SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

TARIMSAL DANIŞMANLAR DERNEK KURDU

TARIMSAL DANIŞMANLAR DERNEK KURDU
Bu haber 06 Mart 2014 - 12:12 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız; 21 Mayıs 2009 yılı tarihi itibari tarımsal alandaki danışmanlık ve yayım hizmetleri ile ilgili mevzuatı yayımlayarak serbest tarım danışmanlık projesini uygulamaya sokmuştur. Bizlerde bu uygulama tebliğinin hükümlerini yerine getirerek kendimizi bu sahada bulduk. Sahada yürümeye de devam etmekteyiz.

Geçen bu süre içerisinde; Uygulama tebliği esaslarında olumlu yönde pek çok değişikler de olmuştur. Ancak yinede  sürece katkı vermek ve de gelecekte bu sahada daha fazla sorumluluk almak amacı ile de danışmanlar olarak da teşkilatlanmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda da adım atılmıştır.

Bakanlığımız;  Tarımsal Alanda Tarımsal Danışmanlık hizmetlerini yürürlüğe sokmakla  ‘Üreticimizin ihtiyaç duyduğu tarımsal alandaki bilgiyi danışman ile bire bir karşılıklı olarak paylaşmak, Üretimde izlenebilirliği kayıt altına alınmasını sağlamak ve de neticede  güvenilir ürün üretilmesi ile birlikte, tarımsal alanda danışmanlık hizmeti alan üreticimize daha fazla gelir sağlamaya amaçlamıştır.

Kurulan derneğin de amaçlarının başında bu konuda çalışmalara katkı vermek ve de sahada çalışan danışmanların problemlerini çözmekle birlikte danışmanlık ve de yayım hizmetleri olgusunun doğrultusunda çalışmalara katkı vermek olacaktır.

Nitekim; uzun bir süreden beri ülke genelinde tarımsal danışmalık hizmeti veren arkadaşlarımız ile istişarelerde bulunulmuştur. İstişareler Neticede 20 kişilik kurucular kurulu  17.12.2013 tarihinde bakanlıkta toplanarak kuruluş çalışmalarını da başlatmıştır. Takriben bir ay önce derneğin 7 kişilik kurucular kurulu Ankara emniyet müdürlüğüne müracaata bulunarak dernek tüzüğünü teslim etmişlerdir. Dernek tüzüğü geçen hafta onaylanarak;  TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ DERNEĞİ  yürürlüğe girmiştir.

Takriben nisan ayı başlarında da Ankara’da ilk genel kurulunu yapacak olan dernek üye kayıtlarına da başlamıştır.

‘Tarımsal Danışmanlık ve Yayım Hizmetleri’ projesi, aslında hem üretici açısından hem de danışman açısından önem taşımaktadır. Çünkü üretici üretim ile ilgili önemli bir projedir. Her üretici bir mühendis, bir veteriner ve de bir teknik elaman olamaz ancak bu proje ile her üreticinin bu vasıftaki teknik elemanlar ile bire bir çalışma imkanı vardır. Bu açıdan önemlidir. Üretici açısından bu denli önemli olduğu kadar istihdam anlamında da sosyal içerikli bir projedir. Bu itibar ile de işin önemine binaen ‘Tarımsal Danışmanlık ve Yayım Hizmetleri’ projesini geleceğe daha sağlıklı bir yapı kazandırmak gibi bir mecburiyetin de olduğu bilincindeyiz.’ Bu itibar ile de bu konuda böyle bir dernek kurma ihtiyacı duyulmuştur.

Dernek başta üreticilerimize olmak üzere sahada çalışan ve de çalışmak için niyetlenen tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun diyoruz. 03.03.2014

Lütfü Açar

Uzman Tarım Danışmanı

Ziraat Yüksek Mühendisi

Geçici Yönetim Kurulu şu şekilde oluşmuştur.

Mehmet Sıddık Aydın                                                                         Siirt

Mehmet Kuzucu                                                                                  Ankara

Lütfü Açar                                                                                            Keşan- Edirne

İbrahim Akbulut                                                                                  Antalya

Kudret çiçek                                                                                          İzmir

Oktay Öner                                                                                                       Van

Musa Dicle                                                                                             Kızıltepe -Mardin

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA