SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Saype ve Leo Lunatic’den Land Art & Street Art Masterclass’ı

Saype ve Leo Lunatic’den Land Art & Street Art Masterclass’ı
Bu haber 16 Mart 2021 - 17:06 'de eklendi ve 132 kez görüntülendi.

Institut français Türkiye’nin Aralık 2020’de başladığı ve büyük ilgi gören “Masterclass” serisinde alanlarında başarı kazanmış konuklar mesleki deneyim ve bilgilerini aktarmaya devam ediyor.

24 Mart saat 19.00’da gerçekleşecek Masterclass’a Fransız land art sanatçısı Saype ve Türk street art sanatçısı Leo Lunatic konuk olacak. Iki sanatçı kendi alanlarındaki bilgi ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşacaklar. Materclasslara katılım ücretsiz ve herkese açık.

Etkinlik Zoom platformu üzerinde çevrim içi olarak gerçekleşecek. Türkçe simültane çeviri ile Fransızca düzenlenecek Masterclass’a katılım için aşağıdaki bağlantıdan form doldurmak yeterli. https://forms.gle/9kKfBtQj11Wi28y89

Saype, Guillaume Legros namı diğer Saype (Say ve Peace kelimelerinden oluşturulan bir kısaltma) çim ve toprak üzerinde anıtsal freskler oluşturuyor. Tebeşir ve kömürden oluşan ve doğada çözülen biolojik bir boyanın mucididir. Sokak sanatı ve landart’ı birbirine bağlayan sanatsal bir hareketin öncüsü olarak tanınmaktadır. Özgün yaklaşımı ve yenilikçi tekniği, ünlü Forbes dergisi tarafından 2019 yılında sanat ve kültür alanında otuz yaşın altındaki en etkili otuz kişiden biri olarak işaret edilmesine neden oldu. Şiirsel ve kalıcılaşmayan eserleri doğaya saygı alanında zihinleri etkilemek için dünyayı dolaşıyor. Kutuplaşmakta olan bir dünyada, sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini yaratmayı seçen sanatçı, Duvarların Ötesinde (Beyond Walls) projesiyle bizi yardımseverliğe ve birlikte yaşamaya davet ediyor. Birliği, karşılıklı yardımlaşmayı ve duvarların ötesindeki ortak çabayı simgelemek amacıyla, şehirden şehre kayan ve iç içe geçen, tokalaşmış elleri çimenlerin üzerine çiziyor. Bu proje kapsamında Ekim ayında Istanbul’a gelen Fransız sanatçı, Boğaziçi Üniversitesi, Beykoz ve Haliç’te yüzen bir dubaya üç farklı fresk gerçekleştirdi.

İstanbul’un gelişmekte olan kentsel sanat sahnesine katkıda bulunan Leo Lunatic, ikonik pandası, Roma ve Grek büstleri ve yazı tipiyle beraber şehrin birçok alanında graffiti ve mural çalışmaları ile İstanbul sokaklarına küresel ilgi çekmiştir. Eserlerini genellikle kamusal alanlarda ortaya koyan sanatçı en çok da eski binaların duvarlarını kullanmayı tercih ediyor. Deneysel şekillerde kendini ifade eden Leo, birden çok medium ile birden çok sanat disiplinini birleştirerek çok yönlü eserler üretiyor; tasarımcı ve sanatçı kimliğinin yanı sıra sürekli olarak şehri en canlı şekilde deneyimleyen kesim olarak büyüyen Leo’nun estetiği ve sanat yorumlaması aslında İstanbul’un da özünün bir yansımasıdır; Batı pop kültürü ve Osmanlı motiflerinden türetilen etkileri antik Roma ve Yunan heykelleriyle birleştiren Leo, popüler sanat eserleri üzerinde çokça çalışma yapmıştır. Leo’nun eski ile yeniyi, modern ve antikayı yan yana getirmesi yalnızca bakış açısını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda içinde yaşadığı manzarayı, yani kültürlerin bin yıldan fazla bir süredir kendi stilini yaratmak için harmanlandığı modern İstanbul’u yansıtıyor.

Saype ve Leo Lunatic ile Masterclass 24 Mart 2021’de saat 19.00’da Zoom platformunda gerçekleşecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA