SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Hala sisteme kayıt yaptırmadınız mı?

Hala sisteme kayıt yaptırmadınız mı?
Bu haber 04 Aralık 2013 - 16:59 'de eklendi ve 174 kez görüntülendi.

Özel Trakya Hastanesi Başhekimi Bülent Havza, özel hastanelerde uygulanmaya başlayan ‘avuç tanıma sistemiyle’ ilgili yanlış anlamalar olduğunu belirterek, “1 Aralık’tan sonra sisteme kayıtlı olmayan vatandaşların sağlık hizmeti alamayacağı konusu kamuoyunda yanlış algılandı. Özel hastanelere gelen vatandaşlarımız sadece 4-5 saniyelik bir işlemle bu sisteme kaydolabilir ve hizmetini alabilir” dedi.

Sistemin ilk olarak özel hastanelerde başlatıldığını belirten Özel Trakya Hastanesi Başhekimi Bülent Havza, “Sistem 1 Aralık tarihinde faaliyete geçti ve sisteme kayıtlı hastalarımız özel hastanelere giderek sağlık hizmetini rahatça alabiliyor. Sisteme kayıt yaptıramayan vatandaşlarımızın hastanelerde muayene olamaması gibi bir durum ise söz konusu değil. Hastanelerin hasta kabul bölümüne müracaat eden hastalarımız 4-5 saniyelik kısa bir tanıtma işleminin ardından muayene olabilir ve sonraki muayenelerinde kimlikleri yanında olmaksızın avuç içini tanıtarak rahatça hizmet alabilir. Hastalarımız üzerinde TC kimlik numaralarının yazılı olduğu herhangi bir kimlikle başvurarak sisteme kayıtlarını yaptırabilirler. Bir kereye mahsus bu tanımlamayı yaptırdıktan sonra, muayeneye geldiklerinde sadece TC kimlik numaralarını söylediklerinde elini bir kez okutup sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler” diye konuştu.

Kısa zamandır belirtilen sağlık kurumlarından hizmet alan hastaların genelinin avuç içi damarlarının tarandığını da ifade eden Havza,  şunları ekledi;

“1 Aralık’ta ”Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ zorunlu olarak başladı. Uygulanmaya başlanan sistem sayesinde halk özel hastanelere başvurduğunda avuç içlerini 3-4 saniye süren bir uygulamayla okutup tüm işlem yükünden kurtulacak. Bu sistemin bir kolaylığı da kimliklerini sık evde unutanlara. Çünkü uygulama sayesinde kimliğe gerek kalmadan vatandaşlar T.C. kimlik numaralarını söyleyerek avuç içlerini cihaza tanımlamalarının ardından sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerdir”

“12 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ MUAF OLACAK”

Özel hastanelerde uygulanmaya başlanan sistemde, vatandaşların avuç içi damar iziyle parmak damar izini TC kimlik numaralarıyla eşleştirme anlamına geliyor. Biyometrik kimlik doğrulama sisteminden 12 yaşın altındakiler, damar izi alınamayacak olanlar, parmak ve avuç içi bütünlüğü bozulmuş olanlar  ile 65 yaş üzeri olanlar muaf tutulacak.

            “SAĞLIK HİZMETİ ZAMLANMADI”

Sosyal Güvenlik Kurumunun muayene ve çeşitli operasyonlarda yüzde 200 oranına kadar katkı payı alınmasını öngördüğünü fakat bunun hastanelerinde uygulanmadığını da sözlerine ekleyen Başhekim Havza, “Kamuoyunda özel hastane ücretlerine yüzde 200 zam yapıldığı yönünde yanlış bir algı daha oluştu. Bu oran sadece SGK tarafından katkı paylarında alınabilecek üst limiti belirten bir orandır. Biz hastanemizde katkı paylarını en aşağıda tutarak vatandaşlarımıza sağlık hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra birçok uzman hekim arkadaşımızın muayenelerinden de fark ücreti almıyoruz. Hastanemizde uzun yıllardır sürdürdüğümüz cüzzi hizmet bedeli politikamızı, bu günden itibaren de sürdüreceğiz. Hastaların özel hastaneye gidip yüksek fiyatlar ödemesi gibi bir durum yok. Özel hastaneler Sosyal Güvenliğe, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarına göre hizmet sunuyor. Devlet Hastaneleri ve Fakülte hastaneleri de SUT fiyatlarıyla hizmet sunuyor. Özel hastanelere yüzde 200  zam gelmedi. Vatandaşa yansıyan herhangi bir şey olmadı” dedi.

 

 

 

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA