SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

İkrah

İkrah
Bu haber 27 Şubat 2014 - 13:32 'de eklendi ve 568 kez görüntülendi.

Ahmet AK
0 533 3423055
ahmet.ak.315080@facebook.com

Bu haftaki konuğumuz İstanbul Barosu Avukatlarından “Ağır Ceza Avukatı ZEKİ BULGAN” Bakırköy’de hukuk bürosu yanı sıra ulusal ve uluslararası hukuki yardım görevi de yürütüyor.
KEYİAD Başkanı Ahmet Eler’in sunduğu, Tek Rumeli TV’de yayımlanan “Ekonomide Ufuk Turu”nda;
– 10 gün içinde tebliğ edilmeyen trafik cezalarına iptal yolunun açıldığını,
– Yüksek elektrik faturasına itiraz yolu,
– “Kanuna uygun, ama vicdana aykırı uygulamalar.” (Acılı babanın isyanı) başlıklı konuları konuştuk.
– ADALETİN KESTİĞİ PARMAK; “Haklı olan, zamanında ve etkin olarak hakkını almalıdır. Suçu olan kimse zamanında ve devletin üstün otoritesine yaraşır şekilde ‘Türk Milleti Adına’ cezalandırılmalıdır” diyor Av. BULGAN.
– Cezaevi ziyaretlerinde ayrıcalık mı yapılıyor?
– Türkiye’de bir ilk: Nikâhlı eşten kumaya dava…
– S.Ö. isimli vatandaş, sahte doktorun tedavisi sonucu kanser oldu, doktoru dava etti öldü ama soruşturma hâlâ tamamlanamadı. Soruşturma uzadı, “Reçete asıllarıyla müracaat ediniz” dendi, böyle adalet mi olur?
– Kadına şiddetin hukuki boyutu, hukuk bu konuda yeterli mi?
– İşyerinde MOBBİNG, yani “ikrah” bir zulümdür. Çalışanların hakları ve dava yolları, “mobbing” uygulamalarının yol açtığı ekonomik kayıplar ve daha birçok konuda merak edilen soruların yanıtlarını bulmaya çalıştık.
* * *
“Benim başıma gelmez!” demeyin, son yıllarda bu memlekette “olmaz” denilen ne varsa hepsi birer, birer oluyor.
Adına trafik cezası kesilmiş, üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş, işlem Devlet tarafından tekâmül ettirilmiş yani kesilerek tebliğ edilmiş, tahakkuk ettirilmiş ve hatta vadesi geciktirilmiş, ödeme emrine ilintilenmiş ama “vatandaşın” haberi yok!
Adına kayıtlı araç için “Trafik Para Cezası” borcu bulunduğunu Gelir İdaresi Başkanlığından cep telefonuna gelen kısa mesajla öğreniyor vatandaş: Gelen kısa mesaj üzerine merak ediyor, ayrıntıları “gib.gov.tr” internet adresinden öğreniyor.
Ne görse beğenirsiniz!
İşlemler bir önceki yıl yapılmış, tebliğ edilmiş, borç aslıyla birlikte gecikme zamlı olarak hesaplanmış. Ancak bu konuda ne öncesinde ne de sonrasında tebliğ yapılmamış. İddia olunan bu tebliğin hangi yolla, kime ve nereye yapıldığını öğrenmek istiyor vatandaş. İlgili birime elektronik posta yoluyla yazıyor, ancak sorun çözülmüyor, çözülemiyor.
*
Ceza Avukatı Zeki BULGAN “On gün içinde emniyet birimlerince tebliğe çıkarılmayan trafik cezasını, Nisan 2013 tarihinde mahkemeden iptal ettirdiğini” anlattı programda. İptale ilişkin emsal mahkeme kararı basın ve internet yoluyla yayılmış. Bunu öğrenen trafik cezası mağdurları da kendi adlarına davalar açmış. Ancak çelişki şu ki; mahkemeler “şahsen açılan” bu davaların birçoğunu reddetmiş.
Avukat BULGAN diyor ki;
“Trafik cezalarının mahkemeden iptali ile ilgili Türkiye‘de ilk defa emsal mahkeme kararını aldık. Bu konuyla ilgili olarak çok sayıda “telefon ve e-mail” alıyoruz. Bizi arayıp gerek yakınlarının, gerek kendi başlarına gelen trafik cezalarının iptali için vatandaşlarımız yardım istiyor. Ancak bu konuda yargıda netleşen kesin bir içtihat (görüş birliği) yok. Örneğin Bakırköy 4. Sulh Ceza Mahkemesi bizim davamızı kabul etmiş iken, basına da yansıdığı gibi Bakırköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi, S. H. D. isimli bir vatandaşın davasını reddetmiş. Yine B.G. isimli bir vatandaşın davası da başka bir mahkemece ret edilmiş. Tüm bunlara rağmen vatandaşın, adına ceza kesildiğini öğrendiği günden itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemelerine başvurup hakkını araması gerekir. Kaldı ki “Mobese Kameraları” ya da benzer metotlarla plakanıza tespitler yapılmış olabilir ancak bunlar bekletilip aylar sonra trafik ceza tutanağıyla tebliğe çıkarılmışsa ceza düşer, bu durum hukuka aykırıdır.”
* * *
Bütün bunlar yaşanırken araç muayenesi için zaman dolmak üzere. Yani  trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının belirli aralıklarla tespit edilmesi gerekiyor, araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur.
Diyeceğim o ki; TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur ve motorlu taşıtlar vergisi ile trafik para cezası borcu olan araçların muayenesini yapmamaktadır.
Vatandaşın işi zor!
__________ o __________

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA