SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

26 MART EDİRNE’NİN KARA GÜNÜ VE SİNAGOG AÇILIŞI!

26 MART EDİRNE’NİN KARA GÜNÜ VE SİNAGOG AÇILIŞI!
Bu haber 24 Mart 2015 - 22:51 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

 

Edirne’nin 26 Mart İşgali ile ilgili Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Ali Demirkıran, şu açıklamayı yaptı;
26 Mart 1913 Edirne’nin Bulgar işgaline maruz kaldığı kara günüdür. 1912-13 yıllarının karmaşık ve karanlıkta kalmış Balkan Savaşları, Avrupa tarihinde ırkçılık ve çatışmanın hâkim olduğu bir dönemin başlangıcını temsil eder. 1789 Fransız Devrimi’nin ardından gelen ırkçılık akımları Balkanlarda, Türk ve Müslüman düşmanlığı biçiminde algılanmıştır.
Batılı devletler bu dönemde, sömürü düzenlerini sürdürmek ve genişletmek için Osmanlı topraklarında fitne ve isyana teşvik ediyorlardı. Aynı bugün, güney doğumuzda ve orta doğuda olduğu gibi.
26 Mart 1913 Edirne’nin işgal edildiği kara günümüzdür. 500 yıl beraber yaşadığımız insanlar sömürgeci batılıların tahrik ve desteği ile isyan ettiler. Huzur adası olan balkanlara kin ve düşmanlık tohumlarını ektiler. Ne yazık ki bunun acısını hepimiz çektik. Edirne’ nin işgalinde sadece Müslümanlar değil, burada yaşayan bütün ahali, Rumlar ve Yahudiler de zulme uğradılar.
Balkanlarda, tabii ki Edirne de de Müslümanlar, Hristiyanlar , Yahudiler yüzyıllarca birlikte yaşadılar. Hiç kimse ırkından veya dininden dolayı baskı görmedi. Nitekim 1900 yıllarının başında büyük Edirne yangınında Yahudi ibadethaneleri çok zarar gördü. Bunun üzerine 1907 yılında zamanın Padişahı II. Abdülhamid tarafından Edirne’deki Yahudi cemaati için bir sinagog inşa edildi. Zamanla Yahudi nüfusunun göç etmesi sebebiyle bu sinagog bakımsız hale geldi.
Şimdi bir asır aradan sonra devlet tarafından restorasyonu tamamlanan sinagogun açılış töreni yapılacak.
Açılışlar sevinç ve mutluluk ifade eden günlerdir. İşgaller ise bir millet için kara ve acı günlerdir. Tam da böyle bir günde 26 Martta sinagogun açılış töreni ister istemez insanın aklına acaba bu bir tesadüf müdür? sorusunu akla getiriyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA