SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

OTOBÜS MUAVİNİ TIR FİLOSU SAHİBİ

OTOBÜS MUAVİNİ TIR FİLOSU SAHİBİ
Bu haber 12 Ocak 2021 - 20:38 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.
istan

Bir zamanlar otobüs muavinliği yapan Gebzeli Tahsin YAMAN, şimdi doğduğu Kırcaali’de nakliye sektöründe 25 araçlık TIR filosu ile nakliye ve 45 otobüsle üç vardiya TEKLAS firmasının personel taşımacılığını yapmakta.

Kırcaali yakınlarındaki Göklemezler (Stremtsi) köyü denince hep pehlivanları akla gelir. Son 50 yıldır Kırcaali güreş takımının çoğunu ve hatta Bulgaristan güreş milli takımına da en çok güreşçi veren Göklemezlerdir. Burada güreşin gelişmesinde hiç şüphesiz ki, Süleyman Musov’un büyük katkıları olmuştur. Onun sayesinde İsmail Kosukoğlu (Hüseyinov), Cemil Mehmedov, Osman Alanbey gibi çok başarılı güreşçiler yetişmiştir. Muratoğlu Mustafa (Yaman) da geçen asrın 70’li yılların ‘Kırcaali ARDA Güreş Takımı’nın başarılı güreşçilerinden biriydi. Her şey yolunda giderken, 1968 yılında Türkiye ile Bulgaristan arasında akraba göçü anlaşması imzalandı ve bazı güreşçiler de bu kapsama girdiler. Komünizmin ilerleyen yıllarda Bulgaristan Türklerine iyi gün göstermeyeceğini fark edenler, bu göçten yararlanarak, 1970’ten itibaren deyim yerindeyse Türkiye yollarına düştüler. Bu yolcuların arasında Mustafa Yaman’ın kayınpederi de vardı. Mustafa Yaman da, göç için sıradaydı, ancak ona kapılar 1974 yılında açıldı ve o da eşi ve iki çocuğuyla köyüne de güreşe de veda ederek Kocaeli’nin Gebze ilçesine yerleştiler. Kızı üç, oğlu Tahsin 6 aylıktı. O yıllarda Gebze civarında sanayi yeni yeni canlanıyordu. Mustafa Yaman fabrikada iş buldu, eşi de çocuklarıyla meşguldü.

Yıllar geçip gidiyordu. Çocuklar okula başlamışlardı fakat oğlu Tahsin pek okumaya hevesli değildi. Ortaokul ikiyi terk edip, otobüslerde muavinliğine başladı. Altı yıl süren bu meslekten sonra askerlik gelip çatmıştı. Tahsin Yaman mazot kokusunu almıştı bir kere bir de direksiyona geçme hevesi doğmuştu ki, artık nakliyecilikten uzak kalamazdı.

YILLAR SONRA DOĞDUĞU TOPRAKLARDA

Askerlikten terhis olduktan sonraki hayat hikâyesini Tahsin Yaman’dan dinliyoruz: ‘Askerlikten döndükten sonra dayım Mümin Yaman’la ‘Avrupalı Turizm’ şirketini kurduk. İşe iki ortak bir otobüsle başladık. Ben, iki yıl sonra bu ortaklıktan ayrıldım. Babam da o yıllarda Çayırova Şişe Cam’dan emekli olmuştu ve bana yardım elini uzatabilirdi. Benim artık kendi şirketim ‘SERTAY TURİZM’ vardı. Bu firma, 6-7 otobüsle hizmet veriyordu. 98 yıllarında Bursa-Kırcaali hattında yolcu taşımaya başladık. 2008 yılında Türk şirketi TEKLAS Kırcaali’de fabrika açınca, 2004 yılında faaliyete geçen “ONER TRANS” firmamızla bu firmanın personel taşımacılığını üstlendik. Bugün, 45 kadar otobüsle üç vardiya TEKLAS çalışanlarını taşımaktayız. Tabi zamanla bu firmanın ürünlerinin nakliyesini de aldık. Nakliye işleri ise ‘Yaman Lojistik’ firmamızın Türk ve Bulgar plakalı 25 adetlik TIR filomuzla Türkiye-Bulgaristan-Sırbistan üçgeninde gerçekleştiriyoruz. Yıllardır Kırcaali’deyiz. Zaten ben Kırcaali doğumluyum ve bunca yıl sonra tekrar doğduğum şehirdeyim. Vaktinde evlendik. Şu an 18 yaşında bir oğlum ve 8 yaşında kızım var. Eşim emekli ve Gebze’deki ailemizde çocuklarla ilgileniyor. Sekiz on yıldan beri benim de ömrüm Kırcaali-Gebze arası yollarda geçiyor.’ diyor başarılı iş adamımız. (MeTE)

KIRCAALİ HABER

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA