SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Serkan Çağrı, doğduğu hastanenin müze yapılıyor olmasından çok memnun

Serkan Çağrı, doğduğu hastanenin müze yapılıyor olmasından çok memnun
Bu haber 13 Mayıs 2022 - 23:08 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

“Sadece Keşan’lıların değil Keşan’ı ziyarete

gelenlerin de görmek isteyeceği alanların başında yer alacak”

Kendisinin de sahne aldığı ve Keşan Belediyesi organizasyonuyla gerçekleştirilen Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği hakkında açıklamalarda bulunan Keşan’lı Klarnet Virtüözü Serkan Çağrı, şenliğin Keşan ve bölgesi için çok anlamlı bir etkinlik olduğunu, festival havasında bölge ile bütünleştiğini bildirdi.

Doğduğu ve anılarının geçtiği, şimdi Keşan Belediyesi tarafından Kent Müzesi olarak düzenlenen alanın, sadece Keşan’lıların değil Keşan’ı ziyarete gelenlerin de görmek isteyeceği alanların da başında geleceğini ifade eden Çağrı, “Keşan’ımız sadece çevresi ve güzellikleriyle değil geçmişten bugüne kadar getirdiği tarihiyle de her zaman anılması ve bilinmesi gereken bir şehir. Keşan gün geçtikçe kendi kültürel değerlerine ve kültürel zenginliklerine daha da önem vermekte. Keşan’ın tarihini ve geleneğini en güzel şekilde müzede göstermek Keşan için büyük bir hizmet.” dedi.

Serkan Çağrı, Keşan’ın müzikal anlamda çok yetenekli bir şehir olduğunu da dile getirdi ve yetenekli genç müzisyenlere şöyle seslendi: “Keşan müzikal yetenek anlamında marka bir şehir. Keşan’ın müzikal başarısını hem ülke hem de dünya çok net biliyor. Bu alandaki rol model örneklerden biri olarak doğduğum yer olan Keşan’ımı ülkemin ve dünyanın her yerinde gururla anlatıyor ve temsil ediyorum. Dileğim Keşan’dan daha birçok Serkan Çağrı’ların yetişmesi. Bu müzikal zenginlik, birikim ve yetenekler her yerde duyulmalı. Keşan Belediyemiz, Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu önderliğinde Keşan’daki yeteneklerin dünyaya duyurulması konusunda örnek sanatsal faaliyetlere imza atacak. Yetenekli gençlerin eğitimden uzaklaşmaması gerekiyor. Eğitim konusunu es geçmemesi için bilinçlendirme çalışmaları yapmalıyız.”

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Keşan’ın yetiştirdiği, dünyanın en önemli klarnet virtüözlerinden biri olarak kabul edilen hemşehrimiz Serkan Çağrı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Keşan Kent Müzesi’ni ziyaret etti ve burada doğduğu hastanenin müze yapılıyor olması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çağrı, bu ziyarette, Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen ve hem Keşan hem de bölge halkının yoğun ilgi gösterdiği “Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği” programı hakkında da görüşlerini açıkladı.

Serkan Çağrı, doğduğu yer olan Eski Hastane Binası’nın Keşan Belediyesi tarafından Keşan Kent Müzesi olarak düzenlenmesinin kendisini çok mutlu ettiğini bildirdi.

“KEŞAN 1. HIDIRELLEZ VE DALLIK ŞENLİĞİ, FESTİVAL

HAVASINDA BÖLGE İLE BÜTÜNLEŞTİ”

Keşan’da birlikte yapılan en büyük eğlence faaliyetlerinin başında Dallık eğlencelerinin geldiğini, bunun Keşan Belediyesi tarafından Şenlik’e dönüştürülmesinin çok güzel bir düşünce uygulama olduğunu belirten Serkan Çağrı, “Keşan halkı olarak birlikte en çok mutluğumuz zaman dallık günü Keşan’da yaptığımız piknik etkinliğiydi. Çocukluğuma dair en güzel anılarım ve hatıralarım hep Dallık eğlencelerinde olmuştur. Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenlikleri çok güzel ve anlamlı bir etkinlik oldu. Bu etkinliğin düzenlenmesinden de etkinlikte yer almaktan da çok mutluyum. Bu yıl etkinliğin 1.’si gerçekleştirilmiş oldu. Keşan Belediyesi’nin bu şenlik çalışmasını çok önemli buluyorum. Çevre il ve ilçelerden, Türkiye’nin her yerinden hatta yurtdışından bile herkesin bilmesi, görmesi ve duyması gereken bir etkinlik gerçekleştirildi. Hıdırellez ve Dallık, festival havasında bölge ile bütünleşmiş oldu. Her yıl bölgeye bu etkinlik için insanların akın edeceğini düşünüyorum. Bu etkinliğin ilerleyen yıllarda da devam etmesi gerektiğine inananlardanım.” dedi.

“KEŞAN’IN TARİHİNİ VE GELENEĞİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE

MÜZEDE GÖSTERMEK KEŞAN İÇİN BÜYÜK BİR HİZMET”

Keşan’da Keşan Belediyesi tarafından yürütülen Keşan Kent Müzesi çalışmalarını son derece önemli bulduğuna vurgu yapan Çağrı, “Keşan’ımız sadece çevresi ve güzellikleriyle değil geçmişten bugüne kadar getirdiği tarihiyle de her zaman anılması ve bilinmesi gereken bir şehir. Keşan gün geçtikçe kendi kültürel değerlerine ve kültürel zenginliklerine daha da önem vermekte. Önem verdiği tüm bu zenginlikleri sergilemek için de farklı ve ilgi çekici çalışmalar yapmaya devam ediyor. Müze çalışması da bence bunlardan bir tanesi. Keşan’ın tarihini ve geleneğini en güzel şekilde müzede göstermek Keşan için büyük bir hizmet. Keşan Kent Müzesi olarak kullanılan yerin benim için çok ayrı bir önemi var. Bu alan birçok hemşehrimin olduğu gibi benim de dünyaya gözlerimi açtığım doğduğum yer. Doğduğum hastane müze oluyor. Daha önce bu hastane Çanakkale Savaşları’nda sahra hastanesi olarak kullanılmış. Cephe gerisinde askerlerin tedavisinde çok önemli bir rol üstlenmiş. Keşan Kent Müzesi, Keşan Belediyesi Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ndan da dinlediğim kadarıyla bölge ve şehirle bütünleşmiş bir proje olacak. Hastane Caddesi düzenlemesi, nostaljik tramvayı, yol ve peyzaj düzenlemeleri ile sadece Keşan’lıların değil Keşan’ı ziyarete gelenlerin de görmek isteyeceği alanların başında olacak. Bu bölgede yapılacak Keşan Belediyesi çalışmaları, şehrin tanıtımında büyük bir pay sahibi olacaktır. Bu gibi hizmetler Keşan’ın Keşan Belediyesi sayesinde öncü bir şehir olmasını sağlayacaktır. Bu sadece şehirde yaşayanlar için değil gurbette yaşayan Keşan’lılar için de çok güzel bir gurur kaynağı olacaktır.” şeklinde konuştu.

“HELVACIOĞLU, KEŞAN’IN BAĞRINDAN YETİŞMİŞ,

YEREL DEĞERLERİ GÜN IŞIĞINA ÇIKARMAK İÇİN

CANLA BAŞLA ÇALIŞAN BİR KİŞİ”

Keşan Belediyesi’nin yerel değerlerini savunan bir belediye olduğunun altını çizen ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile çok iyi diyalogları olduğunu anlatan Çağrı, şunları söyledi:

“Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’ın bağrından yetişmiş, yerel değerleri gün ışığına çıkarmak için canla başla çalışan bir kişi. Keşan’ın kendi yeteneklerinin geliştirilmesi ve tanıtılması adına önemli çalışmalara imza atmak için kollarını sıvadığını biliyorum. Ben de Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu ile şehre müzikal anlamda katabileceklerimiz konusunda görüşmeler ve paylaşımlarda bulunuyoruz. Müzikal eğitimler, sanatsal faaliyet ve etkinliklerle ilgili bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Keşan müzikal anlamda çok yetenekli bir şehir. Bu yeteneklerin varlığını gür şekilde duyurmamız gerekiyor. Yetenekler, bir şehrin sadece ulusal alanda değil dünya çapında da duyurulması için sahip olunan en önemli özellik ve zenginliklerinden bir tanesi. Keşan müzikal yetenek anlamında da marka bir şehir. Keşan’ın müzikal başarısını hem ülke hem de dünya çok net biliyor. Bu alandaki rol model örneklerden biri olarak doğduğum yer olan Keşan’ımı ülkemin ve dünyanın her yerinde gururla anlatıyor ve temsil ediyorum. Dileğim Keşan’dan daha birçok Serkan Çağrı’ların yetişmesi. Bu müzikal zenginlik, birikim ve yetenekler her yerde duyulmalı. Keşan Belediyemiz, Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu önderliğinde Keşan’daki yeteneklerin dünyaya duyurulması konusunda örnek sanatsal faaliyetlere imza atacağız.”

SAMSAK DÖVECİ 9/8’LİK VERSİYONUYLA BİZE SÜRPRİZ OLDU

Son dönemin popüler şarkılarından Samsak Döveci adlı eserin Keşan’a özgü şekilde Keşan’lı Yaşam ve müzisyen arkadaşları tarafından uyarlanması hakkında da görüş belirten Serkan Çağrı, “TRT’de Nefesten Sese adlı televizyon programımızda repertuarımıza kattığımız bir türküydü Samsak Döveci. Bizim bu programdaki yorumlamamızdan sonra bu türkü özellikle sosyal medyada çok ilgi topladı. Müzikal yapısıyla 7’den 70’e herkese hitap eden bir esere dönüştü, herkesi içine aldı. Dünyada en çok dinlenen ve konuşulan türkü oldu neredeyse. Bu bizim orkestramızla ve türküye emek veren herkesin güzel sinerjisiyle oluştu. Herkes farklı bir versiyonunu ve düzenlemesini yapıyor. Samsak Döveci gibi araştırılıp, bulunup ortaya çıkarılabilecek nice türkümüz var. Genç müzisyenlerin bu gibi eserleri topluma kazandırması lazım. Keşan’lı Yaşam ve müzisyen arkadaşları Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği için Keşan’ımıza geldiğinde Samsak Döveci’nin 9/8’lik bir versiyonuyla bizi karşıladılar. Bize sürpriz yaptılar ve bu sürpriz çok hoşumuza gitti. Sözler Keşan’a ve Keşanlılar’a uyarlanmıştı. Yaşam’ı ve Keşan’lı müzisyen kardeşlerimi de yaptıkları bu güzel versiyon için tebrik ediyorum.” dedi.

YETENEKLİ GENÇ MÜZİSYENLERİN EĞİTİM KONUSUNU

ES GEÇMEMESİ İÇİN BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPMALIYIZ

Keşan’da sanatsal anlamda çok ön plana çıkmasını bekledikleri doğal yetenekler olduğunu ancak bunun müzikal eğitimle taçlanması gerektiğini ifade eden Çağrı, açıklamasının sonunda şunları kaydetti: “Doğal yeteneklerin eğitimi konusunda yapılması gerekenler var. Yetenekli gençlerin eğitimden uzaklaşmaması gerekiyor ve bu konu çok ciddi şekilde ele alınmalı ve düşünülmeli. Yetenekli genç müzisyenlerin eğitim konusunu es geçmemesi için bilinçlendirme çalışmaları yapmalıyız. Keşanlı yetenekli gençlerin önündeki tek engel eğitim konusu. Eğitim konusunu aşamamanın yeteneklerin yerel olarak kalmasına neden olduğunu düşünüyorum. Eğitim ve vizyon çalışmaları yeteneklerin dünyaya duyurulmasına vesile olacağına inanıyorum. Eğitim, yetenekli müzisyen gençlerin dünya çapında müzisyen olmasının kapılarını açacak. Bana göre rol olmamın tek sebebi eğitimli olmam ve vizyon çalışmalarımı gerçekleştirmiş olmam.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.




POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği başladı Helvacıoğlu: Hıdırellez umarım tüm hemşehrilerime bolluk ve bereket getirir Keşan Belediyesi’nin organizasyonunda hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği ve Keşan’da ilk defa yapılan Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği’nin ilk gün etkinlikleri büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Şenliğin ilk gününde etkinlikler, Keşan Kent Müzesi önünden başlayan kortej yürüyüşü ile start aldı. Korteje; Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili ve KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çevre belediye ve belde başkanları, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Belediye Başkan yardımcıları, İl Genel Meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, Oda ve Borsa temsilcileri, muhtarlar, kurum amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Kortej yürüyüşü; Keşan Belediye Bandosu eşliğinde söylenen şarkılar eşliğinde gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşü sırasında esnafa ve vatandaşlara; Hıdırellezi simgeleyen bahar dalları ile dilek kesesi dağıtıldı. Kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Eski Köy Garajı’ndaki Şenlik alanında sona erdi. Alana gelindiğine ise ilk olarak Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Şenliğin açış konuşmasını yapan ve Hıdırellez şenlikleri ile Keşan’dan bahar ateşini yaktıklarını belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Hıdırellez şenliklerimiz Keşan’ımıza Trakya’ya, ülkemize hayırlı olsun. Hıdırellez ve şenliklerimiz mutluluk, huzur ve bereket getirsin. Keşan’ımızda ilkleri yaşatmaya ve bu ilklerle birlikte en güzel birliktelikleri yaşamaya hep birlikte devam ediyoruz. Baharın müjdecisi Hıdırellez için Keşan’ımızda ilk kez bir şenlik düzenledik. Geçmişimizle saygıyla yad etmek ve geleneklerimizi en güzel ve doğru şekilde gelecek nesillere aktarmak için bu şenliği Keşan’da organize ettik.” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile bölgede ilk defa 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği hazırlandığının altını çizen Helvacıoğlu, “Baharın gelişi ile birlikte Hıdırellez ve dallık şenliklerimizde, dostluğu, kardeşliği, doğa sevgisini bizlere ve çocuklarımıza hatırlatan 3 günlük dolu dolu bir program ile doya doya birlikte olacağız. Biliyorum; bir arada olmayı, birlikte gülüp eğlenmeyi çok özledik. Bu vesileyle de; 3 gün boyunca hem doya doya eğlenecek; hem de kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi ve kültürel miraslarımızı birlikte yaşatacağız. Onlara birlikte sahip çıkacağız. Öncelikle iki gün boyunca yani 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde birçok etkinlik ile baharın gelişini taçlandırıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’mızda başlayan ve 2 gün boyunca sürecek, yerel grup konserleri ve bu gece Serkan Çağrı ve Yonca Lodi konseri ile sizlerle olacağız. 6 Mayıs Cuma Suzan Kardeş ile Suzan’ın Hıdırallez Bahçesi Konserini hep birlikte yaşayacağız. Sonrasında ise geleneksel Dallık Şenliğimizi gerçekleştireceğiz. Bayram havasında bir 3 gün daha siz değerli hemşehrilerimi bekliyor. Bizim için dini bayramlarımız, milli bayramlarımız, özel günlerimiz önemlidir.” şeklinde konuştu. Kültürümüzü oluşturan değerlerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasının görevleri arasında olduğunu vurgulayan Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizin, milletimizin, Keşan’ımızın geleceği için; geçmişten gelen kültürümüzün de ayakta tutulması gerektiğine yürekten inanıyoruz. İnşallah bu topraklar üzerindeki birlikteliğimiz ebediyen devam eder, payidar kalır. Hıdırellez umarım tüm hemşehrilerime bolluk ve bereket getirir. Keşan olarak bu etkinlik için dertlendik. Birlikte tüm kurum ve yöneticilerimizle güzel bir programa imza attık. Keşan marka olacaksa bu birliktelikle olacak. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Keşan’ımızın yolu ve önü açık, yıldızı parlak. Keşan Trakya’nın her zaman önderi ve gururu olacak. Hep birlikte güzel nice Hıdrellezler yaşamak dileğimizle…” Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından AK Parti Edirne Milletvekili KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal kürsüye gelerek konuşma yaptı. Hıdırellez coşkusunu Keşan’da birlikte yaşadıklarını anlatan ve etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Aksal, “Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Şenliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Geçmiş Ramazan Bayramımızı da tebrik ediyorum. Hıdırelllez Orta Asya’dan gelen Balkanlara kadar uzanan ve doğanın uyanışı anlamına gelen bir kültürdür. Hızır ve İlyas Peygamberlerin gül ağacı buluştuğuna inanılır. Pandemi sürecinden sonra böyle kutlamalara ihtiyacımız vardı. Hıdırellez sağlık, bolluk ve bereketler getirsin. Şenliğimiz hayırlı olsun.” dedi. Şenlikte son konuşmayı Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Helvacıoğlu’nun konuşmasında Keşan’ın Edirne’nin gururu olacağını ifade ettiğini hatırlatan Canalp, “Keşan da Keşanlılar da her zaman zaten Edirne’nin gururu. Şenliklerimize hepiniz hoş geldiniz ve şeref verdiniz. Edirne’de Hıdırellez ve Kakava’yı Edirne Valiliği’nin başvurusuyla UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası olarak tescilledik. Hıdırellez artık sadece Keşan, Trakya ve Edirne’nin değil dünyanın mirası oldu. Kısa zaman önce 23 Nisan, sonrasında da dini bayramımız olan Ramazan Bayramı’nı kutladık. Kültürel bayram olarak şimdi de Hıdırellez’i kutluyoruz. Bu gökkubbenin altında 3 haftada, hem milli hem dini hem de kültürel bayramımızı kutluyoruz. Bu memleketimizin ve milletimizin zenginliğidir. Etkinliklerimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu. Konuşmalar sonrasında Hıdırellez duası yapıldı. Duanın ardından alanda Hıdırellez ateşi yakıldı. Şenlikte, Hıdırellez pilavı ve Belediye Mobil ikram aracı olan Gönül Çeşmesi’nden de yayık ayran ikramlarında bulunuldu ve halk oyunları gösterileri ile yerel grup konserleri gerçekleştirildi. Alanda ayrıca Yöresel Pazar kurularak şenlik alanına gelenlere hizmet etti. 6 Mayıs 2022 Cuma günü de Şenlik alanında etkinlikler, yerel müzik konserleri devam edecek Aynı akşam ünü sanatçı Suzan Kardeş de şenlik meydanında unutulmaz bir konser verecek.
Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği başladı Helvacıoğlu: Hıdırellez umarım tüm hemşehrilerime bolluk ve bereket getirir Keşan Belediyesi’nin organizasyonunda hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği ve Keşan’da ilk defa yapılan Keşan 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği’nin ilk gün etkinlikleri büyük bir coşku ile gerçekleştirildi. Şenliğin ilk gününde etkinlikler, Keşan Kent Müzesi önünden başlayan kortej yürüyüşü ile start aldı. Korteje; Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili ve KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çevre belediye ve belde başkanları, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Belediye Başkan yardımcıları, İl Genel Meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, Oda ve Borsa temsilcileri, muhtarlar, kurum amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Kortej yürüyüşü; Keşan Belediye Bandosu eşliğinde söylenen şarkılar eşliğinde gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşü sırasında esnafa ve vatandaşlara; Hıdırellezi simgeleyen bahar dalları ile dilek kesesi dağıtıldı. Kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Eski Köy Garajı’ndaki Şenlik alanında sona erdi. Alana gelindiğine ise ilk olarak Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Şenliğin açış konuşmasını yapan ve Hıdırellez şenlikleri ile Keşan’dan bahar ateşini yaktıklarını belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Hıdırellez şenliklerimiz Keşan’ımıza Trakya’ya, ülkemize hayırlı olsun. Hıdırellez ve şenliklerimiz mutluluk, huzur ve bereket getirsin. Keşan’ımızda ilkleri yaşatmaya ve bu ilklerle birlikte en güzel birliktelikleri yaşamaya hep birlikte devam ediyoruz. Baharın müjdecisi Hıdırellez için Keşan’ımızda ilk kez bir şenlik düzenledik. Geçmişimizle saygıyla yad etmek ve geleneklerimizi en güzel ve doğru şekilde gelecek nesillere aktarmak için bu şenliği Keşan’da organize ettik.” dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile bölgede ilk defa 1. Hıdırellez ve Dallık Şenliği hazırlandığının altını çizen Helvacıoğlu, “Baharın gelişi ile birlikte Hıdırellez ve dallık şenliklerimizde, dostluğu, kardeşliği, doğa sevgisini bizlere ve çocuklarımıza hatırlatan 3 günlük dolu dolu bir program ile doya doya birlikte olacağız. Biliyorum; bir arada olmayı, birlikte gülüp eğlenmeyi çok özledik. Bu vesileyle de; 3 gün boyunca hem doya doya eğlenecek; hem de kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi ve kültürel miraslarımızı birlikte yaşatacağız. Onlara birlikte sahip çıkacağız. Öncelikle iki gün boyunca yani 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde birçok etkinlik ile baharın gelişini taçlandırıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’mızda başlayan ve 2 gün boyunca sürecek, yerel grup konserleri ve bu gece Serkan Çağrı ve Yonca Lodi konseri ile sizlerle olacağız. 6 Mayıs Cuma Suzan Kardeş ile Suzan’ın Hıdırallez Bahçesi Konserini hep birlikte yaşayacağız. Sonrasında ise geleneksel Dallık Şenliğimizi gerçekleştireceğiz. Bayram havasında bir 3 gün daha siz değerli hemşehrilerimi bekliyor. Bizim için dini bayramlarımız, milli bayramlarımız, özel günlerimiz önemlidir.” şeklinde konuştu. Kültürümüzü oluşturan değerlerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasının görevleri arasında olduğunu vurgulayan Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizin, milletimizin, Keşan’ımızın geleceği için; geçmişten gelen kültürümüzün de ayakta tutulması gerektiğine yürekten inanıyoruz. İnşallah bu topraklar üzerindeki birlikteliğimiz ebediyen devam eder, payidar kalır. Hıdırellez umarım tüm hemşehrilerime bolluk ve bereket getirir. Keşan olarak bu etkinlik için dertlendik. Birlikte tüm kurum ve yöneticilerimizle güzel bir programa imza attık. Keşan marka olacaksa bu birliktelikle olacak. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Keşan’ımızın yolu ve önü açık, yıldızı parlak. Keşan Trakya’nın her zaman önderi ve gururu olacak. Hep birlikte güzel nice Hıdrellezler yaşamak dileğimizle…” Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından AK Parti Edirne Milletvekili KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal kürsüye gelerek konuşma yaptı. Hıdırellez coşkusunu Keşan’da birlikte yaşadıklarını anlatan ve etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Aksal, “Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin. Şenliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Geçmiş Ramazan Bayramımızı da tebrik ediyorum. Hıdırelllez Orta Asya’dan gelen Balkanlara kadar uzanan ve doğanın uyanışı anlamına gelen bir kültürdür. Hızır ve İlyas Peygamberlerin gül ağacı buluştuğuna inanılır. Pandemi sürecinden sonra böyle kutlamalara ihtiyacımız vardı. Hıdırellez sağlık, bolluk ve bereketler getirsin. Şenliğimiz hayırlı olsun.” dedi. Şenlikte son konuşmayı Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Helvacıoğlu’nun konuşmasında Keşan’ın Edirne’nin gururu olacağını ifade ettiğini hatırlatan Canalp, “Keşan da Keşanlılar da her zaman zaten Edirne’nin gururu. Şenliklerimize hepiniz hoş geldiniz ve şeref verdiniz. Edirne’de Hıdırellez ve Kakava’yı Edirne Valiliği’nin başvurusuyla UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası olarak tescilledik. Hıdırellez artık sadece Keşan, Trakya ve Edirne’nin değil dünyanın mirası oldu. Kısa zaman önce 23 Nisan, sonrasında da dini bayramımız olan Ramazan Bayramı’nı kutladık. Kültürel bayram olarak şimdi de Hıdırellez’i kutluyoruz. Bu gökkubbenin altında 3 haftada, hem milli hem dini hem de kültürel bayramımızı kutluyoruz. Bu memleketimizin ve milletimizin zenginliğidir. Etkinliklerimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu. Konuşmalar sonrasında Hıdırellez duası yapıldı. Duanın ardından alanda Hıdırellez ateşi yakıldı. Şenlikte, Hıdırellez pilavı ve Belediye Mobil ikram aracı olan Gönül Çeşmesi’nden de yayık ayran ikramlarında bulunuldu ve halk oyunları gösterileri ile yerel grup konserleri gerçekleştirildi. Alanda ayrıca Yöresel Pazar kurularak şenlik alanına gelenlere hizmet etti. 6 Mayıs 2022 Cuma günü de Şenlik alanında etkinlikler, yerel müzik konserleri devam edecek Aynı akşam ünü sanatçı Suzan Kardeş de şenlik meydanında unutulmaz bir konser verecek.
SON DAKİKA