SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan’da Turizm Haftası etkinliği

Keşan’da Turizm Haftası etkinliği
Bu haber 23 Nisan 2014 - 13:30 'de eklendi ve 189 kez görüntülendi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, hizmet sektöründe ihracatın yüzde 19.2’sini ,dış ticaret açığının  da yüzde 34.6’sını turizm gelirlerinin karşıladığını söyledi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) tarafından Turizm Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Başaran, Türkiye’nin kongre turizminde 40’ıncı sıradan 9’uncu sıraya,turizmde de dünya’da 21’inci sıradan 6’ıncı sıraya geldiğini bunu da başarı olduğunu belirtti.

Bu gün Türkiye’nin turizmde dünya’da ilk 5 sıra arasına oynadığına işaret eden Ulusoy,hizmet kalitesinin düşürülmemesi gerektiğini ifade etti.

Başaran,sözlerine şöyle devam etti:”1960’lı yıllardan bu günlere geldik. Şimdi şampiyon olmak kolaydır. Şampiyonluğu korumak isezordur. Kongre turizminde 40’tan 9’a geliyorsunuz. Turizmde 21’inci sıradan 6’ıncı sıraya geliyorsunuz. İlk 5’e oynuyorsunuz. Klimalı otobüs sayısı 8 bin. Klimalı küçük araba sayısı 6 bin. Rent a car  da  40 bin. Bunlar az rakamlar değil. Şampiyonluğu korumak hizmetle olur. Eğer hizmet kalitesini düşürürseniz bu işi bir daha elde edemezsiniz.”

 

Turizmde  fiyatlarda oynama yapılmayacağına da vurgu yapan Ulusoy, bu gün Yunanistan’dan olsun, Bulgaristan’dan olsun  gelen misafirlere  fiyat politikasını istikrarlı bir şekilde sürdürmek gerektiğine işaret ederek :” Çin’den gelen Japonya’dan gelene eğer bir defa geliyor gözüyle bakarsanız, geleceğiniz fındık ağacına benzer. Gelecek sene fındık alamazsınız. O fidanı kurutmamanız lazım.O fidan gelen müşteridir.  Hizmet kalitesi ile fiyat politikasını denk düşürmeniz lazım.

2023 hedeflerimiz var. Bunları artık aşağı çekiyoruz. Yılda turizmden 50 milyar  dolar döviz.50 milyon  ziyaretçi.2023 yılında yapacağımız hesaplamaydı.Ama  rakamı 2018 yılında yakalayacağımızı umut ediyorum. Eğitimi tamamlamış bir Türkiye var.1980 yılında eğitilmiş eleman açığımız 40 bin,1990 yılında 20 bin şimdi ise sıfır.Şimdi İç eğitimini tamamlıyoruz.Otellerimiz bir laboratuar gibidir. Mutfaklarımız pırıl pırıldır.Sağlık,ulaşım ve konaklama standardını yakalayan Türkiye’dir. Dünya’da otellerimiz birinci olmaktadır.”şeklinde konuştu.

Toplantıya, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı,İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu,KTSO üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA