SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Türkçem’in 176. Sayısı Okura Ulaştı

Türkçem’in 176. Sayısı Okura Ulaştı
Bu haber 03 Ağustos 2015 - 13:45 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Türkçem dergisinin 176. sayısı okura ulaştı. Büyük fedakarlıklarla yayın hayatını sürdüren Türkçem dergisi,  en yeni sayısında da ağırlıklı olarak  Balkanlardaki çocuk edebiyatının nabzını tutmaya özen gösterdiğine tanık oluyoruz.

Dergide bu topraklarda yaşanan kültürel içerikli kimi güncel  haberlere de yer verilmiş. Prizren Mehmet Paşa Hamamı’nın restorasyonu konusunda yaşanan sorunlara vurgu yapılan haber okurlara sunulmuş.  Türkçe’nin resmiyeti konusunda Kosova’da elde edilen zaferi konumlayan da okurların okuyabileceği bir diğer haber. Söz haberlerdeyken, Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin Gerçek, Doğru Yol Derneği, Üsküp’teki Köprü Derneği ve okullarla ortaklaşa düzenlenen edebiyat etkinliklerini konumlayan haberleri de derginin bu sayısında okuma fırsatını buluyoruz.

Mustafa Ruhi Şirin imzasını taşıyan  ve kendine özgü  bir yaklaşımla yazdığı Annemin İlk Mektubu ilgiyle okunacak bir öykü. Skender Zogay,  Kosova Arnavut edebiyatının özellikle çocuk edebiyatının güçlü temsilcilerinden. Türkçem dergisi için özel olarak göndermiş olduğu birkaç şiiri Dr.Taner Güçlütürk’ün çevirisiyle verilmiş. Bir de özeli bir şekilde şairin özgeçmişi yer alıyor. Yaşadığımız topraklardaki kardeş edebiyatlardan bu tür girişimleri ilerde de dergimiz sayfalarında sunup tanıtmaktan büyük bir keyif almış olacağız.

T.Ulaşan, Sevgi Bir Güneş Gibidir, diyor. Daha neler mi diyor, Türkçem dergisinin Temmuz sayısında okuyabilirsiniz. Aynı sayfada Gülüşlerimizde Büyüse Sevgimiz adlı kısacık şiirle KKTC’nin ünlü şairesi Dervişe Güneyyeli Kutlu konuk oluyor.

Uzun bir aradan sonra Kosova Türk Edebiyatı’nın ünlü şairi Bayram İbrahim, bir demet şiirle okuyucu karşısına geliyor. Avni Abdullah bu sayıda bir öyküsüyle yer alıyor. Şair ve bir yandan da mimar olan Yusuf Edip, son şiir kitabının adını Tozcuk koymuş.  Kitapla ilgili özlü bir tanıtım ve birkaç şiir de aktarılıyor derginin bu sayısında.

Nihan Işıker bu kez bir öyküsüyle Türkçem dergisine konuk oluyor. Yağmur Hali demiş öyküsünün adına. Yaşanmış bir olay. Nihan Işıker’in güçlü anlatımıyla. Seve seve okuyacaksınız. Bir öykü daha izliyor bunu. Üsküp’te yaşayıp yaratan Recep Bugariç’ten Küçük Oya öyküsü.

Şairimiz Zeynel Beksaç  en yeni şiirinde İstanbul’la Hasbihal demiş. Uzun bir şiir. İçten yazılmış. Hani duygulara gem vurulmadan denir ya. İşte öyle bir şey…

Aziz Buş, Kosova’da İkinci Dünya Savaşı sonrası Türk tiyatrosunun  en güçlü simalarından biri. Zeynel Beksaç bu unutulmaz tiyatro sanatçımızla ilgili bir şeylerin altını çizmiş.

Derginin diğer sayfalarında bayramlaşmalara, Mamuşa’daki Türk Dünyası Ödüllerine, teknolojideki kimi güncel konuları içeren haberlere de rastlamak mümkün. Derginin son sayfasında müziğe aşık Prizrenli genç İsa Sırbıtsa’yla gerçekleşen röportaj yer alıyor.

Türkçem dergisi bu sayısıyla da bu topraklardaki Türkçe nöbetini yoğun bir şekilde sürdürdüğünün kanıtını doğruluyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA