SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Mart ayı meclis toplantısı

Mart ayı meclis toplantısı
Bu haber 07 Mart 2021 - 21:49 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

Helvacıoğlu: Bugün ne değişti de kredi dayatması yapılıyor?

Keşan Belediye Meclisi’nin Mart Ayı Olağan Toplantısı 4 Mart 2021 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediyesi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda yapılan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantı saat 15.00’te başladı.

Pandemi tedbirleri kapsamında, oda ve borsa ile esnaf odaları ve muhtar temsilcilerinden az sayıda seyircinin kabul edildiği Meclis Toplantısı, Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlandı.

Toplantıda; Meclis üyeleri; Zafer Topçu ve Apti Kıyakoğlu, mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Helvacıoğlu, toplantının neden konferans salonunda yapıldığını anlattı.

Helvacıoğlu: “Keşan belediyemizin konferans ve tiyatro salonundayız. Bugün bu salonda olmamızın özel bir nedeni var. Yapım sürecinde sona geldiğimiz kültür sanat merkezimiz, kütüphanemiz ve konferans salonumuzu çok yakın bir zamanda hizmetine açacağız. Bir daha masraf yaptık ama aslında geçmiş dönemde yanlış yapılan bir durumu düzeltmiş olduk. Şimdi Keşan’a yakışan oldu. Umarım beğenmişsinizdir. Başta Turizm Bakanımız olmak üzere Sayın Vekilimize, İl ve ilçe başkanlarımıza Keşan adına hibe desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Buranın ismini de;

Meclisimiz ile birlikte sanatıyla kendini Türkiye’de ve dünyada kanıtlamış Keşanlı Klarnet Virtüözümüz

“Selim Sesler” olarak vereceğiz. Kıymetli sanatçımızın ismini hem kalbimizde hem de adına yakışır bu güzel komplekste hep birlikte yaşatacağız. Bu nedenle her birinize Keşan belediyesi Selim Sesler

Konferans ve Tiyatro Salonu’na Hoş geldiniz diyorum. 10 Mayıs 2014 tarihinde ebediyete uğurladığımız kıymetli sanatçımızı rahmetle anıyoruz.” dedi.

Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesi ile sürdü.

Toplantıda ilk olarak “Mevcut Pazaryeri Üst Kapaması ile Eski İtfaiye Alanına Kapalı Giyim Pazarı ve Otopark Yapımı Projesi ile ilgili; Kredi alınması halinde Belediyemizin Mevcut Bütçe Durumunun görüşülmesi, kredi yapısı uygunluğunun değerlendirilmesi ve kredi marifeti ile yapılması dışındaki alternatiflerin sunularak yeni kurulacak bir komisyonda değerlendirilmesi için gelecek meclise bırakılması hususunun karara bağlanması.” maddesi görüşüldü.

Helvacıoğlu, konuyla ilgili kürsüye geçti ve sunum destekli bir açıklama yaptı.

Projenin kredi ile yapılması raporu veren İmar Komisyonu, Bütçe Komisyonu’nun mali durum ile ilgili görüş almadığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Bu nedenle planlama yetersizdir ve düz bir karar verilmiştir. Kapalı giyim pazarının hangi projesi için İmar Komisyonu kredi kararı vermiştir. Kredi dışındaki yap-işlet-devret, toplu konut alanı ve Belkoop-Atakent modellerini niye görüşmüyoruz. Projelerin kredi ile yapılması kararını içeren imar komisyon raporu bir daha gözden geçirilmelidir. Mevcut pazaryeri üst kapaması kapalı giyim pazarı ve otopark projelerimizin yapımı için konuyu geçtiğimiz mecliste İmar Komisyonuna havale etmiştik. Bu hususta bütçe yapımızın ve kredi

durumumuzun göz önünde bulundurularak görüşülmesini ve karara bağlanmasını istedik. Birlikte tartışalım ve netice alalım dedik. Fakat üzülerek ifade etmek istiyorum ki; İmar Komisyonu daha inceleme yapmadan, CHP İlçe Başkanı Sayın Recep Pekcan’ın olumsuz söylemleri ile CHP Grubu konuyu zaten karara bağladı. CHP grubu ortağına bile sormadı. Bize saygıyı öğretmeye çalışanlar ortağına bile saygı göstermiyor. Komisyonlar; laf olsun diye toplanıyor. Çünkü çoğunluk karar veriyor lafa gelince demokrasi naraları atanları, kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Kararları vermek; CHP İlçe Başkanının değil Keşan halkının oylarıyla seçilmiş meclisin ve o meclisin kurduğu komisyonların görevi olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. 30 senedir Keşan’ı yönettiniz. Biz hala pazaryerini konuşuyoruz.” şeklinde konuştu.

7 yıldır pazaryerinin üstünün açık olduğunu ancak, 2 senedir bu konuda hesap sorulduğunu dile getiren Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi ben izninizle; yapmak istediğimiz projeleri ve kredi marifeti ile yapılması dışındaki alternatifleri tekrar çok kısaca sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Bu proje ilk açıklandığında üzeri kapalı bir şekilde tanıtıldı. Hatırlayacağınız üzere proje görselleri her platformda hatta belediyemizin o zamanki girişinde sergilendi. Biz burasını Çok Amaçlı Pazaryeri değil Çok Amaçlı Meydan Projesi olarak isimlendiriyoruz. Burada; fuarlar, etkinlik ve organizasyonlar, sempozyumlar, konserler, gösteriler, düğün ve cemiyetler, büyük toplantılar, milli bayram kutlama ve anmalar, fener alayları gibi programlar düzenlenebilir. Bir sonraki proje; eski itfaiye alanımıza yapmayı düşündüğümüz kapalı giyim pazarı ve otopark projemiz. Arsa alanı 5250 metrekare, 441 tezgâhlık kapalı pazar, 255 araçlık kapalı otopark. Pazaryerinin üstünün kapatılmasının maliyeti; 19 milyon 551 bin TL. Eski İtfaiye alanındaki projemizin maliyeti 22 milyon 396 bin TL. Mevcut pazaryerinin üzerinin kapatılmasının sadece gıda sektöründeki pazarcı esnafımıza cevap vereceğini belirtmiştik. Fakat cumartesi pazarımız yaklaşık 10 sokakta kurulmaya devam edecek. Bizim projemiz ile aynı zamanda Hastane Caddesi, meydan projesi kapsamında, parklama sorununa çözüm üretmiş oluyoruz. İmar Komisyonu’nun; bütçe durumunu incelemediğini ve mali yapı ile ilgili herhangi bir görüş almadığını biliyoruz. Bu projelerin; kredi kullanarak olmayacağını bütçe yapısını inceleyerek anlayalım istiyoruz.”

Millet İttifakı grubunun da kapalı giyim pazarı ile ilgili bir proje çalışması olduğunun ifade edildiğine vurgu yapan Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “8-10 milyon TL’lik bir maliyetten bahsediliyor. Keşke onlar da hazırlayıp verselerdi burada sunuma yansıtıp onu da görürdük. Öyle bile olsa yine de dikkatinizi çekmek istiyorum, kredi maliyeti açısından her bir Keşanlının cebinden 1000 TL kredi faizine gidiyor. Bizim hayata geçirmeyi düşündüğümüz projede; otoparkıyla, sosyal tesisleri ve modern üst kapama sistemleriyle yaklaşık 22 milyon maliyet oluyor. Buna 19 milyon TL de mevcut pazaryeri üst kapaması eklendiğinde KDV’leri ile yaklaşık 50 milyon TL’lik bir maliyetten söz ediyoruz. 8 yıl vadeli İller Bankası teminatı olursa 116 milyon geri ödeme aylık 1 milyon 214 bin TL. 66 milyon faiz ödüyoruz. Bütçenin %82’si genel gider ve masraflar. Biz ancak bütçenin %18’i ile hizmet gerçekleştirebildik. Kredi çekilmesi halinde bırakın hizmet etmeyi A4 kağıdı bile alamayız. Görevde olduğumuz 24 ay içinde; 24 milyon tasarruf ve 24 milyon TL de hibe destekleri ile yaklaşık 50 milyon TL bütçemize ve Keşan’ımıza katkı sağladık. Biten kredimiz yok. Kredilerimiz devam ediyor. 2021’de 7 milyon TL, 2022’de 5 milyon TL, 2023’te 4 milyon TL olarak devam edecek. Bu yıl yaklaşık 12 milyon TL de Erikli su ödemesi bizi bekliyor. İller Bankası kredi ödemesi ve devam eden krediler ile 2021 yılı kredi-faiz ödememiz yaklaşık 20 milyon TL olacak. İmar komisyonumuz, <Projeler kredi ile yapılsın> kararı alırken, bu raporları inceledi mi merak ediyorum? Hal böyle iken kredi kullanarak vatandaşlarımızı borçlandırmak yerine kaynakları kullanacağımız diğer alternatifleri niye görüşmüyoruz. Yap, işlet, devret modelinde geçmiş dönem meclisimizin tecrübesi var. Mesela işletilememiş ama Değirmen Tepe örneği var. Belkoop ve Atakent modeli tecrübemiz var. Daha önceki dönemlerde denendi ve yapıldı bunlar. Şimdi ne değişti de kredi dayatması yapılıyor. Bakın çok önemli; Belkoop’ta 688 adet, Atakent 1’de 532 adet Atakent 2’de 168 adet toplamda; 1388 adet daire yapıldı. %35 arsa payı ile belediyeye 485 adet daire payı girdi. Şu an; <Satılmasın, kredi alınsın> diye dayatılan projenin daire birimi olarak %80 fazlası kaç paraya satıldı, bu paralar nasıl aktarıldı? Bir kişi de desin ki; <Bu paralarla şunu yaptık> Bu paralar bütçeye girdiyse; pazaryeri neden kredi ile yapıldı? Yayla Arıtma neden kredi ile yapıldı? GÜNEKAB çöp rehabilitasyon için neden kredi alındı?

Altyapı için neden kredi alındı? Çöp arabaları için neden kredi alındı? Atık su arıtma var onu da zaten devlet yaptı daha kredisi başlamadı. Bakın dikkatinizi çekecek bir belge göstereceğim. Hani diyorsunuz ya sattırmayız diye bu 21 dönümlük arsa için; Mimarlar Odasına proje çizdirmek için yazı yazılmadı mı? İşte belgesi. Çok eski bir tarih de değil daha 2 yıl olmamış demek ki; <Aklın yolu bir>

Ama sonrasında 14 milyonluk SSK borcu haczi nedeniyle proje rafa kalktı. Başka ilginç bir konuyu daha gündeme getireyim; zamanında bu belediyede borca karşılık arsalar satılmadı mı? Alacaklara karşılık arsa satılmadı mı? 2004 yılından bu yana üzerine 700 daire yapılabilecek 94 adet mülk satılmadı mı? Sadece 100. Yıl Pasajı’nda 23 adet işyeri satılmadı mı? Bugünkü toplam rayiç değerleri ile planladığımız iki projeyi öder. Şimdi geçmişte tüm bu; yap, işlet devret modelleri, borca karşılık arsa satışları, Belkoop gibi toplu konut projeleri yapılmış ve denenmişken, bugün ne değişti de kredi dayatması yapılıyor? Biz halkımıza gideceğiz. Referandum yetkimiz var. Bu önemli projeleri öz kaynaklarla mı yapalım, yoksa kredi çekip belediyemizi ve vatandaşımızı faiz yükü ile borçlandıralım mı diye soracağız. Bunu anketler ve kamuoyu araştırmaları ile de güçlendireceğiz.”

Grup sözcülerinin konu hakkındaki görüşlerini bildirmesinin madde oy çokluğu ile red edildi.

Meclis, Yukarı Zaferiye Mahallesi 1442 ada, 7 ve 8 nolu parselde bulunan Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksinin Üzerinin Kapatılması amacıyla hazırlatılan projenin ve 842 ada da (Eski İtfaiye

İstasyonu) Keşan Belediyesi adına kayıtlı taşınmaz üzerine Katlı Otopark ve Manifaturacılara Pazaryeri olarak yapımının; Belediyemiz mülkiyetindeki E=1,00, 7 Kat Konut İmarlı 1310 ada, 3 ve 4 nolu parseller ile finanse edilmesi konusuna ait Komisyon Raporunun görüşülmesiyle sürdü.

Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nda madde ile ilgili yapılan görüşmelerde Millet İttifakı söz konusu projelerin kredi kullanılarak yapılması, Cumhur İttifakı üyeleri ise bütçenin uygun olmaması nedeniyle projelerin öz kaynaklar kullanılarak hayata geçirilmesi yönünde karar aldı.

Madde ile ilgili grup sözcülerinin görüşlerini bildirmesinin ardından yapılan oylamada, Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksinin üzerinin kapatılması ve Eski İtfaiye İstasyonu’nun bulunduğu alana Katlı Otopark ve manifaturacılara pazaryeri yapılması projelerinin komisyon raporu doğrultusunda kredi kullanılarak yapılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantı, “7221 Sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında ki Kanunun 6.maddesi ile İmar Kanununun 8.maddesine eklenen “İmar planlarında bina yükseklikleri

yençok=serbest olarak belirtilemez.” hükmü gereği İlçemiz genelinde yençok=serbest nizamlı yapı

adalarında “Plan Tadilatı Yapılması” konusuna ait Komisyon Raporunun görüşülerek karara

bağlanması.” maddesi ile sürdü.

İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal’ın komisyon raporunu okumasından sonra Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nun raporu doğrultusunda madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı, Erikli Sahiline İçme ve Kullanma suyu temini amacıyla “Erikli Sahili İçme Suyu Terfi ve Şehir Şebeke Hattı Yapım İşi” kapsamında Erikli köyünde bulunan 171 ada 17 parseldeki 2154,82 m²lik taşınmazın su deposu alanı olarak satın alınması konusuna ait Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanması maddesinin görüşülmesi ile sürdü. Su Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran’ın bilgilendirmesinden sonra madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, ilçedeki mahalle muhtarlık hizmet binalarına ait faturaların 400 TL’ye kadar kısmının

ödenmesi ve kırtasiye yardımı yapılması hususunda verilen önergeye ait Komisyon Raporunun

görüşülerek karara bağlanması ile süren toplantıda; Muhtarlık İşleri Müdürü Murat Sezen’in bilgilendirmesinden sonra muhtarlara cansuyu olacak madde oybirliği ile kabul edilmesi ile sürdü.

Toplantı, Sınırlı Sayılı 25 No’lu Şehir içi Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin sivil ücret tarifesi talebine ait Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanması ile sürdü.

Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz’ın bilgilendirmesi sonrası 2,75 TL olan sivil ücret tarifesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda oybirliği ile 3 TL’ye çıkarıldı.

Meclis’te Büyük Cami Mahallesi Gökhan Sokak’ın İçkili Yerler Bölgesine alınmasını içeren madde ise Komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile reddedildi.

Meclis toplantısında, Keşan Belediyesi Oto Galericiler Sitesi Yönetmeliğinin “Kapsam” başlıklı (e) bendinin yeniden düzenlenmesi talebine ait Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanması maddesi de komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğüne yapılacak 3 adet aracın hibe edilmesi konusuna ait Komisyon Raporunun görüşülerek karara bağlanması maddesi ile sürdü.

“Hayırlı olsun” dilekleri ile madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra İsim Belirleme Komisyonu’ndan gelen 2021/02 Sayılı Raporun görüşülerek karara bağlanması maddesi ele alındı.

Bilgi İşlem Müdürü Yasin Paçaman, İsim Belirleme Komisyonu raporundaki bilgileri şu şekilde paylaştı:

– Merhum Milletvekili Erdin Bircan’ın isminin yeni açılacak ring yoluna verilmesi talebi, ilçemizde 18. Madde uygulamalarının kesinleşmesinden sonra değerlendirilmesi oybirliği ile kabul edildi.

– Merhum Milletvekili Süleyman Sabri Öznal’ın ismi Belediyeye ait Atık Su Arıtma Tesisi’ne verilmesi önerildi. Tesisin yeni adı Süleyman Sabri Öznal İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi olarak komisyon tarafından oybirliği ile önerildi.

– Şehit Mustafa Kayın’ın ismi Efes Bulvarı üzerindeki Keşan Çanakkale Karayolu üzerindeki üst geçide verilmesi önerildi.

– Merhum Klarnet Virtiözü Selim Sesler’in ismi Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ndeki salona verilmesi ve yeni adının Selim Sesler Tiyatro ve Konferans Salonu olması önerildi.

– Merhum Polis Erol Elmas’ın ismi Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 753 Ada 10 parseldeki semt sahasına verilmesi önerildi ve komisyon oybirliği ile bu öneriyi kabul etti.

-Evren Bulut isminin ilçedeki meydan, bulvar ya da caddeye verilmesi önerisi ilçede devam eden 18. Madde uygulamalarının kesinleşmesinden sonra değerlendirilmesi komisyon tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Komisyon raporu doğrultusunda madde Meclis tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda; İspat Cami Mahallesi 88 Ada, 1 No’lu parselde bulunan Akaryakıt İstasyonu alanının arka bahçe çekme mesafesine ilişkin “Plan Tadilatı” talebi oy birliği ile Bayındırlık ve İmar Komisyonu’na havale edildi.

Meclis Toplantısı’nda Yukarı Zaferiye Mahallesi Paşayiğit Caddesi’nde bulunan 1268 Ada, 17 No’lu parselde “Plan Tadilatı” yapılması talebi hususunda alınan 2021­47 Sayılı Meclis Kararının iptal edilerek askı sürecinin durdurulması hususu da oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda; Evreşe Caddesi üzerinde bulunan 1818 m2.lik Park Alanı olarak ayrılan bölgenin, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45.maddesi gereğince açık artırım usulü ile 10 yıla kadar ihaleye

çıkarma yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi hususu oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısı Belediyeye, BURULAŞ (Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeleri San. ve Tic.A.Ş.) tarafından, bedelsiz olarak hibe edilecek olan 16 BZP 08 Plakalı, 2007 model Mercedes Solo Tipi 1 adet Otobüsün kabul edilmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılabilmesi için Belediye Başkanı

Mustafa Helvacıoğlu’na veya görevlendireceği bir Başkan Yardımcısına yetki verilmesi maddesi ile sürdü. Madde hakkında bilgilendirme yapan Mustafa Helvacıoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Keşan’a selamlarını ilettiği videosunu Meclis üyelerine izletti ve araç desteği için teşekkürlerini iletti.

Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü isminin Kültür, Gençlik ve Spor İşleri Müdürlüğü olarak değiştirilmesi ve Muhtarlık İşleri Müdürlüğü isminin Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü olarak değiştirilmesinin ve Muhtarlık İşleri Müdürlüğünün Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Muhtarlık İşleri Birimi olarak görevine devam etmesi hususunun oybirliği ile kabul edildiği toplantıda mücavir alan olan Erikli Sahili’ne getirilecek içme ve kullanma suyu için abonelerden su bağlantı

bedelinin tespit edilmesine ait konu Nisan Meclisi’nde görüşülmek üzere oybirliği ile kabul edildi.

Cumhur İttifakı tarafından verilen Belkoop ve Atakent gibi toplu konut yapılması konularını içeren önerge ise bir sonraki Meclis’te görüşülmek üzere Bayındırlık ve İmar ile Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildi.

Yine Cumhur İttifakı tarafından verilen Keşan ve Edirne’ye birçok hizmeti olan geçmiş dönem AK Parti Edirne Milletvekili ve Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın isminin uygun bir alana verilmesi önergesi de oy birliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda Paşayiğit Mahallesi’nde Biyokütle Enerji Santrali yapılmasını içeren ilave gündem maddesi oybirliği ile Bayındırlık ve İmar Komisyonu’na havale edildi.

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, Meclis Üyesi Apti Kıyakoğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olduğunu bildirdi ve Meclis adına geçmiş olsun dileklerini iletirken Meclis Üyesi Müslim Çekiç de hamallık ve müzisyenlik yapan vatandaşlara verilecek desteğin durumuyla ilgili bilgi verilmesini istedi.

Bu bölümde söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, tüm Meclis’in müzisyenler ve hamallara destek verilmesi konusunda hemfikir olduğunu ancak ilgili yönetmeliğin Sayıştay’dan onayının gelmesini beklediklerini bu onay geldikten hemen sonrasında desteğin dağıtımına başlayacaklarını kaydetti.

Toplantıyı kapatan Helvacıoğlu, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ve bölgesine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Nisan Ay Meclis Toplantısı 8 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA