SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

 Kakava Ateşi 26′ ncı Kez Yanacak

 Kakava Ateşi 26′ ncı Kez Yanacak
Bu haber 23 Mayıs 2016 - 15:25 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Kırklareli Belediyesi’nin bu yıl 26’ncısını düzenlediği ‘Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali’, Türkiye’nin sanat, spor, siyaset ve edebiyat alanının önde gelen isimlerin katılımıyla 25 – 28 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kırklareli halkıyla adeta bütünleşen festivalde bu yıl ülkede yaşanılan terör olayları ve şehit cenazelerinden dolayı müzik ve eğlence susacak, yerini kültür, sanat ve edebiyat etkinliklerine bırakacak.

26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali’nin özellikle Balkan halkları arasındaki barış ve kardeşlik duygusuna hizmet etmesi amacıyla kurgulandığını ifade eden Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, bu yılki festivalde eğlence boyutunun niçin yer almadığına ilişkin şu bilgileri verdi;

ÜLKE GERÇEKLERİNE DUYARSIZ KALAMAZDIK…

Kesimoğlu “Geçen çeyrek yüzyılı aşkın süre içerisinde festivalimiz, özellikle Kırklarelili hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm Trakya ile özdeşleşti. Bu yıla kadar kültür sanat ile eğlence iç içe yaşanıyor, halkımız sevdikleri isimleri yakından görme, dinleme imkanını buluyordu. Ancak bu yıl, festival içeriğinde bir farklılığa gitmek zorunda kaldık. Ülkemizin içinde bulunduğu hazin ortam ve ulusça yaşadığımız acılara kayıtsız kalamazdık. Bu yüzden Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali’nde bu yıl müzik, eğlence ve danslara yer vermedik. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının da katılımı ve katkılarıyla kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleriyle dolu bir program hazırladık.”

KIRKLARELİ SANATA DOYACAK…

25 – 28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan ’26. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali 1600 yıllık mitolojik kökenleri olan Kakava ateşinin konuklar tarafından yakılmasıyla başlayacak. Ardından festivalin onur ödülü olan ‘’Karagöz Şapkası’’ sanatçı Ali Poyrazoğlu’na verilecek.

Edebiyat ve kültür-sanat ağırlıklı festival programı, tiyatro oyunları, söyleşiler, şiir ikindileri, karikatür/ resim/ fotoğraf sergileri, el sanatları çalışmaları, sanat atölyeleri, sokak animasyonları, duran heykeller, kitap fuarı ve imza günlerinden oluşuyor.

FESTİVALE KATILACAK BAZI İSİMLER…

FİKRİ SAĞLAR
BEKİR COŞKUN
EMRE KONGAR
ALTAN GÖRDÜM
ALİ POYRAZOĞLU
VAHİDE GÖRDÜM
NEDİM SABAN
GONCA VUSLATERİ
BUKET UZUNER

ATİLLA TAŞ
YILMAZ ODABAŞI
CEZMİ ERSÖZ

TİYATRO KARE

ŞÜKRAN SONER

ARZU ÇERKEZDAĞ (DİSK GENEL SEKRETERİ)

KAMURAN KARACA (EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI)

AHMET ÇEVİK TİYATROSU

UYGUR SANAT TİYATROSU

HALİM-AZİME YAZICI

DENİZ ÜNAL

CAN YILMAZ

IŞIL ÖZGENTÜRK

NECDET PEKMEZCİ

CİHAN DEMİRCİ

ABDULLAH ŞAHİN

YALÇIN ÖZDEN

SİNAN BENGİER

NEVZAT ÇELİK

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA