bulunmayan, bu ürünlerin ülkelerinin gümrük tarife istatistik pozisyonuna eklenerek gümrük oranlarının eski seviyelerine çekilmesi sağlanmalıdır (çeltik %34, kahverengi pirinç %36, pirinç %45).

ülkemizde üretimin arttırılması, geliştirilmesi, ticaretin istikrarı ve geniş tabanda sağlıklı yapılması için, kalitesiz ürün ithalatının önüne geçilmeli ve yeterinden fazla ithalat yapılması mutlaka engellenmelidir.”

 

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER