SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

“GÖR & DUY” Projesinde Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyetleri Kapsamında İkinci Etkinlik Üsküp’te Gerçekleştirildi

“GÖR & DUY” Projesinde Öğrenme, Öğretme ve Eğitim Faaliyetleri Kapsamında İkinci Etkinlik Üsküp’te Gerçekleştirildi
Bu haber 25 Ekim 2022 - 0:18 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Küçük İşbirliği Ortaklıkları Programı kapsamında, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER), Bulgaristan Filibe’den Courage Foundation (Cesaret Vakfı) ve Trakia Tourism Region (Trakya Turizm Bölgesi Yönetimi Teşkilatı) ve Kuzey Makedonya’dan Youth Council Next Generation Skopje’nin (Üsküp Gelecek Nesil Gençlik Konseyi) ortaklığı ve işbirliğinde yürütülen “See & Hear” projesinin öğrenme, öğretme ve eğitim faaliyetleri kapsamında ikinci etkinliği 15-20/10/2022 tarihleri arasından Kuzey Makedonya’nın Üsküp şehrinde gerçekleşti.

Etkinliğe, projenin hedef grubunu oluşturan 18 yaş üzeri gençlerden ve 55 yaş üzeri yetişkinlerden oluşan yaklaşık 9 kişi katılım gösterdi. Etkinliğe, proje yasal temsilcisi ve ETTDER Yönetim Kurulu Başkanı Bülent BACIOĞLU, proje koordinatörü ve ETTDER Danışma Kurulu Başkanı Namık Kemal DÖLENEKEN, ETTDER Yönetim Kurulu Asbaşkanı Ahmet Baran YAZGAN, ETTDER üyeleri Hatice ÖZYILDIRIM, Merve GÜZEL ile İdil UYGUR, Attila ERGİN, Yağmur İrem ŞENGÜL ve Umut Berke ÖZCAN katıldı.

Etkinliğin ilk durağında katılımcılar, Makedonya’nın koruma altındaki doğal varlığı Matra Kanyon’u ve Vrela Mağarası’nda doğa yürüyüşü ve incelemeler yaptı. İkinci gününde Üsküp tarihi kent merkezindeki çarşı, Güzel Sanatlar Akademisi ve Tarihi Çarşı Müzesi olarak kullanılan Kurşunlu Han (16.yy), Taşköprü (15.yy) ve Üsküp Kalesi (6.yy) gezilerek incelemelere devam edildi. Etkinliklerin devamında Mustafa Paşa Camisi (15.yy), Aziz Saviour Kilisesi (14.yy), doğum yeri Üsküp olan Arnavut asıllı Rahibe Teresa’nın (Agnes Gonca Boyacı) Anıt Evi, Vodna Dağı’nda Üsküp’e hakim bir noktada 2002 yılında dikilen ve her yerden görülebilen 66 metre yüksekliğindeki Milenyum Haç’ı, Arkeoloji Müzesi, Kalkandelen’deki eşsiz Alaca Cami (15.yy) ve karşısında yer alan İsa Bey Hamamı (15.yy) incelemesiyle program tamamlandı.

Proje kapsamında gençlerin ve yetişkinlerin bu yerler hakkında anlattığı kişisel hikayelerle bir video hazırlanarak, seçilen sembolik yerlerin diğer ülkeler ve kültürlerle olan bağlarını ana hatlarıyla açıklayan bir basılı versiyonu hazırlanacak olup; logo, raporlar, videolar, destinasyon çalışmaları, dijital haritalandırma gibi birçok proje çıktısı hazırlanacak.

Proje sonuçları arasında ilgili vatandaşların, spor derneklerinin, yerel ve bölgesel kuruluşların ve yönetimlerin ve STK’ların bilgilendirilmesi, proje tarafından keşfedilen konulara ilişkin farkındalığın artırılması ve bölgedeki paydaşlar arasında faaliyetlerin görünürlüğünü artırmak için bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi yer almaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA