SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Çeltiğin başkentinde haberler iyi….

Çeltiğin başkentinde haberler iyi….
Bu haber 29 Eylül 2018 - 14:34 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

Çeltiğin başkentinde bu yıl üretici rekolteden ve fiyattan memnun.

Türkiye’nin çeltik ambarı İpsala’da hasat devam ediyor.

İpsala Çeltik Üreticileri Başkanı Sedat Balcılar, şu ana kadar çeltiğin yüzde 20’in hasat edildiğini söyledi.

Hasadın devam ettiğine ,işaret eden Balcılar,bu yıl bölgede ortalama dönümden 750 kilogram ürün beklendiğine işaret ederek:”  Edirne’de 500 bin dönüme yakın alanda çeltik ekimi yapıldı. Bunun 210 bin dönümü İpsala’da.Türk Halkı’nın damak tadına uygun çeltik çeşitleri ekiyoruz.”şeklinde konuştu.

İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin’de İpsala deyince pirincin akla geldiğini belirtti.

Türkiye’de tescilli tek pirincin İpsala’da ekildiğini kaydeden Girgin sözlerine şöyle devam etti: ”Pirincin başkenti İpsala. Türkiye’nin marka  değeri İpsala pirinci.Türkiye’de pirincin yüzde 55’i Edirne’de,bunun yarasıda İpsala bölgesinde.Verim ortalaması ile dünyada ilk sıradayız.Ayni zamanda kalite olarak da pirincin başkenti unvanını İpsala almıştır.Deniz seviyesinden 5-6 metre yükseklikte bir pirinç yetiştiriciliği yapılmakta.En büyük özelliği de bu.Türkiye’nin en kaliteli pirinci en son teknolojik aletlerle yetiştiriliyor.”

Karpuzlulu çeltik üreticisi Remzi Belli’de çeltik için havaların iyi gittiğini  oluşan fiyattan ve rekolteden memnun olduğunu kaydetti.

Çeltik üreticisi Sami Dubacı’da rekoltenin iyi olduğunu belirterek şunları kaydetti:Bir kısmını İtalyan çeşidi ektik demonstrasyon amaçlı.Yerli çeşitlerden daha fazla ümitliyiz.Pilavın damak tadı yerli pirinçte daha iyi.Tüketici bunları tercih ediyor.Yerli  çeltik tohumu ağırlığımız.Bu sene rekolte iyi.Dönüme 600-800 kilogram verim bekliyoruz. Bu da bizi memnun ediyor.Randıman da iyi.Fiyatlar  da çeşidine göre 2 bin 500-3 bin lira arasında.”

Enez yakınları’da çeltik ekimi yapan Ahmet Önalan’da 1970 yılından bu yana çeltik ürettiğini söyledi.

Verimin şu anda iyi olduğunu işaret eden Önalan,oluşan fiyatın da kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Yaptığı işten memnun olduğunu kaydeden Önalan,ortalama verimin  dönümde 700-800 kilogram olduğunu kaydetti.

Aile olarak 5 bin dönümlük alanda çeltik ekimi yaptıklarını ifade eden Önalan, bu sene oluşan çeltik fiyatlarından memnun olduklarını ve 2 bin 500 ile 3bin 500 lira arasında oluşan fiyatların üretici açısından iyi olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. <Açık ihale usulü ile gerçekleştirilen ve yaklaşık maliyeti 4734 Sayılı Kanun’un 8. maddesinde öngörülen eşik değerin yarısına kadar olan ihalelerden 1/8/2022 tarihi veya sonrasında ilan edilenlerin uygulama yönetmeliklerinin elektronik ihale başlıklı maddelerine göre yapılması zorunludur.> hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır: 1 Ağustos’tan itibaren zorunlu e-ihale dönemine giriliyor Keşan Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Aytuğ Bayır, yaptığı bilgilendirmede; kamu alımlarında rekabet ve saydamlığı artıran e-ihale yönteminin, 1 Ağustos 2022’den itibaren kademeli olarak zorunlu hale geleceğini kaydetti. Bayır, e-ihale yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla, kamu alımlarında rekabet ve saydamlığın daha da artığına işaret ederek, elektronik ihale ile işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütüldüğünü, tasarruf oranının da bu sayede arttığını bildirdi. Aytuğ Bayır, e-ihale yöntemiyle bürokrasinin azaltılmasına da katkı sağlandığına vurgu yaparak, e-ihalede ilgililerin kamu alım sürecine katılımının da kolaylaştığını, ihale sürecinin gizlilik ve güvenilirlik ilkeleri temelinde yapılmasının ön plana çıktığını dile getirdi. Bayır, “18 Mayıs 2022 tarih ve 31839 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin EK Madde 2.2. hükmü uyarınca 01.08.2022 tarihinden itibaren anılan madde hükmü kapsamındaki ihaleler artık elektronik ortamda e-ihale olarak gerçekleştirilecektir. 2020 yılında pandemi döneminde Covid-19 tedbirleri kapsamında ihalelerimizi e-ihale olarak gerçekleştirdiğimizden, idaremiz halihazırdaki mevzuat değişikliğine daha önceki e-ihale bilgi ve deneyimlerinden ötürü çabuk adapte olacaktır. e-ihalelerde istekliler tekliflerini elektronik ortamda sunuyor, tüm ihale süreci elektronik ortamda gerçekleştiğinden hem idare hem de istekliler açısından önemli ölçüde tasarruf sağlanıyor. Kamu İhale Kurumu verilerine göre e-ihale yöntemiyle sağlanan tasarruf 2 Milyar TL olarak belirtilmektedir. Tüm firmaların bilgi sahibi olması amacıyla hazırlanmış olan Elektronik ihale kullanım kılavuzuna https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/YardimEkran/EBeyan/default.aspx?kType=istekli adresinden erişilebilir.” dedi.
SON DAKİKA