SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Başkan Gültekin’den Bulgaristan seçimleri için önemli duyuru

Başkan Gültekin’den Bulgaristan seçimleri için önemli duyuru
Bu haber 07 Mart 2021 - 20:52 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi.

· Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostluk Kültür Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı Sami Gültekin 4 Nisanda Bulgaristan’da yapılacak parlamento seçimleri için Türkiye’de oy kullanacakların 9 Mart’a kadar beyanname işlemlerini tamamlamaları gerektiği belirtti.

Gültekin, açıklamasında, 4 Nisan’da yapılacak parlamento seçimlerinde Türkiye’de açılacak sandıklarda oy kullanacak çifte vatandaşların, Bulgaristan Yüksek Seçim Kurulunun internet sayfasında (www.cik.bg) yurt dışı oy kullanma bölümüne girerek beyanname doldurmaları gerektiğini belirtti.

Bunun için kimlik kartı veya pasaportun yeterli olduğunu belirten Gültekin, “Beyannamenin Kiril alfabesiyle doldurulması gerekmektedir. Bulgaristan devletinin sağladığı sosyal haklardan da yararlanmak için mutlaka oy kullanmanızı tavsiye ediyoruz.” dedi

Gültekin Türkiye’de hangi bölgede ne kadar seçim sandığı kurulacağının müracaatların ardından belirleneceği için başvuruda bulunulmasının önemli olduğunu belirtti.

BULGARİSTAN SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU

“Türkiye vatandaşlığı yanında aynı zamanda Bulgaristan vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden çifte vatandaşlarımızın dikkatine;

04. NİSAN. 2021 Pazar günü Bulgaristan’da Milletvekili Seçimleri yapılacaktır.. Daha önceki seçimlerde de olduğu gibi Türkiye’de yine 35 sandık açılacak. Bu sandıkların açılabilmesi için en az 60 dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Seçim sürecinin Pandemi ortamında gerçekleşmesinden dolayı bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir.

Seçim listelerine isimlerimizi yazdırabilmek ve bölgelerimizde sandık açtırabilmek için üç ayrı yol izlemeniz gerekiyor:

1- Bulgaristan Merkez Seçim Kurulunun sayfasından (www.cik.bg) internet ortamında başvuruda bulunmanız gerekiyor.

2- Bulgaristan Merkez Seçim Kurulunun sayfasından (www.cik.bg) çıktı alıp, örnek dilekçeyi doldurup İstanbul Konsolosluğu adresine posta ile ulaştırıp başvuruda bulunmanız gerekiyor.

3- Seçim Günü Sandığın Kurulduğu Merkezde Kendi el yazısı ile dilekçe doldurup oy kullanma isteğini beyan etmeniz gerekiyor.

Bulgaristan Merkez Seçim Kurulunun sayfasından (www.cik.bg) internet ortamında başvuruda bulunmak olan, 1.yolu kullandığımız takdirde olası hatalardan kaçınılmış ve virüs bulaştırma riskinden kurtulabilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşı olan ve Türkiye’de ikamet eden hemşeri ve vatandaşlarımızı duyarlı olmaya, en doğal vatandaşlık hakkınızı kullanmaya davet ederek saygıyla bilgilerine sunarız.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA