SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SİGARA VE NEDEN OLDUĞU ÜROLOJİK HASTALIKLAR

SİGARA VE NEDEN OLDUĞU ÜROLOJİK HASTALIKLAR
Bu haber 15 Şubat 2017 - 17:41 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Sigara ile mücadelede biz hekimlere düşen en anlamlı görevin olabildiği kadar anlaşılır bir şekilde sigaranın zararlarını ortaya koymak olduğuna inanıyorum.

Bu yazıda hastalar ve özellikle yakınları tarafından sigara kullanımı ile ilgili sıkça sorulan, merak edilen konuları ve özellikle ürolojiyi ilgilendiren hastalıkları sırasıyla açıklamak istedim.

Sigaradaki  zehirli maddelerin özellikle; üriner (idrar boşaltım) sistemde meydana getirebileceği zararlar nelerdir?  sorusunu kısa başlıklar altında toplayıp açıklayalım:

  • infertilite (kısırlık:çocuk sahibi olamama)
  • Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu ’’impotans’’
  • Ürolojik Kanserler
  • Böbrek kaynaklı Hipertansiyon
  • ‘‘Inkontinans’’(idrar kaçırma)
  • İnfertilite (kısırlık)

Nikotin hangi mekanizma ile kısırlığa yol açmaktadır?
Nikotinin merkezi sinir sitemini etkileyerek üreme üzerinde kilit rol oynayan ve beyindeki bazı merkezlerden salınan GnRH hormonunun etkinliğini azalttığı düşünülmektedir.Sigaradaki kanserojen ve toksik (zehirli) maddeler; erkeklerde kromozomal hasara neden olarak sonraki nesillerde; genetik anomalilere neden olmakta, sperm kromozomal hasarına bağlı olarak düşük olasılığını arttırmakta ve sperm sayısı ve kalitesini bozmaktadır.

Erkekde Cinsel İşlev Bozukluğu “impotans”
Sigaranın neden olduğu sertleşme problemi; kan damarlarının yapısının bozulması,  arteryel (temiz bol oksijenli) kan akımını engellenmesive  kan odacıklarının yapısını bozması ile alakalıdır. Artık sigara paketlerinin üzerinde yazılması zorunludur.

Ürolojik Kanserler

Sigaranın Ürolojik Kanser gelişimi üzerine çok ciddi etkileri bulunmaktadır.Görülen ürolojik kanserlerin büyük çoğunluğu sigara ile ilişkilidir.

Mesane Kanseri(idrar kesesi kanseri)

Mesane kanseri gelişiminde bir çok faktör (yaş, cins, ırk, ailevi yatkınlık, kronik enfeksiyonlar, boya ve deri işi ile ilgili meslekler) rol oynasa da en başta sigara gelmektedir.

Sigara içenlerde gözlenen mesane kanseri oranı nedir?
Sigara içenlerde Mesane kanseri gelişim şanssızlığınormal’e ( sigara içmeyenlere ) oranla 4 kat daha fazladır. Mesane Kanseri olgularının 1/3’ünde sigara ile bağlantı ortaya konulmaktadır. Sigara içimi erkeklerdeki mesane kanseri ölümlerinin yaklaşık yarısına , kadınlarda ise 1/3’ üne neden olmaktadır.

Sigara, Mesane kanseri oluşumuna hangi yoldan etki etmektedir?

Kanser gelişimi, içilen sigaranın süre ve duman inhalasyonu(alımı) ile doğrudan alakalıdır. Sigara içeriği olan nitrosamin, 2 naftilamin , 4aminobifenil ve idrar dakitriptofanmetabolitleri mesane kanseri gelişiminden sorumlu olarak saptanmıştır.Uzun süre sigara içen birisi sigarayı bıraktığında mesane kanseri gelişme riski hemen durur mu?
Hayır. Sigara kullanımı bırakılsa bile mesane kanser oluşma riski ancak 20 sene sonra normale döner ki bu süre kalp-damar hastalıklarına ve Akciğer kanserine yakalanma süresinden bile uzundur.

Diğer üriner sistem kanserleri ile sigaranın ilişkisi nasıldır?

Böbrek kanserleri içinde en önemli dış etken tütün kullanımı olarak saptanmıştır. 1.4-2.3 oranında riski arttırmaktadır. Kanser gelişimi sigara içim süresi ile direk ilişkilidir. Sigara aynı zamanda böbrek toplayıcı sistem kanserleri gelişiminden de sorumludur. Prostat kanser vakalarında özellikle sigara prognozu (hastalığın seyirini) kötüleştirmektedir.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA