SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Ergene ve Muratlı’nın kurtuluşu

Ergene ve Muratlı’nın kurtuluşu
Bu haber 01 Kasım 2017 - 15:28 'de eklendi ve 439 kez görüntülendi.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan, Dünyaya örnek olan Kurtuluş Savaşımızın en şanlı sayfalarından biri 2 Kasım 1922 günü Muratlı’da açılmıştır.

Muratlılıla, Atatürk’ün “Vatanın bütünlüğünü ve milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözünü şiar edinerek, yokluk ve yoksulluk içerisinde verilen bu mücadelenin en ön safında yer aldı.

İşgale boyun eğmeyen, bağımsızlığı karakter edinen Muratlı, büyük bir ruhla kadını erkeği, genci yaşlısıyla yer alan tarihin akışını değiştiren bu savaşta, yoktan var olma mücadelesi veren bir ulusa umut oldu.

Muratlı var oluşunun iradesini hiçbir gücün kıramayacağını tüm dünyaya açıkça ilan etti. Bugün, özgür ve bağımsız yaşadığımız bu topraklarda bu coşkuyu, bu gururu, bu onuru aynı heyecanla yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün ilke ve inkılapları doğrultusunda, O’nun aydınlık yolunda bugün de aynı şevkle yürüyen Muratlı, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni her geçen gün daha da ileriye götürme kararlığını sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Muratlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yılını kutluyor, tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bu zaferin mimarı Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, sevgi ve saygı ile anıyorum

CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ CANDAN YÜCEER’İN

ERGENE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞ GÜNÜ MESAJI

Destanlarla dolu tarihimizin altın sayfalarında güzel Tekirdağ’ımızın, ilçelerimizin izi vardır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan Kurtuluş Savaşı’na bir büyük kahramanlık destanı da 95 yıl önce bugün Ergene’de eklendi.

Milli Mücadele’de işgale karşı başkaldıran, esaret zincirlerini kırıp atan, istiklali canlarından üstün gören Ergeneliler destanların en güzelini yazdı.

95 yıl önce kazanılan bu zaferi bugün, şanla, şerefle bir kez daha kutluyor; Ergene’nin düşman işgalinden kurtuluşunun mutluluğunu, gururunu aynı heyecanla yüreklerimizde yaşıyoruz.

Kurtuluş yolunda Anadolu’nun dört bir yanında verilen eşsiz direniş bütün mazlum halklara da örnek olmuş, bağımsızlık için gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimiz ve gazilerimiz, bizlere bu güzel vatanı bırakmışlardır.

Cumhuriyet ile taçlandırılan bu mücadelenin arkasında Türk milletinin canıyla, kanıyla ödediği diyet vardır, fedakârlık vardır, vatan sevgisi vardır, esarete hiçbir koşulda razı olmayan bir ulus vardır!

Bu güzel toprakları emanet eden şehitlerimize, gazilerimize kadar minnet duysak, ne kadar teşekkür etsek azdır.

95 yıl önce olduğu gibi Ergene esarete, işgale nasıl başkaldırdıysa bugün de, Cumhuriyetin kazanımları ve değerlerine el uzatanlara taviz vermeyecektir.

Bugün bizlere düşen görev aynı ruhla, canları pahasına bu toprakları bize vatan yapan şehit ve gazilerimizin emanetine sahip çıkmak, mücadeleyi gelecek nesillere eksiksiz anlatmaktır.

Ergene’nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünde, başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı için canını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Tüm Ergeneli hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dr. Candan YÜCEER

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA