SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Tarihi ve doğa güzellikleri ile Svilengrad şehri

Tarihi ve doğa güzellikleri ile Svilengrad şehri
Bu haber 15 Aralık 2020 - 17:32 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi.
Mezek köyü yakınlarındaki Ortaçağ’dan kalma “Neutzikon” kalesi
Photo: Veneta Nikolova

Svilengrad şehri Türkiye sınırımızda bulunuyor. Türkiye ile en yoğun sınır kapısı da bulunuyor. Yakına gelince birçok gazinosundan dolayı Bulgaristan’ın Las Vegas’ı olarak anılan bu şehir Covid-19 pandemisi döneminde ıssızlaştı. Svilengrad şehri alışılmadık bir sessizliğe büründü.

Ancak her şerde bir hayır vardır derler ya, restoranlar ve gazinolar kapalı kalınca ziyaretçilerin dikkati tarihi ve kültürel eserlere yöneldi. Yeni şeyler öğrenme arzusu ile seyahat edenler için Svilengrad adeta bir “altın madenidir”.

Svilengrad şehir merkeziSvilengrad Tarih Müzesi Müdürü Elena Miteva, şehrin adını Bulgarca’da ipek anlamına gelen “svila” kelemesinden aldığını bildiriyor. 1932 yılında Bulgaristan’da üretilen ipeğin yüzde 25’i burada üretiliyor. Bu endüstri çoktan kaybolmuş bir endüstri, ancak yıllar içerisinde gelişimi Tarih Müzesi’nde görülebilir.

“İnsanlar doğa içinde gezmek isterse, Mezek köyü yakınlarındaki Ortaçağ yıllarından kalma “Neutzikon” kalesini ziyaret edebilir. Bu kale, İmparator I. Aleksey Komnin dönemi, 11-12 asırlara ait. Trak kabilesi odrisi bu topraklarda yaşamış. Aynı şekilde turistler yine köy yakınlarında bulunan M.Ö. 4-3. asırlara ait kubbeli Trak mezarlığını da ziyaret edebilir. Mezarın koridoru neredeyse 21 metre. İçeride mezarda bulunan eşyaların hologramları yer alıyor.

Bukelon kalesi

Bukelon kalesi

Matoçina köyünde bulunan Bukelon kalesinin ziyaret edilmesini de tavsiye ederim. Bu kale tarihimizde büyük önem taşıyor. 14 Nisan 1205 yılında çar Kaloyan, İmparator Balduin önderliğindeki Latinleri yeniyor. İmparator esir alınarak o zamanki başkentimiz Tırnovgrad’a götürülüyor. Bu yüksekliklerden şimdiki Türkiye ve Edirne manzarası çok güzel”
Mihaliç yakınlarında kaya kilisesiMatoçina ve Mihaliç köylerinde 9-10 asırlara ait iki taş kale bulunuyor. Doğa hakkında ne söyleyebiliriz! Belediyenin yüzde 80’i Avrupa “Natura 2000” ekolojik ağı kapsamına giriyor. Sakar dağının tepeleri ve üzerlerinde uçuşan farklı kuşlar!

Svilengrad- köprü yanında.Bölgeden ayrılamadan önce, Meriç nehrinin iki kıyısı birleştiren Svilengrad köprüsünü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Köprü, kervansaray, cami, çarşı ve hamam içeren bir kompleksin parçası olarak 1529 yılında inşa edilmiştir.

Svilengrad yakınlarında görülmeye değer diğer yerler ile ilgili bilgileri kısa videomuzda bulabilirsiniz. Bulgarca altyazılı film, alt sağdaki ayarlardan otomatik tercüme edilebilir.


Çeviri: Özlem Tefikova

Foto ve video: Veneta Nikolova

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA