SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU KADIN KOMİTESİ KURULDU

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU KADIN KOMİTESİ KURULDU
Bu haber 02 Temmuz 2014 - 10:19 'de eklendi ve 163 kez görüntülendi.

 

Çorlu Medya Medya Mensupları Derneği Başkan yardımcısı ve Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gülgün Keçeci TGF Kadın Komitesi Başkan yardımcısı oldu.

Çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın gazetecilerin örgütlenmesi için düğmeye basan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ‘Kadın Gazeteciler Komitesi’ni kurdu. Komite; “Kadın Gazeteciler Çalıştayı”na imza atarak, sorunlar ve taleplerin yüksek sesle dillendirilmesini sağlayacak.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF); 20-22 Haziran 2014 tarihleri arasında Elazığ’da yapılan 45. Başkanlar Konseyi Toplantısında; “TGF Kadın Komitesi” kurulması kararı alındı. Komite kurucuları arasında yer alan Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Gülgün Keçeci Başkan yardımcısı oldu.
Anadolu’da gazetecilerin örgütlülüğünü esas alarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan bir fikirle doğuş süreci başlayan ve bugün ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren 81 cemiyet ve derneğin omuzlarında yükselen TGF’nin gücüne güç katmak için yola çıkan Komitenin Başkanlığını Balıkesir Merhaba Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semra Aman Akyürek üstlenirken, Başkan Yardımcılığını Çorlu’dan Yorum Gazetesi yazı işleri müdürü Gülgün Keçeci ve Genel Sekreterlik görevine Mersin’den Akdeniz Gazetesi Muhabiri Hediye Eroğlu getirildi.
KADIN GAZETECİLER ÇALIŞTAYI
İlk toplantısını TGF Genel Başkanı Atilla Sertel’in başkanlığında yapan Komite; öncelikle ülke genelindeki kadın gazetecilerin sayısının belirlenmesi ve ardından da ulusal ölçekti bir ‘Kadın Gazeteciler Çalıştayına imza atma kararı aldı.
Çalışmaları ile ilgili bilgi veren Komite Başkanı Semra Aman Akyürek, Türkiye’de görev yapan gazetecilerin çatı kuruluş olan TGF’nin attığı bu önemli adımın federasyonun gücüne güç katacağına inandıklarını söyleyerek, komitenin; erkeklerden oluşan tüm cemiyet ve dernek başkanlarının oy birliği ile kurulmasının çok anlamlı ve değerli olduğunu söyledi.
“ENGELLENİYORUZ”
Son açıklanan TÜİK verilerine göre, Türkiye’de medya çalışanlarının üçte ikisinin erkek olduğunu söyleyerek, “Kadınlar medya kuruluşlarının karar mekanizmalarında neredeyse hiç yoklar. Medya çalışanlarının üçte birini oluşturan kadın çalışanlar; ayrımcılıktan mobinge, eşdeğer işe eşit ücret verilmeyişinden cinsel tacize kadar, erkek egemen sistemin tüm olumsuz uygulamalarına maruz kalmakta.
Kadınların ucuz iş gücü olarak görülmesi, pasif-geri görevlerde çalıştırılması, kadınların annelik haklarının yerine getirmesinin engellenmesi, kadınların mobbign ve tacize maruz kalması, kıdem hakları engellenerek kariyer planlamalarının sekteye uğratılmasını önlemek için çıktığımız bu yolda sorunlarımızın; uzlaşı kültürü ve ortak akıl oluşturma anlayışı ile çözüme kavuşturmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA