Keşan Haber
reklam

Vize Antik Amfitiyatro Örenyeri Projesi Tamamlandı

Vize Antik Amfitiyatro Örenyeri Projesi Tamamlandı
Bu haber 12 Aralık 2017 - 15:36 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.
reklam

Trakya Kalkınma Ajansı 2016 yılı Küçük Ölçekli Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı “Vize Antik Amfitiyatro Örenyeri Projesi” tamamlandı.

Turizme kazandırılan Amfitiyatro’nun açılışına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri  Mahmut Şahin,  Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Kıyıköy Belediye Başkanı Ahmet Bora, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Necmi Asan, siyasi partilerin temsilcileri, davetliler ve basın mensupları katıldı. Açılış öncesi bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin konuşmasında şunlara değindi: “Trakya’nın tek antik tiyatrosu Vize Antik Amfitiyatrosu’nu harabe haline dönüşmekten kurtaran böyle güzel bir projeye destek verdik. Toplam bütçesi 600 bin TL’ye yaklaşan küçük ölçekli altyapı projesinin yüzde 75’lik kısmı Kalkınma Ajansı Ajans tarafından karşılandı. Geri kalanını da İl Özel İdaresi karşıladı. Ben, buradan projede emeği geçenleri, özellikle İl Kültür Turizm Müdürü Necmi Asan Beyi ve projeyi bizzat yazan İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit Bey’i, projeye mali destek veren İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Ziya Eser Bey’i tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. ‘’

1995-1997 yılları arasında yapılan kazı ile ortaya çıkartılan 2 bin yıllık antik tiyatro, kamulaştırma sürecinin ve kazıların uzaması nedeniyle yeterince korunamadı. Proje kapsamında kazı alanı ve çevresinde kamulaştırılması bitirilen 18 konut yıkıldı, kazı çalışmaları yeniden başladı ve çevresi tel örgü ile çevrilerek kazı alanının  güvenliği sağlandı. Yapılan bu düzenlemeler ile gün yüzüne çıkartılan ve çevresinde düzenlemeler yapılan Amfitiyatro ören yeri haline getirilerek bölgenin turizm hizmetine sunuldu.

Protokol konuşmalarından ardından turizme kazandırılan Vize Antik Amfitiyatro’nun açılış kurdelası kesildi. Protokol üyeleri ve davetlilerin Amfiyatro’yu gezmesinin ardından program sona erdi.

Toplam bütçesi 581.766 TL olan projenin %75’ine denk gelen 435.904’lik kısmı TRAKYAKA tarafından karşılandı.

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER