İNSAN ATIKLARI İLE ÇALIŞAN OTOBÜS

Güncel Haberler

tumblr_inline_nfdwk9vJoq1se1kyvİngiltere’de kullanıma sunulan çevreci bir otobüs insan ve yemek atıklarıyla üretilen biyometan gazı ile çalışıyor. Bio-bus adı verilen ve toplu taşımada kullanılan otobüs seferlerine başladı

Çevreci çözümlerin giderek yaygınlaştığı son yıllarda ulaşım araçları da farklı çözümlerle bu trendi takip ediyor. Çevreci araçlardan biri İngiltere’de kullanılmaya başlandı. Ülkenin ilk biyoenerji ile çalışan otobüsü olan otobüs, Wessex Water firmasının GENeco isimli alt kuruluşu tarafından üretilen biyogaz ile çalışıyor.

Otobüsün enerjisini sağlayan biyogaz ile insan dışkısı ve yemek atıklarının işlenmesiyle oluşuyor. Bio-bus yani Biyolojik Otobüs adı verilen aracın 40 koltuğu bulunuyor ve tam dolu depo ile 300 km yol yapabiliyor. 20 Kasım 2014 tarihinde ilk seferini yapan otobüs İngiltere’nin Bath şehri ile Bristol Havaalanı arasında çalışıyor.

Biometan gazı ile çalışan otobüsün enerji ihtiyacını karşılayan Bristol’daki GeNeoca işletmesi yılda 17 milyon metreküp gaz üretebiliyor. Bu rakam ise yaklaşık olarak 8300 evin bir yıllık enerji ihtiyacına karşılık geliyor. İşletmenin ihtiyacı olan yemek ve insan atıkları ise yakın yerlerdeki ev ve işyerlerinden toplanıyor.