SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Kıran“Nadide Eserimizin Bu Hale Gelmesi Bizi Çok Üzdü”

Kıran“Nadide Eserimizin Bu Hale Gelmesi Bizi Çok Üzdü”
Bu haber 08 Mayıs 2021 - 1:04 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

 Batı Trakya’yı ziyaret eden Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran,Dimetoka’da esrarengiz bir şekilde yanan tarihi Beyazıt  Camisi’ni de ziyaret etti.

Gazeteci <ilhan Tahsin’in konu ile haberi şöyle:

“Bizim Tarihimizin nadide bir eserinin, bu hale gelmesi tabii içimizi bozdu, çok üzüldük.”

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Dimetoka’da daha önce yanan tarihi Beyazıt Camii’ni ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın Ramazan dolayısıyla iki günlük Selanik ve Batı Trakya’ya gerçekleitirdiği özel ziyaret Dimetoka’da son buldu.

Bugün 6 Mayıs Perşembe Gümülcine ve İskeçe’deki ziyaretlerinin ardından Dimetoka’ya geçti. Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı, Atina’dan Dimetoka’ya gelen Yunanistan Kültür Bakanlığı Genel Sekreteri Georgios Didaskalu karşıladı.

Genel Sekreter Georgios Didaskalu, Bakan Yardımcısı Kıran’a, yangından uzun bir süre sonra camide yeniden başlayan restorasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Kıran da Dimetoka’daki Beyazıt Camii’nin Balkanlar’daki en büyük camilerinden biri olduğunu ve bu vesileyle tarihi bir kültür mirası olarak kendileri için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Bakan Kıran özetle şunları söyledi:

“Tarihi eserlerin restore edilmesini, ihya edilmesini önemsiyoruz”

“Bizim tarihimizin nadide bir eseri, bu hale gelmesi tabii içimizi bozdu, çok üzüldük. Dolayısıyla bir an evvel bu eserimizin ihya edilmesi ve yeniden ayağa kaldırılması çok önemli. Bu konuda hızlı hareket edilmesini bekliyoruz. Restorasyon projeleri tabii ki üzerinde titizlikle durulması gereken projelerdir, özellikle aslına uygun yeniden restore edilmesi çok önemli.

Biz de Yunanistan tarafından aynı saygıyı ve sorumluluğun gösterileceğine inanıyoruz. Bizim bu konuda ciddi bir tecrübemiz var Türkiye olarak. Bu tecrübeyi de gerek duyulduğu takdirde buraya aktarmaya hazırız.

Ben de dünden beri Selanik başta olmak üzere Osmanlı’dan kalan birçok eseri ziyaret ettim. Bunlar tabii ki Türkiye ile Yunanistan arasında ortak eserler, bir kısmını metruk halde olduğunu görünce açıkçası çok üzüldüm.

“Restorasyon çalışmaları çok uzun sürüyor”

Biz Türkiye’de birçok kiliseyi, farklı inanç gruplarına ait eseri ihya ettik, ayağa kaldırdık. Eserler bizim hiç şüphesiz iki ülke arasındaki ortak kazanımlar, bu kazanımlara birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Biz bu eserlerin restore edilmesini, ihya edilmesini önemsiyoruz. Bir an evel ihya edilir ayağa kaldırılırsa bu eserler, tabii ki restorasyon sürelerinin uzun sürdüğüne dair birtakım gözlemlerim oldu. Bu uzun restorasyon süreleri malesef restorasyonların tamamlanamayacağına dair özellikle soydaş toplum nezninde bir inanca vesile olmuş.

Bu kadar uzun sürmesi restorasyonların tabii imkanlar dahilinde olabilir ama biz bu restorasyonların tamamlanabileceğine inanıyoruz. Bu çabaları hızla tamamlamak çok daha önemli. Bir an önce bu eserlerin ayağa kaldırılması, ihya edilmesi bizim için büyük önem taşıyor.”

Sorun sonradan çözüldü ve Bakan yardımcısı Kıran’ı karşıladı

Tabii ki Dimetoka’da yaşayan soydaşları da konuk Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı yalnız bırakmadı ve Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır küçük oğlu ile birlikte Bakan Kıran’a Beyazıt Camii’nin bir fotoğrafını hediye etti.

Ancak Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Dimetoka’ya gelmeden önce, Emniyet güçleri, Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır ve eşinin Bakan Kıran’ı karşılamalarına güvenlik gerekçelerini öne sürerek müsade etmemiş, ancak Konuk Bakan Yardımcısı Kıran devreye girdikten sonra da olay çözüldü ve Başkan Macır misafir Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran karşıladı ve ayak üstü sohbet etme fırsatı buldu.

Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran buradaki ziyaretin ardından İpsala sınır kapısı üzerinden Türkiye’ye döndü.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA