SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

MEYDAN PROJESİ ELEŞTİRİSİ

MEYDAN PROJESİ ELEŞTİRİSİ
Bu haber 03 Haziran 2014 - 17:45 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Ferat Gülver; “Meydan projesi iki heykel, bir anıttan ibaret olmamalı”

Gazeteci Ferat Gülver, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın Cumhuriyet Meydanı Projesi için mimarlarla yaptığı istişare toplantısını eleştirdi.  Toplantıya sadece Özcan’ın mimar olan eşi ve CHP başkan aday adayının da aralarında bulunduğu 3-4 kişilik mimar grubunun katılmış olmasının, katılımcı yönetim anlayışına uymadığını öne sürdü.

Keşan Belediyesi’nin yeni Kapalı Pazar yerine taşınmasının doğru olmayacağını savunan Gülver, “Belediye yeni meydan projesinin yanında olmalı. Mevcut bina restore edilip tarihi bir görünüm verilerek kullanılabilir. Hatta düğün salonu başka bir alana taşınarak belediye ofislerine dönüştürülebilir” dedi.

 

////////

Gazeteci Ferat Gülver, Keşan Belediyesi’nin hayata geçirmeyi düşündüğü Cumhuriyet Meydanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Keşan Belediye Başkan aday adayı Gülver, Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın Meydan Projesi için Keşan’da bulunan mimarlarla bir bilgilendirme toplantısı yapmasının katılımcı yönetim açısından olumlu bir yaklaşım olduğunu ifade ederek, “Ancak toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Özcan ve İmar ve Şehircilik Müdürü Sebahattin Eren’in yanı sıra sadece Başkan Özcan’ın eşi Mimar Şengül  Özcan ile CHP Keşan Belediye Başkan aday adaylarından Mimar Şenol Yalı ve Mimar Hasan Savranoğlu  katılmış. Keşke daha çok katılımlı bir istişare toplantısı olsaydı. Gerçekten de ortak akılın benimsediği projenin hayata geçirilmesi düşünülüyorsa geniş katılım sağlanmalıydı.” diye konuştu.

PROJELER HALKA DA SORULMALI

Gülver, Meydan için hazırlanan 3 proje hakkında belediye internet sitesinde detaylı bilgi sunulmadığını kaydederek şöyle devam etti; “Belediye sitesinde projeler tek tek anlatılıp halkın oyuna sunulması daha katılımcı ve demokratik olur.

Köy Garajı ile Atatürk Parkı’nın bulunduğu 25 bin metrekarelik alana çeşitli donatıların yer alacağı meydan düşünüldüğü, projede ayrıca, içinde sergi salonu, kent müzesi, atölyeler ve gösteri salonu ile kafeteryanın yer alacağı bir kültür merkezi’nin bulunacağı açıklandı.

MEYDAN İKİ ŞEREFELİ CAMİİ İLE BÜTÜNLEŞMELİ

Keşan için sembol olabilecek bir proje hedefleniyorsa çok iyi hazırlanması ve kullanılabilir olması gerek. Hatta Atatürk Orta Okulu ve Keşan İmam Hatip Lisesi başka yere taşınarak Meydan büyütülüp İki Şerefeli Cami Meydan Projesi ile bütünleşmeli. Projeye her türlü etkinliklerin yapılabileceği orta ölçekli açılır – kapanır çatılı bir amfitiyatro da ilave edilebilir. Yazın sinema, tiyatro ve konser etkinlikleri düzenlenebilir ve Meydan çekim merkezi halini alır. “

BELEDİYE PAZAR YERİNE TAŞINMAMALI

Keşan Belediyesi’nin yeni Kapalı Pazar yerine taşınmasının doğru olmayacağını savunan Gülver, “Belediye yeni meydan projesinin yanında olmalı. Mevcut bina restore edilerek ve tarihi bir görünüm verilerek kullanılabilir. Hatta düğün salonu başka bir alana taşınarak belediye ofislerine dönüştürülebilir.  Böylece belediye halkın daha kolay ulaşabileceği mekana dönüşmüş olur.

BELEDİYE BİNASINI SATARAK PARK YAPMAK!

Oysa Başkan Özcan ve ekibi Keşan Belediyesi’nin bulunduğu alana 4 yıldızlı bir otel yapımını düşünüyor. Sanıyorum, Keşan Belediyesi’nin tekrar borçlanacak durumu olmadığı için belediye binasını satarak Cumhuriyet Meydanı Projesini finanse etmeye çalışıyor. Evet otel de ihtiyaç ama istenirse meydan projesi kendi başına ciddi bir kaynak oluşturulabilir. Belediye binasını satarak park yapmak ne kadar doğru bunu kamuoyunun takdirine sunuyorum ”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA