SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

AKSAL:YENİ KANUNLA KADIN KOOPERATİFLERİNE AVANTAJLAR SAĞLANDI

AKSAL:YENİ KANUNLA KADIN KOOPERATİFLERİNE AVANTAJLAR SAĞLANDI
Bu haber 26 Ekim 2021 - 21:46 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

TBMM KEFEK Başkanı Fatma Aksal,Edirne’de 14 kadın kooperatifinin faaliyet gösterdiğini söyledi.

Aksal, TBMM kabul edilen kooperatifler kanununda yapılan değişikliklerle  kadın kooperatiflerine avantajlar sağlandığını belirtti.

Aksal konu ile ilgili yazılı açıklama yaptı:‘’TBMM ‘de kabul ettiğimiz teklif ile ;Kooperatifler Kanununda yapılan ve bugünkü(26.10.2021) resmî Gazetede yayımlanan Kanunla Kadın Kooperatiflerimize büyük avantaj sağlandı. Sadece Ticaret Bakanlığımıza bağlı 667 Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi var. Edirnemizde ise14 Kadın Kooperatifimiz mevcut. Kadınlarımıza her alanda olduğu gibi bu alanda da destek vermeye devam ediyoruz.
Bu Kanunla girişimcilerimizi bazı aidat ve masraflardan muaf tuttuk. Yeni kurulacak Kooperatifler kuruluş aşamasında en az 6.000,00TL (altı bin lira); kuruluştan sonra da her yıl Ticaret Odası aidatı ve genel kurul tescili masrafı tutarı olan 2.000,00 TL (İki bin lira) yi artık ödemeyecekler. Bu tescil ve aidatlar her yıl belirli oranda artıyordu.
Üretimi, Üreticiyi , girişimciyi bu ülke için çalışan her kesimi destekliyoruz, hükümetimiz ve devletimizle de desteklemeye, bu yönde hassasiyetle çalışmaya devam edeceğiz.
İlgili Kanun Maddesi:
MADDE 13 – 1163 sayılı Kanunun 93 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“5. Ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan kooperatifler ile ortaklarının çoğunluğu engellilerden oluşan kooperatiflerin, bu Kanun ve 6102 sayılı Kanun gereğince tescil ve ilana tabi işlemlerinden ücret alınmaz ve ilana tabi olanlar Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde ücretsiz olarak yayımlanır. Bu kooperatiflerden, 18/5/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 24 üncü maddesi gereğince odaya kayıt ücreti ve yıllık aidat ile aynı Kanunun 25 inci maddesinde tanımlanan munzam aidat alınmaz”.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA