SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

SARDOS EDİRNE-ÇANAKKALE SINIRINDA YÜRÜDÜ

SARDOS EDİRNE-ÇANAKKALE SINIRINDA YÜRÜDÜ
Bu haber 13 Mart 2023 - 23:18 'de eklendi ve 444 kez görüntülendi.
Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği(SARDOS) üyeleri geçtiğimiz hafta sonu  15 km. mesafeli bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. Yerlisu köyünden başlayan yürüyüşte  öğle saatlerine doğru zirvede Edirne Çanakkale sınır hattına ulaşıldı. Burada öğle yemek molası vererek kumanyalarını yiyen doğa severler öğleden sonra Kalealtı köyüne ulaşıp, köy kahvesinde içilen çaylar ve sohbet sonunda etkinliği bitirip Keşan’a dönüş yaptılar.
SARDOS Dernek yetkilileri yapılan etkinlikle ilgili duygularını şu şekilde ifade ettiler; Bir süredir ülke olarak yaşanan afet sebebiyle olağanüstü günler yaşamaktayız. Son günlerde ekonomi, siyasi, sosyalve eğitim gibi birçok konuda uçları yaşıyoruz. Bu çalkantıların içinde yaşayan toplum fertleri olarak, etkilenmemek mümkün değil. Bu sebeple bir gün de olsa hafta sonları kendimizi doğaya atıyoruz ve Japonların söylemiyle orman banyosu yapıp pozitif enerji yüklüyoruz.İşte yine böyle bir düşünceyle çıktık yola. Şairin dediği gibi; Mühim olan yürümek varmak değil,  Rüzgardı ileri atan vücudumu, adımlar değil, Ama yoldaydık hepimiz,  hemde aynı yolda.
Gece yağan yağmurla, çürümüş yapraklarların, tertemiz orman havası ile birleşen kokusunu, derinlerimize kadar çekerek başladık yürüyüşe. Zaman zaman ayaklarımızda, paletli bir iş makinası gibi toplansa da çamurlar aynı yoldaydık. Zirveye çıktığımızda bulutların arasından süzülen güneş ışıklarının yansımasıyla,  Ege ve Marmara denizi pırlanta gibi parlıyordu.  Saros’um, cennet körfezim bir başka görünüyordu bugün. Turkuaz Saros’un ortasında Kaşık adası, karşısında yeralan el yapımı FSRU ve altından geçen diri faya inat inci gibi görünüy, dimdik durup adeta bizi selamlıyor. Zirvede çevreyi gözlemlerken bir süre derinlere daldık , geçmişi düşündük, geleceği sorguladık zihnimizde. Sonra yağmurların etkisiyle yeşeren buğday tarlalarına ve gelin tacı gibi açan badem ağaşlarının çiçeklerine doğru aktık aşağıya. Tabiatı bir nebze sevindirse de bu yağışlar hala barajlar tam takır..  Önümüzdeki günlerde beklentilerimizi karşılayacak yağışı almazsak eğer bu yaz zor geçecek . Bu kuraklık mevsimsel kuraklığın da ötesinde, şimdiden tarımsal kuraklığın tehlike çanları çalmaya başladı bile. Su tasarrufunu ihmal etmeyelim, suyu boşa harcamayalım, unutmayalım; Tehlike çok yakın!