Keşan Haber
reklam

Keşan’a yeni hayvan barınağı yapılacak

Keşan’a yeni hayvan barınağı yapılacak
Bu haber 03 Ekim 2016 - 16:41 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.
reklam

Keşan Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekimi Mahmut YILDIRIR  4 Ekim Hayvanları koruma günü için yaptığı açıklamada;

“ Keşan Belediye sınırları içerisinde ve sahillerdeki sahipsiz sokak hayvalarına, Müdürlüğümüz bünyesinde ki; 2 Veteriner Hekimi, 2 Veteriner Teknikeri ve 3 Yardımcı Personel ile hizmet vermekteyiz. Belediyemizin Geçici Hayvan Barınağı ve ameliyathanemizde sahipsiz sokak hayvanlarının kontrolsüz çoğalmalarının önüne geçmek için kısırlaştırma ameliyatları ve cerrahi operasyon gerektiren yaralanmalarda, Veteriner hekimlerimiz dahilinde ve kontrolünde tedavileri yapılmaktadır. Geçici hayvan barınağımızda sahipsiz köpekleri 15-20 gün süre ile barındırabilmekteyiz. Barınağımızda gerekli durumlarda karantina bölümü, yavru köpek bölümü, hasta köpek bölümü ve sahiplendirilebilecek köpekler bölümü bulunmaktadır. Gerektiği durumlarda tüm sahipsiz hayvanlara müdahale edilmektedir. Topladığımız sahipsiz sokak hayvanlarının gerekli tedavileri, aşıları ve müdahale gerektirecek durumları tamamen iyileşene kadar geçici hayvan barınağımızda misafir edilir ve 3 şekilde işaretlenir. İşaretlerimiz küpe, çip takılması ve karnına dövme yapılarak kayıt altına alınır. Daha sonrasında öncelikle sahiplendirilmeye çalışılmaktadır. Bu zaman zarfı içerisinde sahiplenen olmaz ise 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun 6. Maddesi uyarıca alındığı noktalara doğal yaşamlarına bırakılır. Bırakılan bu hayvanlar gezici ekibimiz tarafından belli aralıklar ile kontrol edilmektedir. Vatandaşlarımızın yapmış olduğu hasta, yaralı hayvanlar ile ilgili ihbarlar titizlik ile değerlendirilmektedir. Müdürlüğümüzce şehrimizin belli noktalarına monte ettiğimiz sokak hayvanları sulukları mevcuttur. Sulukları Erikli, Yayla sahillerinde ve Keşan merkezde daha fazla noktada bulunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle kış aylarında Keşan merkez ve sahillerdeki sokak köpeklerinin beslenmesinde zorluk çeken hayvanlar için mama dağıtımı yapılmaktadır.

Sahipsiz sokak hayvanlarının da toplumun bir parçası olduğunu kabul edip onlar ile birlikte yaşamayı bilmeliyiz. Hayvan sahiplerinin de bakmış oldukları hayvanların kimlik kartlarının çıkartmaları, aşılarını tamamlatmaları, Belediyemize kayıt altına aldırmaları ve sorumluluklarını taşımları gerekmektedir. Çocuklarımıza hayvan edinmeden önce sorumluluklarının neler olacağı anlatılmalıdır. Hayvanlarında birer birey oldukları, onlarında zorunlu ihtiyaçlarının olduğu unutulmamalıdır. Bu sorumlulukları yerine getirebileceklerse hayvan sahiplenilmelidir.  Hayvanlar 24/06/2004 tarih ve 5199 sayılı kanun ile sahipli ve sahipsiz hayvanların hakları koruma altına alınmıştır. Tüm çalışmalarımız bu kanun ve uygulama yönetmeliği esasında yapılmaktadır. Kanun gereği Belediye olarak sahipli hayvanlara herhangi bir müdahalede bulunamamaktayız.

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri olarak bizler sokak hayvanlarını yılda bir gün değil yılın her günü hatırlamaktayız. İmkanlarımız dahilinde yapılabilineceklerin en iyisini yapmak için gayret etmekteyiz. 4 Ekim Hayvanları koruma günü’nün  asıl amacı insanlarda hayvan sevgisini geliştirmek ve bu sevginin devamlılığını sağlamaktır. Hayvan sevgisi, insanları birbirine daha çok yakınlaştırır. Yardımlaşma duygusunu geliştirir. Tabiatı sevmeyi ve korumayı öğretir. Bu güzel duygu ve davranışlar mutluluğumuzu arttırır. İnsansız bir dünya düşünemediğimiz gibi hayvanların olmadığı bir dünyada düşünemeyiz.

Mevcut geçici hayvan barınağımızın kapasitesi bakımından, tıbbi müdahale açısından Keşan ve mücavir alanlarındaki sokak hayvanlarımız için zaman içerisinde yetersiz kalmıştır. Bunlar göz önüne alınarak; Paşayiğit Mahallesi Kocayarma Mevkii ormanlık alanında 72.000 m2’ lik  bir alanda imkanları ve kapasitesi daha geniş bir hayvan barınağı projemizin çalışmaları devam etmektedir. Buradaki barınağımız hayata geçirildiğinde imkanları daha fazla olan bir ameliyathanemiz, doğal yaşam alanları ve daha geniş imkanlar ile hizmet vereceğiz.” Dedi.

 

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER