SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kırklareli Üniversitesi’nden Birleşmiş Milletler Raporuna Katkı

Kırklareli Üniversitesi’nden Birleşmiş Milletler Raporuna Katkı
Bu haber 20 Şubat 2014 - 14:13 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi.

 

Raporun Türkiye Bölümü Kırklareli Üniversitesi Akademisyenlerinden

Kırklareli Üniversitesi, uluslararası nitelik taşıyan Dünya Küçük Hidroelektrik Kalkınma Raporu’na sunduğu bilimsel katkı ile sektörün dev kurumları ile yan yana geldi. Birleşmiş Milletler Endüstriyel Kalkınma Örgütü (UNIDO) ve Uluslararası Küçük Hidroelektrik Enerji Merkezi (ICSHP) öncülüğünde hazırlanan raporun Türkiye’ye ayrılan bölümü Kırklareli Üniversitesi’nden alınan akademik destek sayesinde oluşturuldu.

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan hidroelektrik gücünün küçük çaplı üretim santralleri aracılığıyla değerlendirilmesine ilişkin hazırlanan BM destekli rapor yayınlandı. Söz konusu rapora sektörün dünya çapındaki dev firmaları ve ilgili kurum ve kuruluşlar katkı sağlarken ülkemiz adına destek ise Kırklareli Üniversitesi’nden geldi. Raporun Türkiye’ye ayrılan bölümü Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahtiyar Dursun ve Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Cihan Gökçöl tarafından hazırlandı.

Türkiye dahil dünya ülkelerinin büyük bölümünü içine alan geniş kapsamlı raporda ülkemizde enerji üretiminde kullanılan kaynaklar, hidroelektrik üretimi, küçük çaplı hidroelektrik santralleri ve yenilenebilir enerji politikası hakkında bilgilere yer verildi. Raporun ilgili bölümünde küçük hidroelektrik santrallerinden elde edilebilecek potansiyel güç ve bu potansiyelin mevcut kullanım durumu üzerinde duruldu. Bahsi geçen rapora ülkemizden katkı sağlayan tek kurum olan Kırklareli Üniversitesi logosu da raporda bulunan az sayıdaki destekçi kurum logoları arasındaki yerini aldı. Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, bahsi geçen rapora sağladıkları desteğin önemine değindiği açıklamasında çalışmalarından ötürü ilgili öğretim elemanlarına teşekkür etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA