SON DAKİKA

Keşan Haber
Keşan Gardenya Çiçekçilik

Gerçek soykırıma Balkan Türkleri uğradı

Gerçek soykırıma Balkan Türkleri uğradı
Bu haber 27 Nisan 2021 - 23:39 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu: Ermeni Soykırımı İddiaları “Tarihe İhanet”

Kırcaali Haber’e açıklama yapan, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel başkanı Sabri Mutlu, 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak ifade eden ABD Başkanı Joe Biden’a “Balkanlarda yaşanan Türk ve Müslüman soykırımlarını” hatırlatarak cevap verdi.

Sabri Mutlu, 1. Dünya Savaşı yıllarında Anadolu’da yaşanan Ermeni ayaklanmasının önüne geçmek için Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin uyguladığı tehcir kararını çarpıtan Ermeni diasporasının soykırım yalanını ortaya attığını söyledi.

“1915’te yaşanan olaylar bir soykırım değil, zorunlu göçtür.”

ifadesini kullanan Sabri Mutlu, “Gerçek soykırım, 1821’de Mora Yarımadasında yaşandı. 1878 Osmanlı – Rus harbi döneminde ve 1912 Balkan harbinde bugünkü Bulgaristan, Kosova, Bosna ve Makedonya’da yüzbinlerce Balkan Türkü katledildi, milyonlarcası zorla evlerinden barklarından sürüldü. Bize inanmıyorlarsa kendi vatandaşları olan Amerikalı tarihçi Justin Mc Carthy tarafından yazılan akademik kitap ve yayınlarda yer alan Balkan Türklerine asırlardır gerçek soykırımla yüzleşsinler. Yakın dönemde Srebrenitsa’da ve Bosna Hersek’in başka şehirlerinde katledilenleri bütün dünya gözleriyle gördü.” dedi.

Amerika’nın kölelik ve Kızılderili soykırımlarıyla dolu tarihini bir kenara bırakıp Türk milletine iftira atmaya kalkmasının ahlaki olmadığını dile getiren Sabri Mutlu, sözlerine “Balkan Türkleri dışında Kırım, Kafkasya, Kerkük ve Musul’da katliama uğrayan Türkler için en küçük bir sözü olmayanların Ermeni iddialarının peşine takılmasını esefle karşılıyoruz.” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA