SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

KEŞAN’DA GEÇEN YIL 288 TRAFİK KAZASI OLDU

KEŞAN’DA GEÇEN YIL 288 TRAFİK KAZASI OLDU
Bu haber 05 Mayıs 2014 - 18:38 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Her yıl 05-11 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolu Trafik Güvenliği Haftası İlçemizde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.
05.05.2013 Pazartesi günü saat 10.00’da Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda Karayolu Trafik Güvenliği Haftası nedeniyle program düzenlendi.
Programa, İlçe Kaymakamımız Sayın Bekir Dınkırcı, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
İlçe Kaymakamımız Sayın Bekir Dınkırcı yaptığı konuşmada, “Esas olan insan hayatıdır, insan hayatını sürdürülebilir kılmaktır. Bunun için hepimize iş düşüyor. Hiç kimse önce trafik kurallarına uymayı karşıdakinden beklemesin. Eğer bizler kurallara uyarsak, toplumunda uyduğunu göreceğiz. Araç kullanırken konuşulan cep telefonu, kişi üzerinde 80 promil alkol etkisine eşit geliyor.
Kendimizi daha da geliştirebilmek adına trafik güvenliği konusunda öncelikle anaokulları ve ilkokullar hedef kitlemiz olmalı. Buradan sonra aşamalar halinde ortaöğretim grupları ve meslek grupları hedef alınmalıdır.
Bizler her bir araca trafik polisi yerleştiremeyiz ama sevgili gençlerimizi ve öğrencilerimiz yetiştirdiğimiz takdirde her biri trafik uzmanı olacaktır.
Bu haftadan itibaren öğrencilerimizi fazla sıkmadan belirli aralıklarla okullarımızda trafik güvenliği konusunda sözel eğitimin yanında görsel temaların ve videoların olduğu dersler işleyelim. Bu tür eğitime çok büyük ihtiyacımız var. Bundan sonraki aşamada ilkyardım kursları gelecektir. Kazalardan sonra her geçen zamanın ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yaralılara bilinçli bir şekilde eğitimli kişiler tarafından uygulanacak müdahaleler birçok canın kurtarılmasını sağlayacaktır.
Son 10 yılda Türkiye’deki kaza sayısı 9.553.227, hayatını kaybeden insan sayımız ise maalesef 42.447’dir. Geçen yıl 3.685 vatandaşımızı kaybetmişiz. Geçen yılki yaralı sayımız 274.829, son 10 yıldaki yaralı sayısı ise 2.026.986’dır.
İlçemize baktığımızda geçen yıl emniyet ve jandarma bölgesinde toplam 288 trafik kazası meydana gelmiş ve maalesef 12 kişi hayatını kaybetmiş ve 238 yaralımız olmuş. Bu yıl ise ilk 5 ayda 92 kaza meydana gelmiş ve bunun sonucunda 110 yaralımız olmuş.
İlçemizde Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne kayıtlı 27.472 araç var. Yabancı plakalı yaklaşık 5.000 aracıda sayarsak toplam 32.472 araç bulunmaktadır. Nüfusumuz ise 80.000 rakamların dili ile konuşulduğunda sürücü dediğimiz insan araçtan indiği an yaya oluyor. Yaya dediğimiz insan araca bindiği an ise sürücü oluyor. Bölgenin demografik yapısı itibariyle ortalama her evde 3-4 kişinin olduğunu var sayarsak nerdeyse her evde birden fazla araç olduğu karşımıza çıkıyor.
Cadde genişliklerimiz belli. Benim istirhamım şu, kimsenin kimseyi eleştirmeye ihtiyacı da yok, gerekte yok. Ben İlçe Kaymakamı olarak kendimi öz eleştiriye tabii tutayım. Gelin bu gün itibariyle bunun miladı olsun. Buradaki Kamu, özel, sivil, sosyal herkes bu bağlamda ortak ve bütüncül bir çalışma başlatalım. Yaşanan kayıplar çok ciddi canlar yakıyor. Geriye kalan engelli insanlarımız var. Bu ailelerin hayatı kararıyor. Bunun nedeni kurallara uyulmadığından kaynaklanıyor. Ölümlü trafik kazalarındaki nedenlere baktığımızda önemli bir bölümlü kişisel kusurdan, yaya veya sürücü kusurlarından meydana geliyor. Bu konuda hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bunun için önce eğitim sonra ilkyardım konuları ve birbirimizi destekleyecek ortak çözümler üretmeliyiz. Elimizdeki fiziki imkânlar ölçüsünde en uygun çözümü bulmak zorundayız. Bunu yaparsak inşallah önümüzdeki sene hayatını kaybeden ve yaralı sayılarını minimize edebiliriz diye düşünüyorum.
Özellikle okullarımıza yönelik çalışmaları çok önemsiyorum. İlkyardım, müdahale, kurtarma ve trafik kazalarını önleyici tedbirlere yönelik olarak çocuklarımızı eğitmekten başka çaremiz yok. Eğer bunu başarabilirsek her araçta bir trafik görevlisini göreceğiz ve çocuklarımız sayesinde trafik kazalarını minimize edeceğiz. Programında düzenlenmesinde emek destek ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.
Sayın Kaymakamımız konuşmasının son bölümünde, “30 Haziran 2014 tarihinin doğal gaz konusunda son tarih olduğunu hatırlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeler doğrultusunda Kamu kurum ve kuruluşlarımız ödeneklerini talep etsinler. Elektrik abone sayımızın eğer %60’ını yakalayabilirsek doğal gaz ilçemize gelecektir. Bunun içinde elektrik abonesi olanların Keşan Özel İdare Müdürlüğü’nün Ziraat Bankası Keşan Şubesinde açılan doğal gaz hesabına 335TL yatırması gerekiyor. Bu konuda ilerleyen günlerde geniş katılımlı bir toplantı düzenleyeceğiz.” Dedi.
Daha sonra okullarda Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon, resim yarışmalarında derece giren öğrencilere ve seçilen yılın sürücülerine protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.
Daha sonra etkinlikler kapsamında saat 13.30’da Keşan Belediyesi Bandosu eşliğinde Sağlık Lisesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı.
Katılımcılar tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen sergi gezilerek, örnek trafik kazasına müdahale izlendi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA