SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Keşan Menzil Hastanesi, sinematografik tarzda belgesel oluyor

Keşan Menzil Hastanesi, sinematografik tarzda belgesel oluyor
Bu haber 09 Haziran 2022 - 22:48 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.

Keşan’ın tarihi geçmişini en doğru şekilde gelecek nesillere aktarma amacıyla çalışan Keşan Belediyesi, Çanakkale Savaşları Döneminde cephe gerisinde menzil hastanesi olarak görev yapan ve şimdi Keşan Kent Müzesi olarak faaliyetine devam eden Eski Hastane Binası’nın geçmişini belgesel haline getiriyor.

Keşan’ın tarihine ışık tutan, Çanakkale Savaşları’nda cephe gerisinde menzil hastanesi olarak kullanılan, Keşan Belediyesi tarafından vizyon bir proje ile Kent Müzesi’ne dönüştürülen Eski Hastane Binası’nın geçmişi “Çanakkale Savaşı’nın Sessiz Tanığı” adıyla Keşan Belediyesi tarafından sinematografik tarzda belgesel oluyor.

Ulusal ve uluslararası yayın mecralarında yer bulabilecek, sinematik yaklaşımla kurgulanacak belgeselde, Çanakkale Savaşları’nda cephe gerisinde neler yaşandığına, savaşın acılarının en fazla yaşandığı menzil hastanelerinden biri olan Keşan Menzil Hastanesi’nin sessiz tanıklığında şahit olunacak.

Belgeselde; Çanakkale Muharebelerinde Keşan Menzil Hastanesi’nin önemi, hastanede tedavi altına alınan erler ve subayların kim olduğu, Çanakkale Savaşları’nda cephede yaralanan askerlerin hastanelere sevk sürecinin nasıl olduğu, o dönemde hastanede görev yapan; doktor ve hemşire isimsiz kahramanların hikayeleri, tedavi gören askerlerin günlüklerinden ve mektuplarından alıntılar, Keşan’ın muharebeler esnasında durumu, hastanenin; dünü, bugünü ve tarihi süreçteki değişimi, hastanenin restorasyon süreci, tarihe tanıklı eden kişilerin hikayeleri, uzman askeri tarihçi ve akademisyenlerin röportajlarına yer verilecek.

Belgeselde ayrıca Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Keşan’ın tarihteki yeri ve Keşan Menzil Hastanesi’nin Kent Müzesi olarak ayağa kaldırılmasına yönelik kapsamlı röportaja da yer verilecek.

TRT, NTV, ABC, ZDF ve BBC gibi birçok ulusal ve uluslararası kanala belgeseller hazırlayan yapımcı ve Yönetmen Gökhan Tarkan Karaman tarafından çekilecek belgesel, Türkçe seslendirmeli ve Türkçe altyazılı olacak.

Belgeselin Keşan’ın 100. yılında izleyiciler ile buluşturulması hedefleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA