SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

ADANA – HATAY İŞ GEZİSİ, BÖLGELERE KARŞILIKLI VİZYON KATTI

ADANA – HATAY İŞ GEZİSİ, BÖLGELERE KARŞILIKLI VİZYON KATTI
Bu haber 13 Mayıs 2017 - 14:30 'de eklendi ve 260 kez görüntülendi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Üye iş adamlarından oluşan 20 kişilik heyet ile üç günlük Hatay / Adana Fuar ve İş Gezisi gerçekleştirdi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen, Keşan, İpsala ve Enez’den toplam 20 iş adamının katılımıyla gerçekleştirilen Hatay – Adana İş ve Fuar Gezisi programı sona erdi.

09-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen programa Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, Keşan TSO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı Celil Tanyolaç, Meclis Üyeleri Turgay Akıncıoğlu, Faik Helvacıoğlu ve Aykut Boz, Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Mutaf, Komite Başkanları Göksel Aktaş, Hüseyin Cinoğlu ve Mustafa Narcu, üye iş adamları Mehmet Keçici, Mustafa Keçici, Mustafa Özkan, Nail Sazlı, Mehmet Toptani, Kemalettin Uslu, Raşit Orhun, Ufuk Toptani, Harun Reşit Bölük, Oktay Burak Yalçın ve Keşan TSO Basın Yayın ve İnsan Kaynakları Birim Sorumlusu Gökhan Gürer katıldı.

Keşan TSO’nun hizmet bölgesi olan Keşan, İpsala ve Enez’den birçok iş adamının katıldığı 3 günlük iş gezisi programı verimli ikili sektör görüşmeleri, sektör ve bölgesel gelişimler hakkında yerinde inceleme fırsatları ve yöresel ürünler fuar ziyareti şeklinde geçerken, organizasyon katılımcılar tarafından da memnuniyet ile sonuçlandı.

Keşan TSO’nun yeni dönemde önem gösterdiği iş forumları ve yurtiçi gezileri kapsamında Kayseri, Kütahya, Samsun, Eskişehir, Gaziantep, Urfa ile başlayan iş gezilerinin sonuncusu değişimin öncüsü ve yeni yüzü şehirlerden Hatay ve Adana ile devam etmiş oldu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, program dahilinde sağlanan ikili temaslar ve görüşmeler ile bölge tanıtımının yanı sıra bölgeye yapılacak dış yatırımlar konusunda da bilgiler ve imkanlar hakkında temaslar sağladıklarını dile getirerek şunları kaydetti;

“Anadolu’da ve Hatay ile Adana benzeri şehirlerde yöresel ürünlerin ve kültürel mirasların ticarete yaptığı katkı gerçekten müthiş. Oda olarak önceki yurtiçi iş gezisi programlarımızda da bu katkıyı yakından hissettik. Hatay ve Adana bu nimetlerden oldukça yararlanmış durumda. Gezimizin ilk gününde Antakya TB Yöneticileri ile bir araya geldik. Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Çolakoğlu ve diğer yetkililer ile yöresel değerler konusunda fikir alışverişlerimiz oldu. Kendileri de borsa olarak yöresel değerlerini tescillemek istiyorlar, coğrafi işaretli ürünlerin önemi, markalaşma süreçleri ve bölgemizde kurulması planlanan Gıda İhtisas OSB konularında karşılıklı görüşmelerimiz oldu. Yine aynı gün Antakya TSO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hikmet Çinçin ve diğer oda yöneticilerimiz ile bir araya geldik. Kendilerinin ilgisi, misafirperverlikleri ve samimiyetleri bizleri oldukça memnun etti. Bölgelerimiz benzer özellikler gösteriyor, bulunduğumuz firma ve kurum temaslarında son derece faydalı görüşmeler sağladık diye biliriz.

Hatay – Adana Fuar ve İş Gezimizin 2. Günün de ise; Adana Valisi Sn. Mahmut Demirtaş, Adana Belediye Başkanı Sn. Hüseyin Sözcü, Adana TSO Başkanı Sn. Atila Menevşe, TÜYAP Anadolu Fuarcılık Genel Müdürü Sn. Cihat Alagöz ve heyetimiz ile birlikte Adana’da gerçekleştirilen Gurme 2017 Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışını gerçekleştirerek yöresel değerleri inceleme fırsatı bulduk. Bölgemizi Adana’da temsil eden oda üyemiz Mercan Gıda Dağıtım Firması’nı ziyaret ederek Adana Şube Müdürü Cengizhan Ertaş’ı işadamlarımız ile birlikte ziyaret ettik ve çalışmalar hakkında bilgi aldık.

Yine, 123 senedir faaliyet gösteren, 125 bin üyesi bulunan ve bir dönem Rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı’nın da Başkanlık yaptığı Adana Ticaret Odası’nı iş adamlarımız ile birlikte ziyaret ederek her iki odanın çalışmalarını değerlendirdik. Özellikle coğrafi işaretli ürünler konusunda faydalı görüş bildirimleri oldu. Adana TO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Atila Menevşe ve bizleri karşılayan diğer oda yöneticilerinin ilgi ve alakalarından son derece memnun olduk.

Yüksel Alioğlu değerlendirmesinin sonunda, gittikleri her yerde son derece samimi ve ilgiyle karşılandıklarını da sözlerine ekleyerek, iş adamlarının gezi süresince sektörel anlamda birçok fayda sağladığının altını çizdi. Ticari şehir hayatı ile ilgili detaylı bilgiler aldıklarını, Hatay ve Adana’nın yöresel ürünler ve değerler konusundaki zenginliğinin, modern ticaret yüzü ve ileri sanayi yatırımlarının programa katılan üye iş adamların son derece olumlu etkilediğini, oluşturulan iş gücü modellerinin üyelerimize örnek olacağını düşündüklerini dile getirdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Mutaf ise; programın detaylarını ve gezi sonucunu değerlendirerek şunları kaydetti;

“Ekonomiyi her zaman ön planda tutmak zorundayız. Bu nedenle yeni pazarlar oluşturmak, karşılıklı görüşmeler ve temaslarla bölgemizi tanıtmak, firmalarımızın değerini ve vizyonunu artırmak, bölgemize daha fazla katma değer üretmek amacıyla düzenlemiş olduğumuz yurtiçi iş gezilerinin bir devamı olan Hatay – Adana fuar ve iş gezisine katılan iş adamlarımız, yoğun ve yorucu geçen 3 günlük programın oldukça verimli geçmesinin mutluluğunu yaşadı.

Program içerisinde ve sonrasında değerlendirme aldığımız ve bu kapsamda görüşlerini yansıtan katılımcılarımız bizlere düzenlenen organizasyondan oldukça memnun kaldıklarını ve faydalandıklarını ifade ettiler. Bizler gezi boyunca gittiğimiz her yerde bölgemizi, odamızın faaliyetlerini ve yatırım imkânlarını anlattık. Onlara Avrupa’ya açılmalarında köprü görevi görmek konusunda destek verebileceğimizi hissettirdik. Oda olarak çok önem verdiğimiz coğrafi işaretli ürünlerimiz konusunda bizlerden bilgi aldılar, bizlerde gittiğimiz bölgelerdeki yöresel ürünleri ve bu ürünlerin pazara sunulmasındaki deneyimleri inceledik” dedi.

Keşan TSO Yetkilileri bu tip iş forumu organizasyonlarının, meslek komiteleri ve çalışma organlarından gelen talepler doğrultusunda önümüzdeki süreçte de sıklıkla yapılacağına da dikkat çektiler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA