SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

… ve Hollanda kabinesi istifa etti

… ve Hollanda kabinesi istifa etti
Bu haber 18 Ocak 2021 - 23:12 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

İstifaya neden olan skandal olayın içyüzü…

İlhan KARAÇAY

Hollanda’da yüz kızartıcı bir haksız suçlama sonucunda mağdur olan 10 bini aşkın çifte uyruklu ailenin yaşadığı acı dolu yılların gazabı, Hollanda kabinesini istifaya mecbur bıraktı.
Başbakan Rutte’nin az önce canlı yayında yaptığı açıklamaya girmeden önce, geçmişte yaşananları kısaca anımsayalım:
C:\Users\ILHAN\Desktop\ARALIK BULTENINE GIRECEKLER\IMG_1564.jpgHollanda Başbakanı Rutte, canlı yayında istifayı açıkladı.

Hollanda’da çocuklarını bakım evlerine bırakan anneler için özel bir ödenek veriliyor.
Ülkenin çeşitli yerlerindeki Vergi Daireleri, özellikle çifte uyruklu vatandaşların sahtecilik yaparak bu ödenekten yararlandıklarını iddia ederek o yıl 3.403, 2013 yılında 7.466 ve 2014 yılında da 189 ailenin ödeneklerini durdurdu. Vergi Daireleri, ödeneklerin durdurulması ile de yetinmedi ve daha önce ödenen ödeneklerin tamamını geri istedi. Bazı aileler 90 bin euroya kadar bir meblağı geri ödemek zorundan kaldı. Ödeme yapamayan ailelerin mallarına el kondu ve çoğu aile evlerini satmak mecburiyetinde kaldı. Ailelerin itirazları görmezden gelindi. Mağduriyet o kadar ağırdı ki, bir anne çareyi intihar etmekte buldu.

Yapılan yoğun şikâyetler ve baskılar sonucunda, Vergi dairelerinde araştırma yapılmaya başlandı. Uzun süren araştırmalar sonucunda, Vergi daireleri’nin haksızlık yaptığı ortaya çıktı ve bazı memurların kendileri sahte belge hazırlayarak, bu belgelerin aileler tarafından verildiğini iddia ettikleri ortaya çıktı. Bizzat Vergi daireleri Genel Müdürü’nün yaptığı açıklamada, yapılan yüz kızartıcı bu suçlar sonucunda üst düzey dört görevlinin işlerine son veridiği belirtildi.

Yıllarca süren bu ısdıraptan sonra konuya siyasetçiler el attı. Bunun için Meclis Araştırma Komisyonu oluşturuldu. Başta Bakanlar olmak üzere pek çok üst düzey görevli sorgulandı.

Kasım ayında yapılan bu sorgulamanın raporu aralık ayında açıklandı.
Açıklanan raporda, vergi dairesi memurlarının insanlık dışı bir ayrımcılık uyguladığı belirtidi. Araştırma Komisyonu Başkanı Chris van Dam, ‘Böylesi kirli ve yetersiz bir yönetim ile dünya şampiyonu oluruz’ açıklamasında bulundu.

Araştırma Komisyonu’nun raporu o kadar ağır dı ki, bu konuya şimdiye kadar sessiz kalan kükümetin derhal istifa etmesi gerektiği fikri ağırlık kazanmıştı.

Takip eden günlerde şahsımın da haberleştirdiği gelişmelerin sonucu merakla beklenir oldu.
Geçtiğimiz Pazar günü Yeşil Sol Parti’nin siyasi lideri Jesse Klaver, hükümetin istifa etmemesi halinde güvensizlik oylaması isteyeceklerini açıklamıştı.
Dün de, o zamanın Sosyal İşler Bakanı İşçi Partili Lodewijk Asscher, şimdiki liderlik görevinden istifa etiğini açıkladı.

Bundan sonra hükümetin de istifa etme durumu güçlenmişti.
Nihayet bugün Başbakan Rutte beklenen istifa açıklamasını yaptı. Hükümet bundan sonra misyoner değil, demisyoner (düşmüş) olarak görevi sürdürecek.

Ama, olayda asıl sorumlunun kendisi olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Eric Wiebes, düşük hükümetten de istifa ettiğini açıkladı. Wibes’in yerine Cora van Nieuwenhuizen atandı bile.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, bugün saat 14.30’da, canlı yayında yaptığı açıklamada istifayı duyurdu ve utanç duydukları bu skandal gelişme hakkında söyleyecek lafı olmadığını belirtti. Gazetecilerin, ‘Asscher ve Wiebes tamamen istifa ettiler, siz neden düşük olarak görevi sürdürmeyi tercih ediyorsunuz’ sorusuna, ‘İçinde bulunduğumuz sıkıntılı durum beni buna zorluyor. Ayrıca, biz görevimize misyoner olarak değil demisyoner olarak devam edeceğiz. Seçimlerde halkın vereceği karara saygı duymak lâzım.’ yanıtını verdi.

Şimdi yapacakları en önemli işin, Korona virüsü ile mücadeleye devem etmek olduğunu belirten Rutte, olayda sorumluluğu olduğunu, konuyla ilgili Bakanlıkların da sorumluluğu taşıdığını belirtirken, yaşananlar için tüm Hollanda halkından özür dilemeyi de ihmal etmedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA